Międzykulturowe

Obyczaje międzykulturowe – blog o zwyczajach w innych narodowościach

Podróżując po świecie napotykamy na zróżnicowane obyczaje międzykulturowe. Zwłaszcza, im dalej od naszego rodzimego kraju, tym bardziej odmienne mogą nam się wydawać. Z pewnością odmienne kultury są ciekawe i warte poznawania. Przede wszystkim mogą nas zaskoczyć swoją różnorodnością, barwnością, specyficznymi zwyczajami. Należy pamiętać, że wielu z nas podróżuje nie tylko turystycznie, ale też służbowo. O ile turystycznie możemy sobie pozwolić na pewną niewiedzę, o tyle służbowo jest to już inaczej traktowane. W jednym i drugim przypadku znajomość obyczajów międzykulturowych bardzo się przydaje. Czyli pomaga w przeforsowaniu wielu barier, ułatwia nawiązywanie relacji, pozwala zrozumieć obowiązujące zasady.

Przede wszystkim znajomość obyczajów międzykulturowych działa w dwie strony. Z jednej to nas oceniają i obserwują nasi rozmówcy za granicą. Patrzą, czy umiemy się dostosować, odnaleźć w nowej rzeczywistości, rozumiemy ich zwyczaje. Z drugiej strony to my obserwujemy naszych rozmówców, dziwimy się lub staramy zrozumieć.

Obyczaje międzykulturowe – czy w kontaktach zagranicznych jest nam to potrzebne?

Wyobraźmy sobie sytuację, że nawiązujemy kontakty z partnerami z bardzo odmiennej kultury obyczajowej niż nasza. W związku z tym rozmawiamy, wysyłamy maile, spotykamy się. Wtedy postępujemy wedle wyuczonych schematów obowiązujących w rodzimym środowisku zawodowym. W ten sposób próbujemy zachęcić naszego partnera do współpracy. Wydawać by się mogło, że wszystko robimy wzorowo, wedle wskazanej etykiety, zasad biznesowych. A jednak coś stoi na przeszkodzie. Czujemy, że ta relacja nie osiąga poziomu, jaki byśmy sobie życzyli. Postępując schematycznie, rutynowo, nigdy nie znajdziemy przyczyny, nie będziemy zdolni do refleksji. A może się okazać, że tę przeszkodę ominiemy za pomocą znajomości zasad i kultury kraju naszego partnera.

Przede wszystkim dopasowanie

Należy pamiętać, że są narodowości, które nieznacznie różnią się obyczajami międzykulturowymi od naszych. Ale są też takie, których kultura znacznie odbiega od funkcjonującej w naszym kraju. Dodatkowo są narodowości wyrozumiałe na prezentowanie odmiennych postaw, ale są też takie, które dosyć surowo wymuszają zasady panujące u nich w kraju. W przypadku różnic trudne może być nawiązywanie pozytywnych relacji.

Znając obyczaje międzykulturowe i stosując je wykazujemy szacunek dla kultury naszych rozmówców. Pokazujemy im, że się staramy, rozumiemy i przyjmujemy ich zasady obyczajowe. Jednocześnie wiedza ta pozwala na zrozumienie panujących zasad, motywacji, wyborów itp. Prócz samej ciekawej wiedzy o innych kulturach być może zdobędziemy argumenty do nawiązania relacji towarzyskich lub biznesowych.

Blog o obyczajach międzykulturowych

Blog porusza ciekawą tematykę obyczajową. Nawiązuje do innych kultur, ukazuje różnice, ciekawe zachowania, odmienne zwyczaje. Warto zapoznać się z poszczególnymi artykułami. Byś może wśród nich znajdzie się wskazówka, która przybliży nas do nawiązywania bliższych relacji.

Dodatkowo zapraszamy do działu Komunikacja międzykulturowa. Znajdują się w nim szkolenia, które dotyczą konkretnych krajów lub obszarów. Kontakt w sprawie szkoleń tel. kom. + 48 503 129 393

Współpraca biznesowa Niemcy

Współpraca biznesowa Niemcy

współpraca z hindusami

Współpraca z Indiami - co jest ważne?

Współpraca z Koreańczykami

Co warto wiedzieć o współpracy z Koreańczykami?

współpraca z chińczykami

Współpraca z Chińczykami – co trzeba wiedzieć?

Współpraca z krajami EMEA

Jak się przygotować do współpracy z krajami EMEA

Spotkania biznesowe w Japonii

Spotkania biznesowe w Japonii

szkolenia międzykulturowe Turcja

Szkolenia międzykulturowe – współpraca z innymi kulturami - TURCJA

szkolenia międzykulturowe

Zalety szkoleń międzykulturowych

Niemiecka kultura

Niemcy. Jak planują, z kim chodzą na piwo?

praca w japońskiej firmie

Rozmowa rekrutacyjna - Japonia

ciekawostki międzykulturowe

Ciekawostki międzykulturowe

współpraca w zespole międzykulturowym

Tajniki zespołu międzykulturowego

Powitanie w Indiach

Powitanie z Indusem

koreańskie zwyczaje

Pan Kim i grupa krwi

boże narodzenie w irlandii

Boże Narodzenie w Irlandii

ciekawostki koreańskie

Gangnam style, czyli prawda o Korei

święty mikołaj z laponii

Święty Mikołaj z Laponii

negocjacje z finami

Z pieczątką na Fina

kultura amerykańska

Ameryka innych oczekiwań

woskie obyczaje

A może espresso...?