zarządzanie w firmie

Jakie narzędzia zarządzania warto wykorzystywać w firmie?

Rozwój każdego przedsiębiorstwa odbywa się na wielu płaszczyznach i obejmuje bardzo szeroki wachlarz działań. To nie tylko decyzje o wprowadzeniu nowego produktu do swojej oferty, nagłym szkoleniem wszystkich pracowników, ekspansji terytorialnej, czy podjęciu działań marketingowych. To także działania wewnątrz organizacji, które zmierzają do optymalizacji działań i zwiększenia ogólnej efektywności. Czasami są to działanie mniej spektakularne i widoczne od razu, ale w dłuższej perspektywie wpływające na ostateczne zadowolenie klienta. Do nich między innymi należą usprawnienia komunikacji, przepływu informacji, narzędzia badające skuteczność kampanii internetowych lub zarządzające procesami, projektami itp. Na szczęście istnieje szereg aplikacji i programów, które w znacznym stopniu ułatwią zarządzanie firmą i procesami. Jakie narzędzia zarządzania w firmie warto wykorzystywać i jakie korzyści dzięki nim można otrzymać?

Dlaczego warto wdrożyć narzędzia do zarządzania w firmie?

Te przedsiębiorstwa, które nie rozwijają się i stoją w miejscu ze swoimi procedurami, produktami, procesami itp. – działają poniekąd na swoją szkodę. Czyli nie podejmując działań rozwojowych, unowocześniających sprzedaż, niejako dobrowolnie ustępują konkurencji w wyścigu po klienta. Jednak rozwój to nie tylko poszerzanie i wzbogacenie obecnej oferty czy wchodzenie na nowe, do tej pory nieodkryte rynki. Mówiąc o rozwoju mamy na myśli przede wszystkim usprawnienia wewnątrz firmy, które przyczyniają się do jeszcze lepszej obsługi i efektywniejszej pracy. Wdrożenie narzędzi do zarządzania firmą to inwestycja w oszczędzanie własnego czasu, która prędzej, czy później się zwróci. To automatyzacja powtarzalnych czynności, która pozwoli pracownikom skupić się na meritum, a nie na pracach wykonywanych rutynowo.

Jeżeli wykorzystamy swój czas efektywniej, zatrudnieni pracownicy są w stanie wygenerować większe dochody dla przedsiębiorstwa. Tyle w teorii, ponieważ teoria najczęściej okazuje się najłatwiejsza. Praktyka jednak pokazuje, że narzędzia należy dobierać rozważnie, ze świadomością ich odpowiedniego wykorzystania. Nie sztuką jest wykupić subskrypcje lub klucze licencyjne do każdego możliwego programu i na oślep prowadzić różne działania. Tym sposobem znaczna część środków zostanie przepalona, a potencjał narzędzi zostanie niewykorzystany. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dobierać i wykorzystać programy do zarządzania firmą,  skorzystaj z oferty naszych szkoleń. Poniżej zostawiamy Ci podstawowe informacje, które będą przydatnym wprowadzeniem.
 

Szkolenia dla firm

 

Narzędzia usprawniające zarządzanie w firmie

Zarządzanie to holistyczny zbiór działań i decyzji, które przy określonych warunkach powinno umożliwiać osiąganie celów. Całość jest dynamiczna, przez co konieczne jest sprawowanie ścisłego, regularnego monitoringu nad podległymi sobie zasobami i jednostkami. W celu usprawnienia komunikacji, planowania działań, zdobycia informacji i innych działań poprawiających zarządzanie oraz sprzedaż można zastosować szereg narzędzi:

 • Programy służące do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej (np. Titan)
 • Wirtualne pokoje do spotkań online w czasie rzeczywistym (np. ClickMeeting, Google Meet)
 • Pakiet narzędzi biurowych: pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, organizery, kalendarze (np. MS Office)
 • Narzędzia do zarządzania w firmie budżetem firmowym i wydatkami (np. Expensify)
 • Rozwiązania wspierające kampanie marketingu online (np. Google Analytics)
 • „Koła ratunkowe”, czyli narzędzia do śledzenia i naprawy błędów (np. Jira)

Narzędzia do zarządzania projektami w firmie

Oddzielną kategorię poświęcamy narzędziom do zarządzania projektami, które to są kwestią krytyczną. Sprawnie działający system zarządzania projektami sprawia, że realizacja projektu nie tylko jest o wiele płynniejsza, ale też obarczona o wiele mniejszym ryzykiem projektowym. Takim rozwiązaniem jest kompleksowy system CRM z narzędziami do automatyzacji procesów zarządczych. Przykładowe rozwiązania, jakie znajdziemy w takim systemie to:

 • Kreator lejka sprzedażowego z możliwością przekazywania leadów
 • Listy zadań do wykonania przypisywane do poszczególnych pracowników
 • Tablica Kanban z opcją bieżącego śledzenia podglądów i przypomnień
 • Diagramy Gantta wraz z opisami i możliwością dodawania komentarzy
 • System do prowadzenia komunikacji wewnętrznej w czasie rzeczywistym
 • Moduł do konstruowania raportów i generowania podsumowań projektów

To tylko przykładowe rozwiązania, które są dostępne powszechnie na rynku biznesowym. Zależnie od narzędzia, możliwe jest jego częściowe lub całościowe podporządkowanie funkcjonalności do potrzeb organizacji. Choć z takiej formy zarządzania korzystają głównie duże firmy, gdyż dopasowanie narzędzi do indywidualnych potrzeb bywa kosztowne. Zauważyć jednak warto, że również sektor MŚP może czerpać wiele korzyści w narzędzi, które posiadają uogólnione rozwiązania. W przypadku mniejszych organizacji Narzędzia zarządzania w firmie w zupełności pokrywają zapotrzebowania małego i średniego biznesu. 

Zarządzanie w firmie – człowiek + narzędzia

Skuteczne zarządzanie firmą to nie tylko odpowiednio dobrany personel, ale też narzędzia do zarządzania w firmie ułatwiające pracę i jej organizację. Celowo w naszym wpisie nie podajemy nazw konkretnych programów, ponieważ jest to zindywidualizowana kwestia przedsiębiorstwa. A tu należy na początku zdefiniować potrzeby, następnie szukać konkretnego rozwiązania. Kluczowe jest więc nie tylko zrozumienie, jak istotną rolę pełnią narzędzia do zarządzania, ale też wybór takich rozwiązań, które stanowią odpowiedź na potrzeby organizacji. Zapisz się na nasze szkolenia i dowiedz się więcej na temat np. zarządzania zespołem produkcyjnym.

Zapraszamy do współpracy w zakresie szkoleń biznesowych, szkoleń dla firm. Warsztaty prowadzimy w formie stacjonarnej (w siedzibie Klienta, w siedzibie Kreator lub każdym innym wskazanym miejscu) lub w formule online. Zapraszamy do kontaktu, chętnie przygotujemy ofertę szkolenia szytego na Państwa potrzeby.

Szkolenia biznesowe

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator