zarządzanie wirtualnym zespołem

Jak zarządzać wirtualnym zespołem?

Czy zarządzanie wirtualnym zespołem jest trudne?

Współczesne metody pracy i charakter prowadzonych działalności pozwalają na zarządzanie zdalne personelem. Zwłaszcza w dobie internetu, telefonów komórkowych i wideo konferencji praca zespołowa zaczyna nabierać innego wymiaru. Nie musimy już siedzieć biurko w biurko ze swoimi współpracownikami, ani nawet mijać ich na korytarzu podczas przerw. Przede wszystkim za pomocą elektronicznych narzędzi jesteśmy w stanie zorganizować zadania menedżerskie. Zwłaszcza te, które są związane z zarządzaniem podwładnymi.

Mój zespól jest rozproszony

W takim razie można by powiedzieć „Wolnoć Tomku w swoim domku”. Janusz pracuje w Poznaniu, Katarzyna w Lublinie, Jarek w Krakowie, Christoph w Niemczech. Ich manager z kolei co tydzień bywa w innym kraju: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, czasem Polska. Choć szef jest prawie niewidzialny, w zespole nie ma miejsca na żadne plotki przy obiedzie czy porannej kawie. Czyli krótko mówiąc: czysta produktywność i efektywna praca! W takim razie co mamy w zamian? Przede wszystkim niekończące się łańcuszki maili, debaty telefoniczne poświęcone nieporozumieniom i ich wyjaśnianiu. Mamy wymianę ogromnych plików oraz sporadyczne spotkania. Dodatkowo niewiele z nich wynika prócz radości płynącej z rozpoznania swoich twarzy „na żywo”.
  

Szkolenia Menedżerskie

  
W takim razie jak pracować w tej atmosferze rozproszenia? Ba! Jak zarządzać wirtualnym zespołem, który wydaje się być niespójną mieszanką różnych osobistości? W szczególności tego rodzaju wyzwania czekają niemal każdego managera na dzisiejszym rynku pracy. Tylko wiedza i umiejętności pomogą mu stawić czoła nowym zadaniom. Należy pamiętać, że dzisiaj przeciętna firma handlowa działa na takich zasadach. Zatrudniając przedstawicieli handlowych na terenie całego kraju nie jesteśmy w stanie widzieć ich codziennie. Dlatego warto zapoznać się z mechanizmami rządzącymi pracą w zespole zdalnym. Zwłaszcza wypróbować nowoczesne techniki komunikowania się i delegowania na odległość, przyjrzeć się sprawdzonym sposobom na budowanie pozytywnych relacji. Dodatkowo warto uświadomić sobie różnice kulturowe i standardy pracy w innych krajach. A wszystko to po to, by osiągać jak najlepsze wyniki bez względu na dzielące nas kilometry.

Jak nauczyć się zarządzania zespołem rozproszonym?

Jeśli zarządzasz lub planujesz zarządzać zespołem rozproszonym, mamy dla Ciebie niezwykle praktyczny zestaw porad i ćwiczeń. Przede wszystkim sprawdzisz się w nich i rozwiniesz swoje umiejętności menedżerskie. Dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę, pracując na odległość, jakich błędów unikać. Co najważniejsze, zobaczysz, jak planować i egzekwować wykonanie zadań powierzonych wirtualnym pracownikom. Zrozumiesz, w jaki sposób różnice kulturowe wpływają na sytuacje biznesowe. Dodatkowo przekonasz się, jak wiele korzyści może przynieść różnorodność.

Warsztatowa forma zajęć i analiza prawdziwych sytuacji pozwoli Ci przećwiczyć nowe pomysły na efektywną pracę. Zapoznaj się z nimi dobrze, zanim wprowadzisz je w swoim zespole.

Aby pielęgnować swoje umiejętności zapraszamy na szkolenie zarządzanie zespołem rozproszonym.

Autor i trener: Aleksandra Ulka

Kontakt w sprawie szkoleń tel. kom. + 48 503 129 393