negocjacje twarde

Metodyki Zarządzania Projektami. Jak dobrze zarządzać projektami?

Prowadzenie długofalowych projektów to nie lada wyzwanie, dlatego trzeba być do tego jak najlepiej przygotowanym. Odpowiednie metodyki zarządzania projektami pozwalają kontrolować wszystkie zadania w projekcie oraz uczestniczące osoby, które je realizują. Stosowane narzędzia pozwalają uniknąć potencjalnych trudności i przeszkód, jakie mogą pojawić się w czasie projektu. Jakie są metodyki zarządzania projektami i jak koordynować projekt?

Co to jest metodologia zarządzania projektami?

Zanim zaproponujemy najskuteczniejsze metody zarządzania projektami, warto wyjaśnić, czym dokładnie są metodologie zarządzania projektami. Przez to sformułowanie rozumie się sposób, w jaki organizowany jest proces zarządzania projektami. Opiera się to na zestawie konkretnych zasad i narzędzi. Przywołamy je wskazując popularne metodyki zarządzania projektami. Dzięki wybraniu odpowiedniej metody możliwe jest uzyskanie maksymalnej efektywności.

Jak dobrze zarządzać projektami?

By dobrze zarządzać projektami trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i być właściwie przygotowanym do powierzonego zadania. W ramach realizacji tego zadania przetestowane będą nie tylko nasze kompetencje w zakresie organizacji, ale też zdolność kompleksowej współpracy. Szkolenie z zarządzania projektami pozwoli to wszystko uporządkować, a jego uczestnicy dowiedzą się między innymi tego, jakie są klasyczne metody zarządzania i czym charakteryzują się zwinne metodyki zarządzania projektami, co przełoży się na skuteczność wszystkich działań.

 

Szkolenia Menedżerskie

  

Jakie są metodyki zarządzania projektami?

Metodyki zarządzania projektami różnią się przede wszystkim drogą wybieraną w celu osiągnięcia zakładanych efektów. Najważniejsze metody zarządzania projektami to:

  • Waterfall – klasyczne metody zarządzania projektami
  • Agile – zwinne metodyki zarządzania projektami

Klasyczne metody zarządzania projektami

Zgodnie z tą metodologią zarządzanie projektem powinno być podzielone na 2 etapy. Analiza pozwala przygotować dokładny plan prac, które muszą zostać zrealizowane w ramach działań w kierunku celu. Drugi etap to realizacja, w ramach której należy trzymać się wyznaczonych wcześniej terminów. Według tej metodyki zarządzania projektami w trakcie prac nie ma miejsca na żadne zmiany.

Zwinne metody zarządzania projektami

Zwinne metodyki zarządzania projektami stanowią alternatywne wyjście do metodologii klasycznych. Najważniejszą ich zasadą jest to, że w ramach projektu na bieżąco powinno reagować się na wszelkie zmiany – nawet jeśli ma to prowadzić do konieczności przeprowadzenia początkowej analizy na nowo, a nawet przesunięcia terminów. Przy tej metodologii kluczową rolę odgrywa komunikacja między pracownikami oraz klientami. Stosując zwinne metody zarządzania projektami stawia się na komunikację i elastyczność.

Obydwie metody zarządzania projektami mają swoje zalety i wady. To, która z nich najlepiej się sprawdzi w dużej mierze zależy od konkretnego projektu. By dowiedzieć się więcej na temat tego, jak koordynować projekt i zarządzać pracownikami, warto skorzystać ze szkolenia online lub stacjonarnego prowadzonego przez Kreator-szkolenia. Prowadzimy praktyczne szkolenia dla firm, które umożliwiają poszerzenie kompetencji w naprawdę szerokim zakresie – nie tylko zarządzania projektami.