motywowanie pracowników

Czy motywowanie pracowników to po prostu chwalenie?

Motywowanie pracowników to zagadnienie, którym interesuje się coraz więcej pracodawców. I nic dziwnego. Odpowiednio zmotywowany pracownik pracuje wydajniej i z większą przyjemnością. To z jednej strony zwiększa zyski firmy, a z drugiej – zmniejsza ryzyko, że dana osoba złoży wypowiedzenie i zmusi do rozpoczęcia kolejnej rekrutacji. Aby jednak osiągnąć tak korzystne efekty, trzeba zrozumieć, czym jest motywacja i poznać skuteczne sposoby motywowania pracowników. Bo chwalenie – choć ważne – to za mało!

Rodzaje motywacji pracowników

Motywację możemy rozumieć jako impuls, dodający energii i poczucia mocy sprawczej. Ostatecznie prowadzący do tego, że angażujemy się w określone zadanie, chcąc je zrealizować, i to jak najlepiej.

  • Taki impuls może pojawić się niejako sam i z naszego wnętrza – wtedy mamy do czynienia z motywacją wewnętrzną. Bazuje ona na chęci spełnienia swoich potrzeb (m.in. samorealizacji, potrzeby uznania czy przynależności).
  • Kiedy jednak motywatorem są korzyści zewnętrzne, przede wszystkim materialne (np. podwyżka czy awans), mówimy o motywacji zewnętrznej. Ten rodzaj motywacji pracowników dodatkowo dzieli się na pozytywny i negatywny. Pierwszy zasadza się na nagradzaniu, drugi – na systemie kar i nagan.

Rolą pracodawcy jest wzmacnianie wewnętrznej chęci do działania. Jest ona obecna, mniej lub bardziej, w każdym pracowniku. Dodatkowo pracodawca powinien zapewnić system motywacji poprzez starannie opracowany system nagród. Nie zawsze trzeba zlecać przygotowanie takiego planu firmie doradczej. Zamiast tego można zapisać się na dobre szkolenie menedżerskie, zwłaszcza na szkolenie z motywowania pracowników i tam pozyskaną wiedzę wprowadzić do życia firmy.

Jak motywować pracowników? 5 sprawdzonych metod

1. Publiczna pochwała pracownika

Zapewne znasz to budujące uczucie docenienia, okazane przez osobę, na opinii której Ci zależy. To jeden z najprostszych, a jednocześnie najsilniejszych motywatorów. Pracownik pochwalony za konkretne zadanie będzie skłonny do odnoszenia dalszych sukcesów na tym polu.

2. Nagrody

Uznaniowe premie miesięczne, premie za ukończone zadanie, dodatkowy dzień wolny czy bony zniżkowe – to świetne metody motywowania pracowników. Nagradzanie zwiększa przywiązanie ludzi do firmy. Członkowie zespołu czują, że pracują w dobrym miejscu i zdecydowanie rzadziej myślą o zmianie pracodawcy.

3. Wygodne miejsce pracy

Pracownik, który czuje się komfortowo w swoim miejscu pracy, chętniej do niego wraca. Wygodę w biurze zwiększysz, tworząc przestrzeń na wspólne przygotowanie i zjedzenie prostego posiłku, wypicie kawy/herbaty i spędzenie kilku minut przerwy w spokoju. Świetnie sprawdza się także dostęp do darmowych owoców i do parkingu przeznaczonego również dla osób, które dojeżdżają do firmy rowerem lub samochodem.
  

Szkolenie z motywowania pracowników

4. Przejrzysta ścieżka awansu

To umacnia zorientowanie pracownika na cel i skuteczność działań. Daje także poczucie, że w miejscu pracy nadal jest duże pole do rozwoju i zdobywania kolejnych osiągnięć. To chroni przed stagnacją i znużeniem w zespole – dwoma bardzo groźnymi zjawiskami dla atmosfery w firmie i osiąganych zysków.

5. Elastyczny czas pracy

Pamiętaj, że Twoi pracownicy są bardzo różni. Niektórzy lubią zaczynać pracę o świcie, inni wolą dłużej pospać, a największą motywację i efektywność osiągają w godzinach wieczornych. Do sposobów motywowania pracowników, łatwych do zaimplementowania, dodaj więc elastyczność czasu pracy.

Dlaczego warto motywować pracowników?

Psychologowie są zgodni co do tego, że każdy człowiek ma w sobie silnie zakorzenioną potrzebę samorealizacji. Lubimy wykonywać zadania i obserwować korzyści, jakie taka praca przynosi. Niezależnie od tego, czy chodzi stricte o nasze prywatne sukcesy, czy wyniki firmy, w której pracujemy. Zmotywowany pracownik robi więcej, szybciej, chętniej podejmuje się realizacji nowych obowiązków, częściej wychodzi z inicjatywą i pomysłami. A takiej efektywności i przebojowości w swoim zespole potrzebuje każdy pracodawca!

Dużo mówi się również o pozytywnych i negatywnych sposobach motywowania pracowników. I choć naturalnie jesteśmy skłonni do przekonywania o korzyściach motywacji pozytywnej, negatywne techniki – choć kontrowersyjne – też potrafią być skuteczne. To prawda, że u większości osób nagradzanie będzie najsilniejszym motywatorem. Miej jednak na uwadze, że dla niektórych ludzi to właśnie wizja kary i strach jest najsilniejszym impulsem do działania.Tego sposobu natomiast trzeba się nauczyć i używać z dużym rozsądkiem, dlatego warto skorzystać z dobrej firmy szkoleniowej.

Nie kieruj się więc wyłącznie trendami w temacie motywowania pracowników. Stwórz własny plan na to, jak płatnymi i darmowymi technikami zwiększyć efektywność swojego zespołu.

I pamiętaj – zaspokojone potrzeby mniej motywują. Chwal, nagradzaj i rozwijaj swoich pracowników, ale zawsze zostawiając pewne pole nienasycenia. O ile słowa uznania nic nie kosztują, szkolenia, premie, firmowy sprzęt już tak. A niestety istnieje zagrożenie, że pracownicy przyzwyczajeni do pewnego poziomu zaczną szybko oczekiwać większych, pokaźniejszych gratyfikacji. Aby uniknąć takich błędów, warto opanować techniki motywowania pracowników i udać się na szkolenie prowadzone przez specjalistów.

I tu najlepszym wyborem będzie szkolenie z motywowania pracowników, na które serdecznie zapraszamy.

Szkolenie motywowanie pracowników

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator