jak motywować

Jak motywować pracowników w firmie

Czy wiesz, jak istotną rolę w Twojej organizacji odgrywa odpowiednio dobrana i skuteczna motywacja pracowników? W rutynowej pracy i zawodowym zabieganiu wielu menedżerów lekceważy codzienne motywowanie pracowników. Skupiają się na tych czynnościach dopiero przy większych zadaniach, rozliczeniach okresów, rozmowach oceniających lub zakończonych projektach. Natomiast zespoły, gdzie występuje świadoma motywacja cechują się wydajniejszą pracą, lepszymi wynikami sprzedaży oraz mniejszym ryzykiem wystąpienia błędów. To także ograniczenie rotacji, co przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie i stabilną kadrę. Jak motywować pracowników, w jaki sposób należy motywować Twoich podwładnych, aby uzyskać najlepsze efekty?

Jak motywować? – rzecz indywidualna

Prowadząc szkolenia na temat motywowania pracowników, często natrafiamy na pewien utarty schemat. Mianowicie – wielu kierowników uważa, że jednorazowa premia finansowa działa motywująco na każdego. Niestety, nie zawsze jest to prawdą, ponieważ każdego pracownika motywuje co innego. Inna rzecz zmotywuje 50-letniego kawalera, lubiącego wędkarstwo, a inna zachęta doda motywacji u 30-letniej mamy z trójką dzieci, lubiącej podróże. W przypadku wspomnianej mamy znacznie lepiej zadziałałoby dofinansowanie do prywatnego przedszkola, czy możliwość regularnego wyjścia o 30 minut szybciej. Dodatkowo można przypuszczać, że taka pracownica może oczekiwać, lubić, być podatna na zmiany. Takie rozwiązanie może nie trafiać w potrzeby pierwszego pracownika. Gdzie dodatkowo sama pasja może sugerować stabilizację, spokój, przywiązanie, cierpliwość itd. itd.

Dodajmy do tego studenta, na którego motywująco zadziała możliwość pracy w systemie hybrydowym – 3 dni w domu, 2 dni w biurze. To tylko przykład pokazujący szerokie spektrum bodźców motywujących pracowników i zniechęcających ich do poszukiwania zatrudnienia u konkurencji. Dlatego punktem wyjścia jest regularne prowadzenie dialogu, obserwowanie oraz dowiadywanie się, co na daną osobę zadziała najlepiej. Tutaj również wiedza z zakresu zarządzania pokoleniami może nam wiele pomóc. Ponieważ wyjaśni nam potrzeby, motywacje i sposoby funkcjonowania poszczególnych pokoleń na dzisiejszym rynku pracy.

Komunikacja potrzeb – jak motywować i rozpoznawać

Najprostszą, a zarazem nieco niedocenianą metodą motywacji jest szczera rozmowa. Dotyczy to zarówno prowadzenia zebrań w ramach zarządzanej grupy, jak i spotkaniach z każdym pracownikiem na osobności. Jako menedżer powinieneś zachęcić do komunikowania odczuć i potrzeb wiążących się z motywatorami. Zachęcaj do wyrażania zarówno komunikatów pozytywnych, jak i negatywnych. Czyli co motywuje, a co zniechęca lub jest obojętne, co nakręca, a co hamuje. Nazywanie potrzeb stanowi dobry wyznacznik do określenia, które nagrody i benefity zadziałają pozytywnie. Jako lider zespołu powinieneś wiedzieć jaki bodziec i w którym momencie zaoferować, by zadziałało to z korzyścią dla całej organizacji. W szczególności dla samego pracownika, bo to on powinien czuć się najbardziej zmotywowany do pracy.
  

Szkolenia dla firm

  
Zachęty lub motywatory nie powinny przybierać formy szantażu czy szczucia, lecz uczciwie postawionych warunków. Czyli na zasadzie: Ty mi dajesz A, ja Tobie daję B. Pamiętaj jednak, by gwarantować tylko to, co faktycznie możesz dać i co jest możliwe do oferowania. Jeżeli nie spełnisz swojej obietnicy zadziałasz deprymująco na pracownika, a tym samym na cały zespół. Świadomość, że Twoi podwładni są dowodzeni przez słowną osobę, potrafiącą rozeznawać ich potrzeby, z pewnością samo w sobie wpłynie motywująco.

Dziesięć zasad motywowania pracowników

Wiesz już, by w motywowaniu nie patrzeć wyłącznie przez pryzmat pieniędzy i by stawiać na komunikację. Aby osiągnąć sukces w motywowaniu pracowników, postaraj się wdrożyć chociaż kilka z dziesięciu zasad motywacyjnych:

  1. Bądź dla pracowników najlepszym przykładem – zademonstruj, nie rozkazuj
  2. Traktuj pracowników jak ludzi, nie jak narzędzia do realizacji planów sprzedaży
  3. Zaproponuj pracownikom pewną dozę elastyczności, np. płynne godziny pracy
  4. Pozwól pracownikom współkreować i zmieniać przestrzeń wewnątrz organizacji
  5. Przydzielaj i deleguj zadania zgodnie z kompetencjami i talentami każdego pracownika
  6. Nie stroń od pochwał – każdego członka zespołu powinieneś za coś docenić
  7. Jeśli znajduje się powód do krytyki, zrób to w cztery oczy, w delikatny sposób
  8. Pomóż pracownikom w rozwoju umiejętności – stawiaj na szkolenia i kursy
  9. Ambitnym daj pole do większej odpowiedzialności, za czym będą szły premie
  10. Dbaj o integrację zespołu, regularnie organizuj nieformalne wyjścia integracyjne

Motywacja to niełatwa, ale kluczowa sztuka, by skutecznie zarządzać zespołem w firmie. Aby skutecznie motywować, musisz zrozumieć potrzeby swoich pracowników i regularnie z nimi o tym rozmawiać. Na tej podstawie możesz zdecydować, komu najbardziej zależy na premiach finansowych, komu na większej swobodzie w pracy, a kto doceni benefity pozapłacowe. Nie zapominaj, że przyjazne miejsce pracy to także motywacja sama w sobie. Jeśli chcesz w praktyce zdobyć tak cenne kompetencje, jak motywowanie pracowników, zapisz się na nasze szkolenia menedżerskie.

A w szczególności zapraszamy na szkolenie motywowanie pracowników!

Zapraszamy do współpracy w zakresie szkoleń biznesowych, szkoleń dla firm. Nasze szkolenia prowadzimy w dwóch formach: stacjonarnej (w siedzibie Klienta, w siedzibie Kreator lub każdym innym wskazanym miejscu) lub w formule online. Napisz do nas, zadzwoń, chętnie przygotujemy ofertę szkolenia szytego na Twoje potrzeby.

Szkolenia Menedżerskie

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator