Etykieta biznesowa Rosja Ukraina Białoruś

ROSJA, UKRAINA, BIAŁORUŚ

Intercultural Business Training – Russia, Ukraine, Belarus

  

Etykieta Biznesowa Rosja Ukraina Białoruś – czyli kultura i obyczaje

Wydawać by się mogło, że przekroczenie naszej wschodniej granicy otwiera od razu pole do szerokiej i dobrej współpracy. Dodatkowo wielu z nas twierdzi, że etykieta biznesowa Rosji Ukrainy i Białorusi  jest bardzo zbliżona. W takim razie, czy tak naprawdę jest? Wielu naszych klientów szybko się przekonało, że rosyjska, ukraińska i białoruska kultura i obyczaje biznesu różnią się jednak znacząco od polskiej. Przede wszystkim patrząc z jednej oraz drugiej strony znajdziemy wiele mitów, które opisują kulturę i obyczaje biznesowe w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Z pewnością znajdziemy również polskie przyzwyczajenia i poglądy dotyczące współpracy z krajami wschodnimi. Dlatego chcąc sprawnie nawiązywać relacje z tymi krajami należy poznać wszystkie zwyczaje i zweryfikować opowieści na prawdziwe i nieaktualne.

Rosyjska Ukraińska Białoruska kultura biznesu – biznes i codzienność

Jak to mówią – co kraj to obyczaj. Zwłaszcza, że powiedzenie niby wszystkim znane, ale ile razy zdarzyło się Państwu o tym zapomnieć. W szczególności planując podróż do podobnego etnicznie kraju? Kraje po naszej wschodniej granicy kulturowo mogą być nam bliskie. Jednak współpracując z partnerem biznesowym z Rosji, Ukrainy czy Białorusi musimy mieć się, mimo wszystko, na baczności. Dlaczego?

Rosja

Przede wszystkim, w Rosji cierpliwość to dobrze postrzegana cecha, szczególnie kiedy rosyjski kontrahent lubi się spóźnić. Jednak przesadna uległość lub nawet skłonność do kompromisów może być odebrana jako słabość. Aby tego uniknąć, warto wcześniej przed spotkaniem przygotować się i dowiedzieć jak wygląda rosyjska etykieta biznesowa, kultura i obyczaje. Zwłaszcza, że funkcjonują różne mity, które należy zweryfikować. Chociażby taki, który mówi o zwyczaju, że w czasie spotkania na stole pojawi się coś więcej niż tylko kawa i herbata. Dlatego dowiedz się, czy to prawda! Rosyjska kultura biznesu!

Białoruś

Należy pamiętać, że etykieta biznesowa to kluczowa kwestia. Co najważniejsze, białoruska etykieta biznesowa jest naprawdę warta poznania. Wybierając się do Białorusi w celach zawodowych nie musimy się obawiać – Białorusini są bardzo gościnni i przyjaźnie nastawieni. Możemy się spodziewać, że powitają nas chlebem i solą. „Sardechna zaprashayem!” To często wypowiadane przez nich słowa przy powitaniu. Dlatego nie zdziw się, jak cię tak powitają – na pewno będą chcieli, byś poczuł się u nich jak w domu.

Należy pamiętać, że wiele jednak różni się białoruska kultura biznesowa i społeczna od tej, którą mamy w Polsce. Status płci zdecydowanie stawia mężczyznę jako głowę rodziny, lidera, biznesmena. W związku z tym przeważająca większość wysokich stanowisk w sferze politycznej i ekonomicznej jest obejmowana przez mężczyzn. Jednak tradycyjne podejście do ról społecznych nie powinno nikogo zrażać. Co najważniejsze, Białoruś to kraj tradycji, zwyczajów oraz przepysznej kuchni. Dlatego wyjeżdżając na Białoruś nie należy sobie odmawiać radości poznawania tak bogatej i barwnej obyczajowości. Białoruska kultura biznesu!

Ukraina

Ukraina to kraj zwyczajów, obrzędów oraz tradycji. Zatem jest to rzeczywistość w wielu aspektach inna od polskiej. Dlatego współpracując z ukraińskim partnerem biznesowym warto być przygotowanym na zderzenie z wieloma przesądami, jakie panują w tamtej kulturze. Zwłaszcza tu przydaje się ukraińska etykieta biznesowa. Jest to przykład tego, jak ważne jest poszanowanie różnic i odmienności obyczajowości, z którą się spotykamy.

Należy pamiętać, że Polska i Ukraina jednak ma też dużo wspólnego. Co zaskakujące, wiele przesądów praktykowanych w tym kraju ma swoje odbicie w naszych wierzeniach. Dla przykładu: u naszych sąsiadów po narodzinach dziecka unika się wpuszczania obcych do domu. Ukraińcy bowiem wierzą, że może mieć to zły wpływ na duszę noworodka. W Polsce również możemy spotkać się z przekonaniem, że obce osoby mogą „zaczarować” dziecko. Z pewnością z upływem lat coraz mniej o nim słychać. Również popularne jest świętowanie na Ukrainie „Rizdwo Chrystowe” czy „Wełykdeń”, czyli nasze Boże Narodzenie i Wielkanoc. Choć u nas już jest trochę inaczej, to na Ukrainie nadal hucznie wita się wiosnę. Mimo chłodnego klimatu, to kraj ten jest wielowymiarowy i wieloaspektowy, bogaty w zwyczaje i obrzędy. Na pewno warty poznania nie tylko od oficjalnej biznesowej strony… Ukraińska kultura biznesu!

Etykieta Biznesowa Rosja Ukraina Białoruś – szkolenie

Szkolenie może być realizowane z uwzględnieniem wszystkich trzech wymienionych kultur jednocześnie (Rosja, Ukraina, Białoruś). Może również zostać zorganizowane jako odrębny warsztat dla dowolnego z tych krajów:

 • Rosyjska kultura biznesu
 • Ukraińska kultura biznesu
 • Białoruska kultura biznesu

Warsztat zawiera praktyczne porady odnośnie etykiety biznesowej w krajach Europy Wschodniej. Uczy współpracy z tymi krajami oraz doskonali wiedzę z zakresu kompetencji międzykulturowych w zakresie etykiety biznesowej Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Dzięki udziałowi w treningu z Kultury Biznesu Rosji Ukrainy Białorusi pracownicy Państwa Firmy:

 • Przybliżą sobie wiedzę o kulturę krajów Europy Wschodniej
 • Bardziej będą rozumieć Rosjan / Ukraińców / Białorusinów, dzięki czemu będą lepiej z nimi współpracować
 • Dowiedzą się wiele o odmiennej od własnej strategii rozwiązywania problemów, o sposobach pracy, prowadzenia negocjacji i oczekiwaniach naszych Partnerów gospodarczych
 • Dowiedzą się, co można, a czego nie wolno robić w trakcie spotkań biznesowych i rozmów negocjacyjnych z Rosjaninem / Ukraińcem / Białorusinem.

 

PROGRAM SZKOLENIA Etykieta Biznesowa Rosja Ukraina Białoruś:

Elementy etykiety i protokołu w kontaktach biznesowych z firmami rosyjskimi, ukraińskimi, białoruskimi

 • Poznanie podobieństw i różnic w komunikacji oraz prowadzeniu negocjacji polsko-rosyjskich, polsko-ukraińskich, polsko-białoruskich
 • Poznanie najważniejszych zasad savoir-vivre
 • Użyteczne słowa i zwroty używane podczas polsko-rosyjskich, polsko-ukraińskich, polsko-białoruskich rozmów biznesowych
 • Wzmocnienie własnej pozycji negocjacyjnej w kształtowaniu kontaktów biznesowych na rynku rosyjskim, ukraińskim, białoruskim

Konkretne wskazówki dla wyjeżdżających do Rosji / na Ukrainę / Białoruś

Zrozumienie rosyjskich, ukraińskich, białoruskich standardów zachowania i kultury

Komunikacja polsko-rosyjska, polsko-ukraińska, polsko-białoruska

Systematyczne porównania międzykulturowe

Realistyczne przykłady sytuacji mogących rodzić nieporozumienia między Polakami a Rosjanami, Ukraińcami, Białorusinami

Etykieta biznesowa w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi

Przydatne elementy wiedzy o kulturze, polityce, gospodarce i społeczeństwie w wybranych krajach

 • Podstawy wiedzy o krajach i ludziach
 • Specyfika komunikacji
 • Kultura dnia codziennego
 • Zapoznanie z systemem wartości charakterystycznym dla rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej kultury powszechnej

Postrzeganie Polski i Polaków za tzw. wschodnią granicą

 • Stereotypy oraz ich konsekwencje

Praca nad indywidualnymi potrzebami uczestników szkolenia

 • Ustalenie przydatnych scenariuszy dla uczestników szkolenia
 • Analiza doświadczeń uczestników treningu w kontaktach z Rosjanami (Ukraińcami, Białorusinami) – osiągnięcia i nieporozumienia

 

Dodatkowo zainteresowanym polecamy szkolenie o japońskich zwyczajach.

Wszystkie nasze szkolenia zamknięte są dopasowane do specyfiki naszego Klienta. W celu uzyskania pełnych informacji prosimy o skorzystanie z ZAPYTANIA OFERTOWEGO lub prosimy o kontakt z Doradcą:

tel. kom. + 48 503 129 393

[email protected]