zarządzanie pokoleniami

Zarządzanie pokoleniami

Zarządzanie pokoleniami – nowe wyzwanie dla menedżerów

Przed współczesnym menedżerem stanęło nowe wyzwanie do zrealizowania – zarządzanie pokoleniami. Obecnie w przestrzeni zawodowej współpracuje ze sobą kilka różnych pokoleń. Należy pamiętać, że każde z nich ukształtowało się w innych warunkach, innych czasach i okolicznościach. Co najważniejsze, wpływ tych czynników jest tak duży, że różnicuje pokolenia w wyrazisty sposób pod wieloma kryteriami. Dlatego nadzorowanie grupy pracowników w różnym wieku stanowi wyzwanie dla niejednego zwierzchnika. W związku z tym wymaga od niego zrealizowania różnorodnych potrzeb oraz oczekiwań. Dodatkowo, wskazane są zmiany sposobów kierowania w stosunku do różnych grup pracowniczych. Umiejętność sprawnego dopasowani narzędzi kierowniczych w zarządzaniu podwładnymi może być gwarantem spełnienia tych oczekiwać. Czyli sukcesów na polu zarządzania różnorodnością pokoleniową.

Należy pamiętać, że należy zapoznać się z poszczególnymi grupami pokoleniowymi i ich oczekiwaniami. Następnie opracować sposób współpracy. Czyli doboru narzędzi kierujących i motywujących. Dlatego jest to ważne, z punktu widzenia potrzeb, wartości i motywacji poszczególnych pracowników.

Zarządzanie pokoleniami – czyli spektrum pracowników?

Aby sprawnie dowodzić pracownikami różnych okresów należy lepiej ich poznać. Z pewnością podczas warsztatu dowiedzą się Państwo o współczesnych typologiach pracowników, pokoleniach X, Y oraz Z.  Przede wszystkim poznacie funkcjonujące określenia, czyli Baby Boomers, Milenialsi. Należy pamiętać, że każdy typ to inna kultura, inne nawyki, styl życia i oczekiwania. Jednocześnie inne podejście do współczesnego rynku pracy. W związku z tym wielu menedżerom ta różnorodność sprawia dużo kłopotu. Ponieważ muszą znać różnorodne metody współpracy, rozwijać się, kształcić, dopasowywać. W ten sposób, aby zarządzanie pokoleniami wychodziło im sprawnie i efektywnie. W związku z tym tego wszystkiego nauczą się Państwo w trakcie warsztatów. Czyli, kim są i czego oczekują Państwa pracownicy?

Wiedza szkoleniowa znacznie ułatwi Państwu pracę i pozwoli zrozumieć motywatory podwładnych. Na pewno wśród Państwa pracowników znajdą się osoby reprezentujące pokolenie stabilne i poświęcające się swojej pracy.  Dodatkowo pracowników, którzy są pewni siebie, dobrze wykształceni, znający języki obce. Z pewnością znajdą też Państwo pracowników, którym nie odpowiadają dotychczasowe standardy pracy. Czyli takich, którzy są inaczej przygotowani zawodowo do obecnych warunków. W szczególności mający inne priorytety, oczekiwania, styl życia i cele.

Jednocześnie z innej strony zauważą Państwo grupę pracowników, którzy urodzili się w świecie smartfonów i tabletów. Dla nich przede wszystkim istnienie w wirtualnej rzeczywistości jest codziennością. Nie widzą barier w kontaktach i porozumiewaniu się. Czyli normalnym jest kontakt z drugim końcem świata za pomocą narzędzi elektronicznych. Dlatego ten warsztat jest tak ważny, gdyż pozwala zrozumieć różnice. I tu przede wszystkim dowiedzą się Państwo wiele ciekawostek o współczesnych pokoleniach, ich preferencjach i zróżnicowanych potrzebach.

Należy pamiętać, że waga udziału różnych grup wiekowych z czasem się zmienia oraz ich natężenie na rynku pracy. Dlatego chcąc się dopasować i umiejętnie nimi zarządzać należy zwiększyć swoją wiedzę o obecnych pokoleniach.
Zapraszamy na szkolenie z Zarządzania Pokoleniami.

Dzięki szkoleniu z Zarządzania Pokoleniami Kadra Kierownicza:

 • Otrzyma wiedzę i narzędzia pomocne w zarządzaniu różnorodnością pokoleniową
 • Pozna różnice w postawach pracowników z różnych grup wiekowych
 • Wypracuje praktyczne rozwiązania pomocne w pracy z młodszymi pracownikami (pokolenie Y)
 • Rozwiąże wiele trudnych sytuacji w zarządzaniu zróżnicowaną wiekową kadrą

 

PROGRAM SZKOLENIA Zarządzanie Pokoleniami:

Nowe wyzwania i wymagania rynku pracy

 • Co się zmieniło na rynku pracy w ostatnich latach?
 • Rynek pracownika a rynek pracodawcy
 • Najważniejsza cecha szefa – elastyczność i reagowanie na zmiany

Konflikt pokoleń – X contra Y, Z itd…

 • Czym jest pokolenie?
 • 5 pokoleń na rynku pracy – podobieństwa i różnice
 • Charakterystyka różnych grup grup

Etos pracy i stosunek do utraty pracy
Stosunek do władzy i autorytetu
Work-life balance
Potrzeby psychologiczne
Samodzielność i swoboda
Otwartość na zmiany
Technologia

Co motywuje poszczególne grupy pokoleń? Wyniki Polskiej Mapy Motywacji

 • Czego oczekują poszczególne grupy pracowników od pracodawcy i szefa?
 • Odmienność pokolenia Y w pracy
 • Jak motywować pokolenie młodych pracowników?
 • O motywacji pozafinansowej w praktyce

Nie taki diabeł straszny w zarządzaniu pokoleniami

 • Zalety wynikające ze współpracy pokoleniowej
 • Jak wykorzystać zarządzanie różnorodnością pokoleniową?

Jak zarządzać na co dzień?

 • Komunikacja szefa – jak komunikować się z Igrekiem?
 • Dystans vs partnerstwo
 • Coaching vs mentoring
 • Samorozwój Igreka
 • Złote zasady pracy z Igrekiem – jak je wdrażać do codziennej pracy?

Zarządzanie różnorodnością pokoleniową w sytuacji roszczeń i oczekiwań?

 • Słuszne i niesłuszne roszczenia pracownika – jak reagować? Ścieżki działań i scenariusze rozmów

Praca nad indywidualnymi problemami uczestników szkolenia

 

Dodatkowo zobacz również szkolenie z motywacji!

Szkolenia z Zarządzania Pokoleniami są projektowane po wcześniejszym audycie. Daje to możliwość precyzyjnego przygotowania treningu pod potrzeby naszych klientów. W celu uzyskania pełnych informacji prosimy o skorzystanie z ZAPYTANIA OFERTOWEGO lub prosimy o kontakt z Doradcą:

tel. kom. + 48 503 129 393

[email protected]