Jak motywować pracowników

Jak motywować pracowników skuteczne?

Jak motywować pracowników – takie pytanie zadaje sobie wielu szefów. Na samym początku warto wyjaśnić co to w ogóle jest motywowanie. To proces celowego wykorzystania mechanizmów oddziaływania na daną osobę do zaangażowania jej do realizacji założonego celu. Motywowanie pracowników to nic innego, jak wpływanie na postawę jednostki. Tak, aby swoim działaniem przyczyniała się do uzyskania zamierzonych sukcesów i celów firmy. Motywacja to także siła, która uruchamia wewnętrzną energię do działania. Motywując danego pracownika warto uprzednio porozmawiać z nim o jego aspiracjach. Wówczas będzie nam zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiedni sposób, aby go zmotywować. Na każdego czynniki motywacyjne działają w innej skali, stąd warto przygotować się do takiej rozmowy. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z motywacją wewnętrzną i motywacją zewnętrzną. Informacje o motywacjach pracowników możemy zebrać w czasie rozmów oceniających lub w czasie prowadzenia zebrań lub innych niezobowiązujących rozmów.

A jakie są najlepsze sposoby motywowania pracowników?

Najbardziej powszechnym sposobem motywowania jest docenienie zaangażowania poprzez przyznanie premii bądź nagrody. Jest to jedna z najbardziej cenionych przez pracowników form uznania za wkład i pracę. Powszechny sposób motywowania i wielokrotnie bardzo potrzebny. Natomiast chcemy w Tobie zaszczepić pewien balans, pomiędzy tym, co materialne, a tym, co wewnętrzne i emocjonalne. W takim razie, czy taki sposób motywowania środkami finansowymi i materialnymi jest do końca skuteczny i bezpieczny? Czy powinien być jedynym sposobem motywowania Twoich ludzi? Czy motywowanie nagrodami pieniężnymi zmienia postawy pracowników i ich nastawienie do wykonywanych obowiązków? Te pytania być może trochę prowokują, ale odpowiedź na nie na pewno już częściowo znasz.

Innym świetnym sposobem jest pochwała i wyróżnienie pracownika. Pochwałę można wykonać publicznie lub bezpośrednio w relacji 1 na 1. Czyli zapraszasz pracownika do swojego gabinetu i w prawidłowy sposób przekazujesz informacje o wykonanej pracy. Ale robisz to w taki sposób, aby to było motywujące. Można pochwalić np. przy okazji co miesięcznego spotkania, bądź mailowo wskazując daną osobę jako wzór do naśladowania w drodze do osiągnięcia sukcesu. Forma pisemna to również dokument potwierdzający oficjalnie nasze słowa. 

Jak motywować pracownika – ścieżka kariery lub stabilizacja

Sporą część pracowników motywuje jasna i klarowna ścieżka awansów i budowania kariery zawodowej w strukturach organizacji. Kiedy każdy wie, jakie etapy należy osiągnąć, aby dotrzeć do zaplanowanego celu, wówczas łatwiej jest działać z nastawieniem na sukces. To podobnie jak ze zdobywaniem szczytu górskiego. Kiedy wiesz, gdzie jest meta, jaką drogę musisz pokonać, aby dotrzeć do celu, zdecydowanie wzrasta także motywacja na osiągnięcie wyniku.

Warto także wspomnieć o innych motywatorach jakimi są: dobra atmosfera w pracy, elastyczne godziny, czy możliwość otwartej komunikacji z przełożonym. W miejscu, gdzie pracownik czuje się komfortowo i swobodnie, zdecydowanie wzrasta jego zapał i chęć do pracy, a to docelowo przekłada się na sukces organizacji. Dodatkowo nie każdy pracownik oczekuje awansu, stąd czynniki wywołujące przyjazną atmosferę oraz stabilizację mogą również wpływać motywująco.

Jakie wybrać metody motywowania pracowników?

Decydując się na metodę finansową motywowania pracowników warto przyjrzeć się jej bliżej. Możemy ją podzielić na dwa rodzaje: pierwsza to premia, bądź nagroda pieniężna, wypłacana bezpośrednio na konto pracownika. Taka metoda jest najbardziej lubiana przez pracownika, ale może pociągać za sobą konsekwencje w postaci stale rosnących oczekiwań. Czyli np. wzrost przyznawanej kwoty. Może także budzić kontrowersje wśród pracowników, którzy na przykład wspólnie realizowali dany projekt, ale otrzymali za jego realizację różne wartości premii.

Druga metoda to pozapłacowe motywatory. Do nich należą te bezpośrednie, jak na przykład szkolenia i kursy, vouchery /karnety na różne usługi, np. bilety do kina, wejścia na siłownię, czy kolacje dla rodziny, dodatkowe ubezpieczenie, np. medyczne bądź programy emerytalne. I pośrednie jak na przykład: spotkania integracyjne załogi, komfortowe warunki pracy, dobra atmosfera w firmie, elastyczne godziny pracy. Czyli w drugim przypadku pracownik nie otrzymuje bezpośrednio środków finansowych. Korzysta z nich w sposób ustalony lub narzucony przez pracodawcę.

Jakie wyróżniamy rodzaje motywacji pracowników?

Mamy 2 rodzaje motywacji pracownika:

  • Motywacja wewnętrzna
  • Motywacja zewnętrzna

Jeżeli chodzi o motywację wewnętrzną, to jest to zespół cech osobowościowych danej jednostki, który angażuje i rozpala potencjał do realizacji celu. Ten typ motywacji ma duży związek z osobowością, charakterem oraz nastawieniem. Osoby zadowolone i szczęśliwe chętniej pracują, bardziej się angażują i są nastawione na cel, sukces. To one z reguły przejmują inicjatywę i po kolei realizują zadania.

Motywacja zewnętrzna – wpływ menedżera na motywację pracownika

Motywacja zewnętrzna jest wynikiem zewnętrznego wpływ na daną jednostkę, aby ta osiągnęła planowany cel. I jest to sposób oczywiście skuteczny, jeżeli nie ogranicza się tylko z dodatku finansowego i materialnego. Należy tu koniecznie pamiętać o miękkim motywowaniu, czyli motywowanie pracowników przez chwalenie i uznanie. Ten tym zewnętrznego motywowania zależy głownie od zwierzchników.

Motywacja pozytywna vs motywacja negatywna – która najlepsza?

Dobranie odpowiedniego sposobu motywacji wymaga obserwacji pracownika i określenie, jakimi motywacjami się kieruje. Jeżeli jest to motywacja pozytywna, wtedy pracownik chce coś zyskać, osiągnąć, dąży do wyższych wyników, ważne są sukcesy, a ich planowanie sprawia mu radość. Dodatkowo chętnie podejmuje działania, widząc w nich podniesienie kwalifikacji, zdobycie wiedzy i doświadczenia.

Natomiast, gdy podejmuje działania z obawy, strachu, bo musi, bo niewykonanie zadania doprowadzi go do jakiś kłopotów, wtedy może się kierować motywacją negatywną. Nie oznacza to jednocześnie, że gorzej wykonuje swoje działania. Po prostu bodźce zmuszające pracownika do wykonania pracy są spolaryzowane. Jedna osoba wykona pracę, bo np. widzi w niej zdobycie nowego doświadczenia, inna wykona, bo będzie się bała niedostania premii. Jednocześnie nie mówimy na razie o tym, kto lepiej wykona zadanie.
  

Szkolenie z motywowania pracowników

  
Podobnie to wygląda w szkole, kiedy to zbliżający się test i jego wynik może zaważyć na dalszym rozwoju. Jeden uczeń nauczy się, bo chce mieć dużą wiedzę. Natomiast inny zobaczy konsekwencje nie zdania testu i możliwe kłopoty wynikające z niego. Jednocześnie może się okazać, że osoba z motywacją negatywną napisze test lepiej od osoby z motywacją pozytywną.

Jaką motywację wybrać – jak motywować pracowników?

Wiele metod może funkcjonować obok siebie niezależnie i mogą być z sukcesem stosowane na jednym pracowniku. Dlaczego? Ponieważ nie każde działanie motywuje nas jednakowo do pracy. Na przykład organizacja eventów, spotkań czy integracji motywuje nas bardziej, niż pisanie raportów czy podsumowań. Czyli niezależnie od swojej specyfiki, ale zależnie od rodzaju zadania do wykonania, może pracownikowi „włączyć się” dominująca motywacja pozytywna lub negatywna.

Najważniejsze jest odkrycie systemu dominującej motywacji u Twoich pracowników oraz obszarów zadań, które wykonują chętniej lub których unikają. A potem już „prosta” droga do tworzenia komunikatów i motywujących poleceń. „Prosta” oczywiście nie jest taka prosta, ale jeżeli chcesz się nauczyć dobrze to robić, to zapraszamy na szkolenie z Motywowania pracowników.

Motywuj naturalnie, nie przejaskrawiaj

Na koniec warto wspomnieć o nadmiernej, przesadnej motywacji. Niestety, jeśli czegoś jest zbyt dużo, jest to zbyt łatwo dostępne, a wachlarz propozycji i oczekiwań stale rośnie, wówczas motywacja może spadać. Duża ilość motywatorów może wzbudzać napięcie emocjonalne w pracowniku, a co za tym idzie rozproszenie uwagi i brak skupienia na osiągnięciu celu. Czas, który pracownik dotychczas poświęcał na realizację wyniku, teraz poświęca na śledzenie rankingu zwycięzców. Inną kwestią jest również przesyt nagród i motywatorów. Część osób może już czuć się znudzona kolejnymi niespodziankami za wykonanie określonego zadania. Może też być tak, że motywacja spadnie kiedy nagrody zdobywać będą stale te same osoby. Dlatego też tak ważne jest wyważenie metody i właściwy dobór rodzajów motywatorów do schematu organizacyjnego firmy.

Jak motywować pracowników – dowiesz się na szkoleniu z Motywowania pracowników, gdzie nauczysz się motywować zgodnie ze sztuką. Nauczysz się motywować, dowiesz się jak to robić, kiedy, kogo i jak wspierać. A dodatkowo poznasz najlepsze motywatory i narzędzia do ich realizacji.

Szkolenie motywowanie pracowników

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator