Przepis na udaną prezentację

Przepis na udaną prezentację

Czy wiesz jak przygotować się do wystąpienia?

Prezentacje i wystąpienia publiczne to wyzwania i próby, które stoją przed nami prawie każdego dnia. Występujemy i prezentujemy się wszędzie. W domu, na spotkaniu biznesowym, przed szefem czy współpracownikami. Przede wszystkim w pracy chcemy wyjątkowo doskonale wypaść, dlatego jest to taki ważny obszar. Z pewnością wystąpienia publiczne to czynność trudna dla wielu osób, nawet z bogatym doświadczeniem. Zadaniem prezentera jest skupienie uwagi słuchaczy na sobie i przedmiocie wystąpienia. Najważniejsze to nauczyć, zaciekawić, prowadzić spotkanie atrakcyjnie. Łatwo powiedzieć, jednak wszyscy wiemy, że to nie takie proste. Ale nie martw się, wiele elementów budujących wystąpienia publiczne można zaplanować i wytrenować. Co doskonale umożliwiają nasze szkolenia z prezentacji.

Największa sztuka to sztuka prezentacji

Przede wszystkim bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Mimika i gestykulacja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, otwarta pozycja ciała, odpowiedni ubiór, uśmiech i pogodne nastawienie.  Zadbaj o nie, a dzięki temu zbudujesz miłą atmosferę, a Twoi słuchacze odbiorą Cię jako przygotowanego profesjonalistę.

Szkolenia z prezentacji – krótki plan działania

Przedstawiamy Ci nasz skrócony i sprawdzony przepis na udaną prezentację (możesz zapisać sobie to na swojej liście kontrolnej i sprawdzać, czy przed każdym wystąpieniem zadbałeś o każdy z niżej wymienionych punktów):

Po I: Ustal potrzeby

Zastanów się, co będziesz prezentować, ustal sobie cel prezentacji, określ czas, miejsce, grupę docelową, ilość uczestników. Miej faktyczne wyobrażenie o całości Twojego przedsięwzięcia. Wtedy mało rzeczy Cię zaskoczy.

sposób na udaną prezentację

Po II: Zbierz materiał

Przemyśl skąd weźmiesz wszystkie niezbędne dane do prezentacji. Czym się będziesz posiłkować przy sporządzeniu materiału w czasie wystąpienia publicznego. Weź pod uwagę atrakcyjność Twojego wygłoszenia. Stąd warto skompletować dane wzrokowe, słuchowe i nawet czuciowe. Oczywiście, może dane Ci będzie opowiadać o statystykach i trudno będzie wprowadzić jakiś atrakcyjny element. Ale mówiąc na przykład: „a teraz bardzo ważne podsumowanie…” – miej przy sobie mały dzwoneczek lub pustą szklankę i zadzwoń. Kilkanaście, różnorodnych takich detali w czasie wystąpienia odróżni Cię od innych. Czekamy na Twoje pomysły 🙂 

Po III: Dobierz narzędzia

Tu masz pełne pole do popisu, mowa, pismo, gadżety, karteczki, notatniki, cały sprzęt audiowizualny. Dlatego ustal wszelkie możliwe pomoce, niezbędne w czasie prelekcji. Twój ubiór też może być narzędziem 🙂 

Po IV: Zrób prezentację

Jest kilka ciekawych programów do robienia prezentacji. Możesz wykorzystać najpopularniejsze. Co najważniejsze, prezentacja nie może być nudna. Nie dawaj zbyt wiele tekstu, nie czytaj go. Wszyscy usną. Przemieszaj zdjęcia, wykresy, dialogi, jakiś znany cytat. Wrzuć przenośnie, parafrazy znanych powiedzeń, dwuznaczności, znane postaci.

sposób na udaną prezentację

Po V: Próba

Zrób sobie próbę wystąpienia i zmierz czas. Większość ludzi tego nie robi. Dlatego większość wystąpień przekracza wyznaczony limit czasowy. Dodatkowo nagraj siebie i obejrzyj. Oceń, czy dla Ciebie Twoje wystąpienie jest ciekawe, czy nudne.

Poradnik skutecznych prezentacji – jak odtrąbić sukces?

Stosując się do wyżej wymienionych punktów możemy zagwarantować Ci zwycięstwo. Na końcu czeka na Ciebie TWÓJ SUKCES. Jeżeli mimo spełnionych punktów nie czujesz się pewnie, zapraszamy na nasze szkolenie z prezentacji! Na nim każdy z tych punktów zostanie dokładnie omówiony i nauczony.

Często handlowcy przedstawiający produkty czy usługi danej firmy zastanawiają się, co mogą dodatkowo zrobić, aby zostali zapamiętani podczas prezentacji. Oto kilka podpowiedzi:

– Storytelling (to najkrócej mówiąc, sztuka świadomego budowania relacji, poprzez oddziaływanie na wyobraźnię i emocje słuchacza za pomocą opowieści „z życia wziętych” i metafor)

– Porównania

– Celne pytania

– Żarty

– Atrakcyjnie prezentowane dane

Jeżeli jesteś szefem, wtedy dodatkiem do wystąpień będzie wiedza ze szkolenia z prowadzenia zebrań. Tam doszlifujesz swój warsztat i zostaniesz szefem, którego dobrze się słucha na zebraniach.
  

Szkolenia z prezentacji

Prowadzenie prezentacji – czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!

Aby zdobyć umiejętność publicznego przemawiania trzeba dużo praktykować. W pracy nad własnym warsztatem pomóc nam mogą następujące ćwiczenia:

Ćwiczenie 1

Zaplanujmy sobie krótkie próby przemówienia. Najlepiej przez parę dni przed planowanym wystąpieniem. Ćwiczyć codziennie po parę minut, systematycznie. To jest dużo bardziej efektywne, niż odłożyć na ostatni dzień przed prezentacją i poświęcić na przygotowania jednorazowo więcej czasu.

Ćwiczenie 2

Ćwiczmy w różnych warunkach. Czyli powtarzamy przygotowany tekst w drodze na zajęcia szkolne, do pracy czy w domu. Dzięki ćwiczeniom w różnych sytuacjach zyskujemy większą plastyczność.

Jeżeli chcesz zostać mistrzem wystąpień i prezentacji to serdecznie zapraszamy Cię na szkolenie Sztuka prezentacji.  A to wszystko po to, byś mógł swobodnie występować na forum, prezentować swoje opinie, dzielić się swoją wiedzą. Co najważniejsze, umieć inspirować, argumentować oraz sprzedawać – swój produkt, swoją usługę lub swoje pomysły.

Sztuka prezentacji to trudna sztuka. Opanuj ją z nami do perfekcji! Kontakt w sprawie szkolenia tel. kom. + 48 503 129 393

Zapraszamy!

Autor:

Paulina Urbanik

Literatura:

(źródło ćwiczeń: Bruce E. Gronbeck, Kathleen German, Douglas Ehninger, Alan H. (2004). Monroe„Zasady komunikacji werbalnej”)
Sadowski M.P.: Doskonała prezentacja. Sztuka skutecznego przekazu. Helion, Gliwice 2008.
Rzdowska A. i Rzdowski J.: Wystpienia publiczne w biznesie. ONE Press, Gliwice 2007.