Kobiety w biznesie

Pewnie dobrze jest Ci znane powiedzenie, które mówi, że „mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta szyją, która tą głową kieruje”. W społeczeństwie, które cechuje patriarchalność często można usłyszeć podobne stwierdzenia, choć dziś już może rzadziej niż kiedykolwiek wcześniej. Używanie takich sformułowań jest jednym ze sposobów dodania wartości kobiecie, której zdolność decyzyjna jest odbierana, w całości lub częściowo. Z dnia na dzień słyszymy jednak coraz więcej o kobietach, które nie tylko biorą odpowiedzialność za siebie, ale również za innych. Możemy powiedzieć wprost – biorą na siebie ciężar i odpowiedzialność decyzji, które należy podjąć nie w domu, ale w organizacjach na dynamicznie rozwijających się rynkach. Warto podkreślić, że często też nie tylko na polskich, ale i zagranicznych.

Pensja jako narzędzie przejawu nierówności

Temat, jaki tutaj nasuwa się automatycznie, to równość płci. Czy wiesz, że kobiety często zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach? Co ciekawe (a może bardziej nieciekawe?), różnica w dochodach kobiet i mężczyzn piastujących to samo stanowisko wzrasta proporcjonalnie do wysokości stanowiska. Innymi słowy – im wyżej spojrzeć, tym coraz większa pojawia się dysproporcja w otrzymywanej pensji kobiet i mężczyzn. Jest to zdecydowanie czynnik, który demotywuje kobiety, by wspinać się po szczeblach kariery. Polacy tak często skarżą się na swoje zarobki, dotyczy to również stanowisk wyższych. Niejednokrotnie możemy się spotkać z tym, że zarabiane pieniądze są często nieproporcjonalne do wykonywanych obowiązków, zakresu odpowiedzialności czy pracochłonności, jakie wymaga dane stanowisko. Głośno o tym mówią mężczyźni, jednak taka rzeczywistość stawia w bardzo niekorzystnej sytuacji kobiety, które zdeterminowane do osiągnięcia zawodowego sukcesu wielokrotnie podporządkowują swoje życie karierze zawodowej, oczywiście kosztem życia prywatnego.

wynagrodzenie według płci

Kobieta wartością dodaną w biznesie czy może jego kluczowy element?

Warto tutaj zastanowić się, skąd wzięła się geneza zjawiska, które klasyfikuje kobietę jako pracownika gorszej kategorii. Nie tylko jest to niezrozumiałe, ale sprzeczne z osiąganymi przez kobiety wynikami. Według Raportu „Czas na kobiety. Dlaczego warto inwestować w równość?” przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Kongresu Kobiet, to właśnie firmy, w których przynajmniej jedna kobieta znajduje się w zarządzie, osiągają średnią wyższą wartość rynkową niż przedsiębiorstwa, w których zarząd stanowią wyłącznie mężczyźni. Co więcej, na przestrzeni lat 2005-2011, prócz roku 2007, średni wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego przedsiębiorstwa w każdym roku był niższy w firmach, gdzie w zarządzie stanowisko piastuje choć jedna kobieta.

wskaźniki we władzachZatrudnianie kobiet oraz zachęcanie ich do aktywności i rozwoju zawodowego jest nie tylko korzystne samo w sobie, ale również mogłoby pozwolić na to, aby odwrócić negatywne tendencje panujące w polskiej (i nie tylko w polskiej) gospodarce. Społeczeństwo, w którym z roku na rok wzrasta liczba emerytów, a współczynnik dzietności nie zapewnia zastępowalności pokoleń, w długim okresie wymaga zasobów ludzkich, które utrzymywałyby rynek na wyższym, gwarantującym rozwój i ekspansję gospodarczą, poziomie. Możemy tutaj posłużyć się przykładem Szwecji, gdzie równość płci nie jest odległą legendą, nawet w kwestii wychowywania dzieci i urlopów macierzyńskich (i tak samo im równym tacierzyńskim). Jest to czołowy kraj, jeśli chodzi o innowacyjność jak i wskaźnik równości płci. Wniosek nasuwa się sam – w budowaniu konkurencyjności gospodarczej efektywne wykorzystywanie ludzkich zasobów jest czynnikiem kluczowym.

Jak to wygląda w Polsce?

Wbrew pozorom Polska wcale nie wypada tak źle. Choć wskaźniki nie są wcale takie, o których można by marzyć, to jednak z roku na rok wypadamy coraz lepiej, jeśli chodzi o udział kobiet w nauce i biznesie. Coraz więcej młodych kobiet wybiera uczelnie techniczne (w 2005 roku było to 31,6% natomiast w 2015 już 37% młodych studentek wybierało trudne kierunki ścisłe). Choć zmiany te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieznacznie, to warto wyobrazić sobie, jak to przekłada się w rzeczywistości na ilość kobiet na rynku pracy z wykształceniem technicznym. Co ciekawe i jest dla nas powodem do dumy, od wielu lat Polska to kraj, w którym przedsiębiorczość kobiet jest bardzo wysoka, a obecnie ponad 35% przedsiębiorców to panie, co plasuje nas w grupie liderów państw Europy w tej kategorii.

kobiety na politechnikach

Dlaczego to takie ważne, aby kobiety były zaangażowane w budowanie krajowej gospodarki?

Kwestia równości nie jest ważna tylko ze względów ideologicznych czy odpowiedzialności społecznej. Jest ważna również z punktu prowadzenia organizacji i czerpania korzyści z jej istnienia. Kobiety to przecież bardzo duża grupa klientów, która tak samo jak mężczyźni ma swoje oczekiwania co do oferowanych produktów i usług. Trudno jest więc prowadzić firmę i oferować coś swoim klientkom bez kobiecego spojrzenia.
Budowane i nieprawdziwe stereotypy często zaburzają osąd nie tylko mężczyzn, ale i kobiet, które zniechęcone doświadczeniem i przesiąknięte przekonaniem, że nie mogą osiągnąć tyle co mężczyźni, często wychodzą z założenia, że są warte mniej na rynku pracy. W takiej sytuacji warto posłużyć się przykładem kobiet, które w spektakularny sposób budowały zespoły, prowadziły firmy lub po prostu… rządziły. Do tego ciekawego i inspirującego grona możemy zaliczyć m.in. Beatę Jarosz, Irenę Eris czy Bożenę Batycką. Sięgając po przykłady z zagranicy możemy wspomnieć choćby Margaret Thatcher. Sposoby podejścia do pewnych tematów zmieniają się niezwykle szybko w dzisiejszych czasach, dlatego warto nie tylko szukać motywacji w osobach znanych, ale również znaleźć inspirację koło siebie, w swoim otoczeniu. Liczba kobiet sukcesu ciągle wzrasta, a tym samym mnożą się przykłady, które świadczą o przedsiębiorczości i skuteczności kobiet w biznesie.
Na pewno dobrze wiesz, że w życiu nie ma czasu na strach i niepewność, więc jeśli pragniesz być kobietą sukcesu, to po prostu nią bądź. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy będziesz nią w szpilkach z Louboutin’a, czy po prostu w zwykłych eleganckich butach. Ważne, żebyś była sobą, a reszta jest kwestią czasu, pracy i Twojego zaangażowania.

Dane przedstawione w artykule pochodzą z Raportu „Czas na kobiety. Dlaczego warto inwestować w równość?” sporządzonego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Autor: Justyna Stachura, Kreator