telefoniczna obsługa klienta

Kulisy pracy w telefonicznej obsłudze klienta

Praca z klientem, w szczególności na telefonie, nie jest łatwą sztuką. Tym bardziej, jeśli mowa o obsłudze połączeń przychodzących i wychodzących, praca na infolinii. Każdy dzień to wiele sytuacji stresowych i nieprzyjemnych słów, które niejedną osobę mogą wyprowadzić z równowagi. Często zdarza się również, że pracownik kontaktuje się z osobą z góry nastawioną na konflikt, konfrontację. Istnieje jednak szereg technik, które pomogą zapanować nad zaognioną sytuacją i osiągnąć zamierzone cele. Znając z praktyki zachowania klientów możemy przeciwdziałać i przygotować szereg technik współpracy, które pozwolą nam przejść przez rozmowę jak najspokojniej. Ale by móc opracować taki scenariusz należy się wesprzeć fachową wiedzą z zakresu obsługi klienta. Takie umiejętności można wytrenować podczas dedykowanych szkoleń z telefonicznej obsługi klienta.

Pozorne schronienie za telefonem

Zapewne każdy pracownik obsługi klienta woli unikać sytuacji konfliktowych, wyzwalających stres i negatywne emocje w rozmowie z drugą stroną. Odseparowanie od agresywnego kontrahenta, który znajduje się za telefonem daje iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pamiętajmy, że nasz rozmówca uważa tak samo po drugiej stronie słuchawki. Taka sytuacja jednak niesie o wiele więcej wyzwań i barier komunikacyjnych. W szczególności nie możemy obserwować mimiki, gestykulacji czy reakcji rozmówcy, wiele informacji z mowy ciała jest dla nas niewiadomych.

Brak konfrontacji “twarzą w twarz” może dodać zirytowanemu klientowi odwagi do nieskrępowanej agresji i wulgarnego zachowania. Te czynniki sprawiają, że osoba nieprzeszkolona z zakresu telefonicznej obsługi klienta nie poradzi sobie z taką formą kontaktu. Łatwo bowiem w emocjach stracić panowanie na sobą, poddać się presji czy w jakikolwiek inny sposób utracić profesjonalizm. Ucierpi na tym nie tylko pracownik, ale także cała organizacja – często są to straty wizerunkowe, których nie sposób naprawić. Dlatego tak istotne jest korzystanie ze szkoleń i kursów skupiających się na telefonicznej obsłudze klienta.

Wyzwania w telefonicznej obsłudze klienta

Wydawać by się mogło, że telefoniczna obsługa klienta nie jest wymagającą pracą, bo to tylko rozmowa z klientem przez telefon. Nie wymaga ona ani wykształcenia wyższego, ani doskonałej kondycji fizycznej, ani też wieloletniego doświadczenia. Realia są jednak zupełnie inne: to bardzo obciążająca i męcząca psychicznie praca, która szybko może wywołać wypalenie zawodowe. Codzienne, wielogodzinne rozmowy z klientami, petentami są bardzo męczące. W szczególności, gdy obsługuje się infolinie miejskie, reklamacyjne, sektora zdrowotnego i wszelkiego innego instytucjonalnego. Każdy pracownik prędzej czy później spotka się z takimi problemami, jak:

  • Wulgarna, opryskliwa osoba, która nie szuka rozwiązania, a jedynie “kozła ofiarnego” do wyładowania swojej frustracji
  • Przebiegły manipulator, który stosując podstępne zabiegi językowe będzie chciał uzyskać ponadprogramowe korzyści
  • Osoba oporna w komunikacji, od której nie sposób uzyskać informacje na temat problemu i oczekiwanego rozwiązania
  • Klient przekonany o swojej nieomylności, próbujący udowodnić, że to wszyscy wokół tkwią w błędzie, a on ma rację.
       
Szkolenie Zamykanie sprzedaży

 

Z każdą z tych osób można profesjonalnie rozwiązać problem bez angażowania negatywnych emocji i eskalowania konfliktu! Jednak do tego trzeba podstawowej wiedzy z zakresu obsługi klienta, znajomości odpowiednich technik. Dodatkowo prócz znajomości technik współpracy z trudnym klientem, wielu osobom przydadzą się techniki zarządzania stresem. Pozwalają one na szybkie zadziałanie w momencie napięcia, trudnej rozmowy, stresu. Techniki do doraźnego, szybkiego zastosowania wyśmienicie się spisują w bieżącym momencie, potrafią wyciszyć i uspokoić w razie wystąpienia sytuacji trudnej.

Szkolenie z telefonicznej obsługi klienta od KREATOR

W naszej firmie wiemy, jak istotny jest profesjonalizm i jak cenne są indywidualne kompetencje na wielu stanowiskach. Jednocześnie zauważamy problemy, z jakimi zmagają się pracownicy telefonicznej obsługi klienta. To oni przejmują dużą dawkę stresu i agresji – i to najczęściej nie z własnej winy. Można na to reagować, ale tylko w sposób przemyślany, aby zminimalizować skutki „natarcia” przez klientów. Odpowiedzią na takie sytuacje jest przygotowane przez nas kompleksowe szkolenie z telefonicznej obsługi klienta.

Za pomocą naszych warsztatów udowadniamy, że praca z klientem nie musi się wiązać tylko i wyłącznie ze stresem lub nieprzyjemnymi doświadczeniami. Wszystko zależy od tego w jaki sposób się zachowasz i pokierujesz swojego rozmówcę. W trakcie szkolenia pokazujemy, jak w praktyce radzić sobie z klientami trudnymi: agresywnymi, wulgarnymi, stosującymi techniki manipulacyjne i wywołującymi presję. Należy pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej rozmowy można wyciągnąć cenne doświadczenia i wnioski na przyszłość. Aby odwzorować maksymalnie realistyczne warunki prowadzimy odpowiedni proces przygotowawczy do każdego szkolenia. W tym case’y od uczestników pełnią również określona rolę i służą do przeprowadzenia ćwiczeń i symulacji. Całość ma charakter praktyczny i stanowi holistyczne omówienie tematu oraz zawiera bardzo dużą ilość zadań praktycznych. Wtedy uczestnicy uczą się na swoich konkretnych przykładach nowych technik, rozmów i reakcji na słowa klienta. Dodatkowym plusem jest to, że trener jest przygotowany z Twojej specyfiki pracy, usług, produktów, działalności Twojej firmy.

Telefoniczna obsługa klienta – praca dla agenta 007?

Telefoniczna obsługa klienta to praca, która każdego dnia stawia szereg wyzwań. Wiele z nich skorelowana jest z negatywnymi emocjami, co może skutkować zmęczeniem psychicznym, stresem i wypaleniem zawodowym. Dlatego dedykowana jest pracownikom o specjalnych predyspozycjach i odporności. Aby zapobiegać negatywnym skutkom, warto postawić na systematyczne szkolenie zarówno pojedynczych pracowników, jak i całych działów contact center. Specjalnie przygotowany warsztat “Telefoniczna obsługa klienta” to owoc naszego wieloletniego doświadczenia popartego praktycznymi sytuacjami. Do tego warsztatowy konspekt i mamy scenariusz wraz z receptą na doskonałe radzenie sobie w obsłudze klienta przez telefon.

Polecamy Państwu nasze szkolenia biznesowe, które prowadzimy od ponad 20 lat. W szczególności polecamy szkolenie telefoniczna obsługa klienta, które uczy prawidłowych reakcji w rozmowach telefonicznych. 

Lubimy uczyć i umiemy uczyć, prowadzimy zajęcia w oparciu o praktykę, ćwiczenia i symulacje. Przekazujemy nowe wzorce, dajemy nową wiedzę. Warsztaty możemy poprowadzić stacjonarnie lub za pomocą platformy online.

Telefoniczna obsługa klienta

Wszystkie nasze szkolenia biznesowe zamknięte dopasowujemy do specyfiki klienta. Zapraszamy do współpracy także w zakresie szkoleń handlowych i szkoleń dla menedżerów.

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator