korzyści z negocjacji

Na jakich korzyściach skupić się w trakcie negocjacji?

Wielu osobom negocjacje kojarzą się z procesem „zbijania ceny”, czyli osiągnięcia pewnej obniżki lub korzyści finansowych. Korzyści z negocjacji jest jednak więcej, aniżeli tylko poziomy cenowe na rozważany produkt lub usługę. Dobry negocjator powinien jednak wiedzieć, że ostateczna cena to tylko jeden z negocjowalnych aspektów. Istnieją także korzyści pozafinansowe, które warto poddać procesowi negocjacyjnemu. Czym są korzyści pozafinansowe i co wchodzi w skład takich aspektów? Na jakich korzyściach warto się skupić w trakcie negocjacji i czym one mogą skutkować w zakupach i sprzedaży?

Korzyści z negocjacji – Czym są wartości pozafinansowe i które z nich warto negocjować?

Większość osób utożsamia prowadzenie negocjacji z targowaniem się o korzystniejszą cenę. Choć aspekt wartości cenowej jest istotny, to nie powinien być on jedynym wątkiem, który poruszymy w trakcie rozmów. Strategie negocjacji w biznesie zakładają osiągnięcie innych korzyści z negocjacji, stąd jest możliwość podjęcia wielu alternatywnych ścieżek. W negocjacjach zakupowych takimi ścieżkami są korzyści pozafinansowe, które nie skupiają się wyłącznie na obniżeniu ceny zakupu. Mogą to być aspekty związane z logistyką, czyli np. transport po stronie sprzedającego lub zapewnienie magazynu do przechowania towaru. Można oczekiwać korzyści czasowych związanych z realizacją zamówienia, czyli wykonanie kontraktu priorytetowo, personalizacja zamówionego towaru. W szczególności możemy postawić na korzystniejsze warunki rozwiązania umowy, w tym zrzeczenie się kar, skrócenie karencji itp.

Przy pomocy korzyści pozafinansowych jesteśmy w stanie uzyskać znacznie korzystniejsze warunki w ujęciu cenowym. Przykładowo, zamiast walczyć o obniżenie ceny samochodu o 5.000 złotych, można poprosić o doposażenie akcesoriami i pakietami o wartości 6.000 złotych. Być może dealer samochodowy chętniej podaruje nam komplet opon i wydłużony pakiet serwisowy zamiast obniżać finalną cenę zakupu.
            

Szkolenie Taktyki negocjacyjne

 

Sztuka negocjacji w biznesie – jakie korzyści z negocjacji forsować?

Spośród wszystkich aspektów, które możemy wyznaczyć jako istotne, w szczególny sposób warto rozważyć pięć korzyści z negocjacji:

  • Priorytetowa realizacja zlecenia – dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco uzupełniać braki oraz unikniemy wydłużających się terminów;
  • Dostawa po stronie sprzedającego – tym sposobem zaoszczędzimy czas i pieniądze które musielibyśmy przeznaczyć na organizację odbioru zamówienia;
  • Dodatkowe usługi – ubezpieczenie produktu, wsparcie serwisowe czy inne, kompatybilne z towarem usługi, to także wartościowa karta przetargowa;
  • Niższa cena jednostkowa – możemy zgodzić się na powiększenie zamówienia, ale jednocześnie wymagajmy niższej ceny za pojedynczy przedmiot;
  • Elastyczniejsze warunki umowy – wykreślenie niekorzystnych zapisów, czy skrócenie lub wydłużenie okresów obowiązywania także można negocjować.

Zasady negocjacji handlowych nie zawierają żadnego katalogu zabraniającego lub zezwalającego na negocjacje poszczególnych elementów. Dlatego też warto wykraczać poza standardowe horyzonty i wyrażać niecodzienne oczekiwania względem drugiego podmiotu. W trakcie prezentacji swojego stanowiska możesz wyszczególnić na wyrost listę oczekiwań, w które w całości trudno będzie odrzucić.

Szkolenie z negocjacji w biznesie

Zdajemy sobie sprawę, że negocjacje w biznesie to niełatwe zadanie, a zarazem ogromna odpowiedzialność spoczywająca na pracowniku. Osiągniecie zadowalających korzyści z negocjacji nie jest takie proste, jakby się wydawało. Jedna i druga strona bardzo wytrwale walczy o swoje korzyści. Początkujący negocjatorzy bardzo często brani są pod skrzydła doświadczonych osób, które w praktyce pokazują im, jak powinno się prowadzić rozmowy. Warto jednak, by początkujący negocjator wykazał się znajomością tematu przynajmniej w teorii. W tym celu warto skorzystać z oferty szkoleń z negocjacji w biznesie, które kompleksowo przygotowują do prowadzenia rozmów.

Teoria łączona jest z praktyką – omówione przykłady taktyk negocjacyjnych oraz technik są prezentowane, a następnie ćwiczone z innymi uczestnikami. Efektem końcowym jest umiejętność prowadzenia rozmów zarówno pojedynczo, jak i w zespole. Dodatkowo nauczysz się przygotowywać, ustanawiać cele maksymalne i minimalne. Zostaniesz wyposażony w techniki reakcji, obrony, nacisku. Jednym z elementów  szkolenia jest umiejętność dostrzegania korzyści pozafinansowych oraz takiego formułowania żądań,  by druga strona chętniej na nie przystawała.

W celu rozwoju opisanych powyżej kompetencji zapraszamy na szkolenia z negocjacji. Aby skutecznie radzić sobie w rozmowach i wyciągać korzyści z negocjacji polecamy również szkolenie techniki perswazji.

Szkolenia z negocjacji

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator