jak zarządzać zespołem

Czy można się samemu nauczyć kierowania zespołem?

Kierowanie zespołem to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie, przynoszące co rusz nowe wyzwania. To splot kompetencji, które charakteryzują osoby na stanowiskach menedżerskich, zarządzających grupą podwładnych. Podczas gdy udana współpraca z pracownikami może przynieść wiele sukcesów, nieprawidłowe kierowanie zespołem pracowniczym to prosta droga do nerwowej atmosfery. W szczególności może doprowadzić do spadku motywacji wśród pracowników i tym samym produktywności. A tego nie chce żadna firma, w szczególności żaden kierownik. Często niestety okazuje się, że nadal wielu szefów nie jest przygotowanych do swoich menedżerskich obowiązków. Mowa tu o dojrzałych kierownikach, jak i młodych menedżerach, którzy awansowali z grona kolegów lub zostali zatrudnienie na stanowisko kierownicze. Oczywistym faktem jest, że nie mieli okazji nauczyć się nowego zadania lub wzięcia udziału w skutecznych szkoleniach menedżerskich. W takiej sytuacji pada pytanie, czy umiejętność kierowania zespołem można nabyć samodzielnie?

Kierowanie zespołem pracowniczym – jakie są wymagania?

Kierowanie zespołem, zarządzanie zespołem, przewodzenie czy leadership – dziś możemy spotkać się z każdą z tych nazw dla tego samego obowiązku. Jest nim prowadzenie, inspirowanie i motywowanie oraz rozliczanie pracowników. Po to, by docelowo dostarczali oni potrzebne wyniki, a poza tym byli na bieżąco poinformowani o stawianych przed nimi wyzwaniach i czuli chęć do codziennej pracy.

Już widać, że umiejętność kierowania zespołem łączy w sobie aspekty psychologiczne i komunikacyjne. Wymaga zdolności klarownego przekazywania myśli, hierarchizacji zadań, łączenia asertywności w pracy z otwartością na potrzeby pracowników, a także radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Z pewnością kierowanie zespołem przyjdzie łatwiej osobie, która – zgodnie ze słynnym badaniem Gallupa – ma rozwiniętą empatię, odpowiedzialność i relacyjność. Trudniej może być osobom nieśmiałym, chaotycznym i niepotrafiącym powiedzieć „nie” w kluczowych momentach. Dlatego największym błędem jest powierzanie kierowniczych obowiązków ludziom, którzy nie posiadają bliskich temu tematowi kompetencji. A także osobom, które nie wykonały samodzielnej pracy, by rozwinąć u siebie umiejętność kierowania zespołem pracowniczym.

Kilka sprawdzonych porad, jak zarządzać zespołem

  • Właściwie dobieraj ludzi do swojego zespołu – jeśli jako menedżer masz możliwość uczestnictwa w procesie rekrutacji pracowników, wykorzystaj to. Przygotuj konkretny wypis swoich oczekiwań względem nowego członka zespołu i sumiennie je egzekwuj. Nie szukaj też kandydata bliźniaczo podobnego do pozostałych pracowników, bo potrzebujesz kreatywnych, świeżych osobowości, nie klonów.
  • Zbuduj kredyt zaufania – nie jesteś w stanie nieustannie kontrolować swoich pracowników. Ba! Ty wręcz nie powinieneś tego robić. Dlatego w zarządzaniu zespołem postaw na kredyt zaufania. Daj im przestrzeń do działania. Pozwól się wykazać.
  • Sumiennie rozliczaj z wykonania zadań – pamiętaj, że oceniać masz zrealizowane zadania, nie pracowników jako takich. Nie krytykuj więc osób, a ewentualnie wskazuj błędy, jakie zostały popełnione w toku pracy. Udzielaj informacji zwrotnych, bo te zwiększają motywację drugiej osoby oraz szansę na jej sukces w przyszłości.
  • Mądrze nagradzaj – elastyczny czas pracy, zmiana nazwy stanowiska, a może dodatkowy benefit w postaci firmowego laptopa lub karty multisport? Sposobów nagradzania pracowników jest wiele i warto włączyć je do stylu, w jaki kierujesz zespołem. Bo doceniany pracownik pozostaje zmotywowany – robi więcej, chętniej i często również skuteczniej.

Umiejętność zarządzania zespołem – to coś więcej, niż garść informacji przeczytanych w Internecie

Owszem, możesz poznać sprawdzone sposoby na zarządzanie zespołem – te z poprzedniego akapitu i inne. Jednak informacje pozyskane z Internetu zawsze będą nosić znamiona chaotyczności. Dlatego osoby, które chcą dobrze przygotować się do objęcia kierowniczego stanowiska, powinny zainteresować się indywidualnymi szkoleniami z zakresu kierowania zespołem. Taki kurs docenią również osoby już pracujące jako menedżerowie, ale chcące wykonywać swoją pracę jeszcze lepiej.
    

Szkolenie Kierowanie zespołem

   
Szkolenie Kierowanie zespołem jest bowiem szyte na miarę, przygotowywane zgodnie ze specyfiką danej firmy i problemami pracowniczymi, z jakimi się borykają. Uczestnicy otrzymują gotowe techniki i rozwiązania odpowiednie do wprowadzenia do życia zespołu niemal od zaraz. Uczą się działania nie tylko w codziennych, standardowych sytuacjach, ale też stresowych i kryzysowych. Budują fundament pod realizację swoich obowiązków, diagnozując dotychczasowe metody zarządzania ludźmi i określając wrodzone predyspozycje. Szkolenie z kierowania zespołem pracowniczym jest również dobrym wstępem do szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Jego świetnym uzupełnieniem będzie szkolenie z motywowania pracowników czy sztuki prezentacji.

Jak zarządzać zespołem? – nie ryzykuj – szkol się!

Masz własną firmę i musisz zarządzać swoim zespołem? Właśnie otrzymałeś awans na stanowisko kierownicze? A może już od dawna wiesz, jak zarządzać zespołem, ale chcesz robić to lepiej? W każdej z tych sytuacji nauka kierowania pracownikami jest na wagę złota. I choć w pewnym stopniu można przyswoić ją w toku samodzielnej nauki, najszybsze i największe efekty przyniesie dobre szkolenie z kierowania zespołem. Z nim poznasz wszystkie kluczowe aspekty składające się na sztukę zarządzania ludźmi. Z dnia na dzień będziesz mógł/a wdrożyć je do sposobu, w jaki realizujesz swoje kierownicze obowiązki.

Kompetencje kierownicze można rozwijać w wielu kierunkach. Zwłaszcza dla początkujących kierowników propozycji jest bardzo dużo. Chętnie pomożemy zaplanować kierunki rozwoju, a takim wstępem do planowania mogą być szkolenia dla menedżerów.

Szkolenia Menedżerskie

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator