Plan rozwoju pracownika

Plan rozwoju pracownika, przykład postępowania

Prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników? Jeżeli tak, na pewno jesteś świadom, że sukces firmy zależy w dużej mierze od zatrudnionych osób. Ich umiejętności, wiedza i zaangażowanie ma olbrzymi wpływ na zyski generowane przez firmę. Chcesz systematycznie rozwijać swoje przedsiębiorstwo? Jeżeli tak, to równolegle mogą być prowadzone działania rozwojowe wśród wszystkich pracowników. Można to porównać do tysięcy drobnych elementów silnika. Im lepiej nasmarowany jest każdy z nich, tym silnik działa płynniej i bez awarii. Twoja firma również może być taka jak ten silnik.

Dlaczego rozwój w pracy jest ważny?

W społeczeństwie w dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że praca jest karą i trzeba do niej chodzić niejako z przymusu. Oczywiście istnieją osoby, które w to wierzą i żyją wg tej zasady. Niestety nie należą oni do szczęśliwych. Spędzając w pracy niemal ⅓ całego swojego życia, mimowolnie staramy się z nią zaprzyjaźnić. Dotyczy to większości osób.

Czy praca może stać się czymś bliskim?

Wygląda na to, że tak. Pracownicy oczekują od niej czegoś więcej niż tylko stałego wynagrodzenia. Każdy, kto coś z siebie daje, chce się poczuć docenionym i wyróżnionym. Uznanie to można wyrażać na wiele sposobów. W premiach i nagrodach finansowych, w nagrodach niematerialnych — np. wycieczkach zagranicznych, a w końcu przez inwestowanie w nowe umiejętności pracownika. Okazuje się, że jest to jeden z najwyżej ocenianych sposobów nagradzania za ciężką pracę. Szkolenia i kursy, które pracodawca organizuje dla swoich pracowników, w perspektywie oznaczają ich dalszy rozwój zawodowy. Osoba taka czuje się doceniona przez szefa i co więcej, czuje się ważną częścią swojej firmy. Lojalność i integralność wśród pracowników to najbardziej pożądane wartości przez każdego pracodawcę.

Jak stworzyć system ocen pracowniczych?

Skąd pracodawca ma wiedzieć, który z jego pracowników ma predyspozycje do rozwoju w wybranym kierunku? Służą do tego specjalne systemy ocen pracowniczych, pozwalające identyfikować ich umiejętności i zdolności, a także pożądane cechy charakteru. System ocen opiera się na dotychczas wykonywanych zadaniach, które mogą być zlecane przez przełożonych, bez informowania o ich ukrytym celu. Obserwowanie tego, jak pracownik radzi sobie z ich wykonaniem i jakie są rezultaty jego pracy, pozwala w najlepszy sposób zdecydować o jego dalszym rozwoju w firmie.
  

Szkolenie Ocena pracowników

  
Czy można samodzielnie przygotować taki system ocen? Oczywiście, że tak. Jeśli jednak chcemy, aby był to system wiarygodny i skuteczny, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W tym gronie znajdują się branżowi fachowcy, psychologowie i behawioryści. Ich wspólna praca skutkuje tym, że powstaje plan rozwoju pracownika. Przykład takich działań można mnożyć w dużych korporacjach, jak i rodzinnych firmach, w których obecni właściciele chcą w najlepszy sposób przygotować młode pokolenie do przejęcia firmy w swoje ręce.

Jakie są cele indywidualne pracownika – przykłady

Każdy pracownik może mieć inne cele związane ze swoją pracą. Dla jednego mogą nimi być wyższe zarobki, dla drugiego awans, natomiast dla trzeciego zyskanie większej ilości wolnego czasu, który może przeznaczyć na swoje zainteresowania. Dobry pracodawca chce poznawać te cele i pomagać w ich osiągnięciu. W ten sposób umacnia się jego autorytet w oczach zespołu i buduje się poczucie lojalności do pracodawcy. Ma to szczególne znaczenie przy zatrudnianiu specjalistów z deficytowych zawodów. Aby zmniejszyć ryzyko ich odejścia do konkurencji, należy inwestować w tworzenie mocnych, stabilnych relacji, opartych na istotnych dla pracownika fundamentach. Badając obszary rozwojowe kierownika lub szeregowego pracownika, możemy sprawdzić jak zaplanować jego dalszy rozwój w firmie i na jakich stanowiskach będzie się najlepiej czuć, zapewniając jak największą korzyść dla firmy. Osoba taka będzie miała poczucie spełnienia, a powierzone jej obowiązki nie będą postrzegane jako trudne do udźwignięcia.

Jak zacząć działania rozwojowe?

Najlepiej we współpracy ze specjalistami HR, którzy wyposażą Cię w podstawową wiedzę i szczegółowo omówią najważniejsze aspekty takich audytów. Twoje działania na pewno zostaną dostrzeżone wśród zatrudnionych i mogą być szeroko komentowane, początkowo również w tajemnicy przed tobą. Im szybciej wyjaśnisz ich cel i założenie, tym większa będzie wola współpracy ze strony pracowników.

Zapraszamy na szkolenie System ocen pracowniczych

System okresowych ocen pracowniczych szkolenie

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator