Jak rozpocząć przemówienie

Jak rozpocząć przemówienie? Sztuka prezentacji

Masz tylko kilkadziesiąt sekund, by zainteresować odbiorców i zrobić na nich jak najlepsze wrażenie. Tak, sposób, w jaki rozpoczniesz swoje przemówienie jest bardzo ważny i przekłada się na jakość całego wystąpienia. Decyduje bowiem o tym, czy słuchacze od początku uznają Twój wykład za wart ich czasu i uwagi. Jeśli tak, sukces masz w zasięgu ręki. Jeśli nie, nawet ciekawe i ważne informacje przekazane w dalszej części przemówienia mogą do niektórych nie dotrzeć. Nawet, gdy mocno się postarasz i nadrobisz słabe wejście, trudniej będzie Ci odzyskać posłuch audytorium. Przyznasz więc chyba, że warto dowiedzieć się, jak rozpocząć przemówienie?

Zagadnienie jest o tyle ważne i wszechstronne, że jego elementy wykorzystasz podczas prowadzenia zebrań z pracownikami, rozmów motywacyjnych, czy prezentacji oferty podczas negocjacji handlowych.

Wystąpienie publiczne – dobrze się do niego przygotuj

Zanim jednak przejdziemy do wskazówek dotyczących tego, jak zacząć przemówienie, kilka słów wstępu. Przygotowanie – to w zasadzie od niego rozpoczyna się Twoje wystąpienie, choć nie odbywa się ono przed publicznością.

Zanim staniesz na deskach sceny, na katedrze lub w centralnej części sali, przygotuj się merytorycznie. W jak największym stopniu i ze szczegółami opanuj materiał, który chcesz wygłosić. To nie oznacza, że masz uczyć się go na pamięć! Musisz jednak znać strukturę wykładu, byś mógł z łatwością wrócić do wywodu, kiedy zapomnisz jakiegoś hasła lub przykładu.

Przygotuj się psychicznie. W tym celu zwizualizuj sobie swoje przemówienie – to, jak chcesz w jego trakcie wyglądać i się zachowywać. W ten sposób oswajasz emocje. A skoro o emocjach mowa… trzymaj je na wodzy. Pamiętaj o oddechu, a chwilę przed rozpoczęciem przemówienia wycisz myśli. I jeszcze zanim staniesz przed ludźmi, określ swoją grupę odbiorców. Tylko poznając potencjalnego słuchacza, dopasujesz język przemówienia do niego, zamiast do siebie (to bardzo częsty błąd!). A od tego już o krok bliżej do sukcesu!

Jak rozpocząć przemówienie? 4 sprawdzone metody

1. Zadaj pytanie

Postawienie intrygującego pytania na początku zwraca uwagę słuchaczy i zachęca ich do przysłuchania się przemówieniu – po to, by znaleźć odpowiedź na to pytanie. Człowiek ma w sobie ciekawość świata, która wbrew pozorom nie mija wraz z wiekiem. Wykorzystaj to!

2. Opowiedz historię z życia

Storytelling to jedna z najskuteczniejszych technik budowania więzi z odbiorcami. Nie bez przyczyny tak chętnie wykorzystuje się ją na przykład w marketingu. Opowiedz krótką anegdotę, oczywiście związaną z motywem przemówienia. W tym momencie możesz zostawić wszelkie taktyki negocjacyjne na boku. Na początki uruchom wyobraźnię słuchaczy. Zwiększ ich skupienie i pokaż się, jako człowiek żywo zainteresowany podjętym w przemówieniu tematem; nie tylko jako mówca. W ten sposób zaciekawisz i już na starcie zyskasz nieco wiarygodności.
  

Szkolenia z prezentacji

3. Opowiedz dowcip

Humor jest jedną z najskuteczniejszych technik zyskania uwagi odbiorców, ale też jedną z najtrudniejszych. Nawet najlepszy żart może bowiem zostać z łatwością spalony, jeśli poddasz się stresowi i nie będziesz wierzył w to, co mówisz. Nie musi też okazać się zabawny dla publiczności. Wykorzystaj więc dowcip tylko wtedy, kiedy czujesz się na siłach. Traktuj go jako wsparcie i rozwiązanie awaryjne.

4. Przedstaw nietypowe informacje

Podaj liczby lub przytocz fakty, które będą sprzeczne z tym, co najprawdopodobniej myślą o świecie Twoi słuchacze. Niech będą to informacje mające związek z ich codziennym życiem lub zainteresowaniami – wtedy na pewno zwrócisz ich uwagę.

Czy szkolenie z prezentacji nauczy Cię przemawiania?

Choć niektóre osoby rodzą się z predyspozycjami do przemawiania, wiedz, że sztuki prezentacji można się nauczyć. Istnieje bowiem pula skutecznych technik i metod wykorzystywanych przez największych mówców i prezenterów. Możesz poznać je na dobrym szkoleniu z prezentacji.

To inwestycja, na którą warto postawić zwłaszcza wtedy, kiedy wystąpienia publiczne stanowią jeden z trzonów Twojej pracy zawodowej, ale nie tylko! Umiejętność przemawiania przyda się także w życiu prywatnym, na przykład na rodzinnych uroczystościach czy w trakcie studiów.

Po takim kursie zapanujesz nad tremą, zyskasz umiejętność prowadzenia spójnego wywodu i opanujesz sprawdzone zwroty retoryczne. Zetkniesz się z technikami prawidłowej emisji głosu i dowiesz się, jak wygląda dobre przygotowane do prezentacji. Poznasz też lepiej siebie – swoje słabe i mocne strony mające znaczenie w kontekście wystąpień publicznych. A to przełoży się również na większe poczucie pewności siebie.

Wystąpienia publiczne są częścią życia każdego z nas. Większość osób uczyła się tego w szkole, ale niestety bez wsparcia doświadczonego w temacie nauczyciela. Takiego, który podpowiedziałby, jak radzić sobie z tremą czy reakcją publiczności inną od tej, której oczekiwaliśmy. Dlatego tak duża część społeczeństwa reaguje paraliżującym wręcz strachem na myśl o powiedzeniu choćby kilku słów przed grupą ludzi. Ale tak nie musi pozostać!

Po to powstają szkolenia z prezentacji – by opanować tę umiejętność.

Sztuka prezentacji – wystąpienia publiczne szkolenia

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator