pokolenie Z

Pokolenie Z w pracy – kim są i jakie mają motywacje?

Pokolenie Z – kim są, jacy są i jakie wartości im towarzyszą? Jest to pokolenie, które tak naprawdę dopiero wchodzi na rynek pracy, jednak już zdążyło się poznać jako biegłe technologicznie. Najstarsi przedstawiciele generacji Z mają 23 lata, nic więc dziwnego, że dla wielu pracodawców wciąż są zagadką. Niektórzy szefowie zadają sobie pytanie: my szkolimy ich, czy oni wyszkolą nas? Biegli w mediach społecznościowych, internecie, nowoczesnych technologiach. Nie należy jednak bać się Zetek, ponieważ mogą one stanowić cenny kapitał w firmie. W szczególności ich punkt widzenia może rzucić nowe światło na niejedną sprawę, gdyż jest spójny z postępem technologicznym i zmianami społecznymi. Jak wygląda pokolenie Z w codziennym życiu zawodowym i czego można się po nich spodziewać? Przeczytaj poniższy tekst, który może naprowadzić Cię do ciekawych wniosków i spostrzeżeń.

Pokolenie Z – kim są w pracy i jacy są?

Dla części pracodawców pokolenie Z jest wciąż swoistym terra incognita, przez co formowanie jednolitego wizerunku tej grupy dopiero następuje. Jednakże te firmy, które podjęły współpracę z Zetkami wspólnie zauważają ogólną biegłość technologiczną. Nowa generacja z łatwością przyswaja nowinki, dobrze adaptują się do zmian, świetnie radzą sobie zarówno w pracy zdalnej, jak i hybrydowej czy stacjonarnej. Nie mają kompleksów wobec innych i nie czują się skrępowani. Z jednej strony sprawia to, że mówią wprost o tym, co myślą, nie mając refleksji, czy coś wypada, czy niekoniecznie. Z drugiej zaś strony są źródłem cennego feedbacku i jeśli jakiś system zawodzi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa poinformuje o tym właśnie przedstawiciel generacji Z.

Starsze pokolenia żyją w błędnym przekonaniu, że Zetki nie umieją nawiązywać relacji na żywo lub że cały ich świat obraca się wyłącznie wokół Internetu. Nie jest to do końca prawdą. Zetki doceniają osobiste relacje i stosują gradację przekazywanych informacji o sobie. I należy zauważyć, że manifestują to na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest fakt, że wiele osób tej generacji ma po dwa konta w mediach społecznościowych: jedno ogólnodostępne, publiczne, drugie zaś ukryte, przeznaczone dla znajomych.

Motywacja i satysfakcja pokolenia Z

Pokolenie Z uchodzi za niezwykle ambitne, chcące kreować świat zarówno w skali mikro, jak i makro. Wzięło się to z faktu, iż doświadczyli oni nauki lub pracy w formie zdalnej spowodowanej pandemią COVID-19. Miesiące spędzone w lockdownach sprawiły, że chcą nadrobić przesiedziany czas. Długi okres spędzony w domu, bez kontaktu z rówieśnikami sprawił, że teraz są bardziej otwarci na nowe, nieznane. Dodatkowo chętniej podejmują wyzwania, nawet wykraczające poza ich możliwości. To właśnie powinno być głównym czynnikiem motywacyjnym dla pracowników z tego pokolenia. Czyli realny wpływ na organizację oraz uczestnictwo w wymagających, a zarazem ciekawych projektach.
     

Jak zatrzymać pracowników w firmie

 

Młode pokolenie Zet chce widzieć sens i efekty swojej pracy, dlatego też brak feedbacku osłabia ich zaangażowanie. Jako że wiele Zetek ma rodziców funkcjonujących na poziomie klasy średniej, nie muszą bać się o zabezpieczenie finansowe. Oczywiście, chcą zarabiać stosunkowo dużo na start, jednak z reguły nie da się ich „kupić” podwyżką czy premiami. Pracę traktują jedynie jako środek do realizacji swoich marzeń i planów, dlatego nie oczekujmy od nich wieloletniego przywiązania.

Pokolenie Z w pigułce – to warto wiedzieć?

Na rynku pracy wciąż stosunkowo niewielkim odsetkiem jest pokolenie Z, ponieważ wielu z nich podejmuje naukę. Jest natomiast grupa, która nie próżnuje i postanowiła sama decydować o swoim losie. W związku z tym podejmuje pracę, nawet w czasie trwania nauki w tym samym czasie. Czyli z roku na rok liczba aktywnych zawodowo Zetek będzie rosnąć, co jest ku zadowoleniu pracodawców. Niebawem trafią i do Twojej firmy. Dlatego już teraz warto poczynić kroki w celu zrozumienia tej generacji. Oto jedne z najważniejszych informacji na temat pokolenia Z:

  • Pokolenie Z to nie tylko świat wirtualny, z którym jest głównie kojarzone. Okazuj im uwagę i rozmawiaj z nimi także w rzeczywistości, z pewnością docenią taką formę zainteresowania
  • Niektórzy mogą powiedzieć, że Zetki są leniwe. Jednak prawda jest taka, że to pokolenie szuka dróg na skróty, optymalizując i ułatwiając pewne procesy. Gdy odwrócisz swoje myślenie, zaczniesz rozumieć Zetki
  • Dla wielu osób z tego pokolenia dyplom uczelni wyższej to jedynie świstek. O wiele chętniej uczęszczają oni na kierunkowe staże, praktyczne szkolenia i kursy
  • Za dynamizmem Zetek nie każdy nadąży. Dlatego baby boomerzy i pokolenie X mogą mieć poważny problem w odbiorze procesów myślowych generacji Z
  • To pokolenie jest niezwykle świadome wad, które niesie ze sobą obecny system. Przez co paradoksalnie wolą umowę o pracę aniżeli elastyczną „zleceniówkę”
  • Pokolenia Z nie przekupisz podwyżką czy awansem. Dla nich o wiele ważniejszy jest realny rozwój oraz zapewnienie nowych, ciekawych wyzwań zawodowych.

Zrozum Zetki a stworzysz nową rzeczywistość

Na temat generacji Z pojawiło się wiele mitów i stereotypów, jednak zdecydowanie nie warto zrażać się do najmłodszych uczestników rynku pracy. Pokolenie Z – choć wychowane wśród Internetu i telefonów komórkowych – umie i lubi nawiązywać interakcje społeczne. Obecność Zetek w firmie to niewątpliwie powiew świeżości, dynamizmu i kreatywnych pomysłów. Parafrazując powiedzenie, można byłoby stwierdzić, że gdzie Boomer nie może, tam Zetkę pośle. Warto wykorzystać w firmie optymizm, entuzjazm i biegłość technologiczną tego pokolenia.

Więcej dowiesz się na szkoleniu Zarządzanie pokoleniami, gdzie poznasz wszystkie aktualne grupy pokoleniowe. Ta wiedza znacznie ułatwi Ci zarządzanie i kierowanie pracownikami, gdyż zrozumienie pracownika poprawia skuteczne nim zarządzanie. Dlatego nie spoczywaj na laurach i na jednym temacie rozwojowym. Jeżeli chcesz rozwijać siebie, innych menedżerów napisz do nas, przygotujemy wspólnie zakres rozwojowy dla Twoje firmy.

Nie tylko zarządzanie pokoleniami poprawi Twoje zdolności zarządzania, temu służą wszystkie nasze tematy menedżerskie. Kształcąc się w wielu kierunkach nabywasz kompleksowych umiejętności kierowniczych.

Zarządzanie pokoleniami

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator