Jak znaleźć motywację do nauki

Jak znaleźć motywację do nauki? 5 skutecznych sposobów

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do egzaminu na studiach, zdobycia certyfikatu zawodowego obejmującego rozwiązanie testu, czy to klasówki w szkole, jeśli odwlekasz naukę do ostatniej chwili, sprowadzasz na siebie kłopoty. A nauka wcale nie musi być trudna i męcząca. Czasami wystarczy bliżej przyjrzeć się swoim zachowaniom i sposobowi uczenia się. Naprawiając największe w nich błędy sprawimy, że motywacja do nauki – w domu i poza nim – po prostu się pojawi. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, których używają, odnoszący sukcesy, uczniowie i pracownicy!

Dlaczego uczenie się jest tak trudne? Jak znaleźć motywację do nauki?

Wina w dużej mierze leży po stronie systemu edukacji. Zgodnie z nim uczniowie od pierwszych klas nakłaniani są do opanowywania obszernego materiału.  Często jest to tzw. kucie, czyli zapamiętywanie bez konieczności zrozumienia. Nie pomaga również jeden, usystematyzowany sposób nauczania, nie uwzględniający indywidualnych predyspozycji poszczególnych osób. Te oraz wiele innych nawyków wynoszonych bezpośrednio ze szkoły sprawiają, że nauka zdecydowanej większości uczniów kojarzy się z przymusem. A to z kolei nie ma wiele wspólnego z przyjemnością czy satysfakcją.

Takie podejście występuje także u dorosłych. Wystarczy, że w toku dorastania i zdobywania życiowego doświadczenia nie odpowiesz sobie szczerze i konkretnie na pytanie: jak znaleźć motywację do nauki? Z kolei, jeśli zapiszesz się na kurs lub samodzielnie przyswoisz chociaż podstawowe sposoby na motywację do nauki, możesz mieć pewność – poznawanie i zapamiętywanie nowych informacji stanie się dla Ciebie źródłem przyjemności i satysfakcji!

Skuteczne sposoby na motywację do nauki – „miękkie” wskazówki

1. Określ, dlaczego odkładasz naukę

Czujesz, że zadanie wykracza poza Twoje możliwości? A może to zagadnienie Cię nie interesuje lub jest tak złożone, że nie wiesz od czego zacząć? Najlepszym sposobem na eliminację prokrastynacji jest określenie lęku stojącego za tym wiecznym odkładaniem. To trochę jak z powiedzeniem „strach ma wielkie oczy”. Kiedy poznasz swój lęk związany z nauką, może się okazać, że niemal od razu zacznie znikać. A od tego już łatwy krok do działania! O podobnych zjawiskach mówimy na szkoleniu zarządzanie stresem, w tym także o samoutrudnianiu.

2. Odkryj, w jaki sposób najlepiej przyswajasz informacje

Ludzie dzielą się pod tym względem na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków (czuciowców). Są to tak zwane systemy reprezentacji. Czyli „narzędzia”, którymi zbieramy najwięcej informacji dla siebie. Sprawdź, w jaki sposób najwięcej informacji zapamiętujesz? Kiedy czytasz książkę i/lub oglądasz mapy myśli, kiedy słuchasz audiobooka, a może w trakcie przechadzki po pokoju, powtarzając przeczytane przed chwilą informacje? I kiedy już odkryjesz najbardziej efektywny dla siebie sposób, korzystaj głównie z niego. Możesz też wykonać profesjonalny test na sprawdzenie swojego systemu u psychologa lub doradcy zawodowego bądź udać się na szkolenia do firmy KREATOR.
  

Szkolenie Rozwojowe Empowerment

 

Jak zdobyć motywację do nauki? Wskazówki czysto praktyczne

1. Podziel naukę na etapy i nagradzaj się za ich realizację

Najczęstszym problemem w odnalezieniu motywacji do nauki jest wrażenie przytłoczenia. Żeby tego uniknąć, podziel całe zadanie na kilka mniejszych. Przykład: nauka do egzaminu z całego działu może wydać się niemożliwa i zniechęcać. Natomiast opanowanie materiału z jednego, krótkiego rozdziału dziennie jest do wykonania, prawda? I nagradzaj się, kiedy uda Ci się zrealizować nawet najmniejszy etap. To może (i powinno) być coś małego: kilka minut przeglądania Facebooka, krótki spacer po osiedlu, przerwa na kawę.

2. Niech nauka stanie się Twoim nawykiem

Nawyki są silne i mają moc odmiany całego życia. Ustal, w jakich godzinach będziesz się uczyć i staraj się tego za wszelką cenę trzymać. Z harmonogramem wszystko jest łatwiejsze! Pamiętaj jednak, że nawyk nie powstaje z dnia na dzień. Średnio zajmuje około 30 dni. Bądź więc dla siebie wyrozumiały/a.

3. Nudny temat może (i powinien!) być interesujący

Mówi się, że nie ma nudnych tematów; są tylko niezainteresowane umysły. Jeśli więc problemem jest poczucie nadchodzącej nudy, spróbuj jeszcze raz i świeżo spojrzeć na dane zagadnienie. Na przykład, z perspektywy innej osoby lub szukając w czysto teoretycznym wątku jego praktycznego wymiaru.

Szukanie szerszej perspektywy i unikanie ciasnych ram myślowych – tak można podsumować wszystkie sposoby na to, jak znaleźć motywację do nauki. Niektóre są bardziej konkretne, inne teoretyczne. Te przedstawione wyżej potraktuj jako inspirację, bo każdy powinien znaleźć własne metody na znalezienie motywacji do nauki. Warto, bo choć edukacja to niełatwe zadanie i zawsze wymaga wysiłku, może podarować dużo zadowolenia z siebie. Dodatkowo doda Ci pewności, co do obranej drogi życiowej, a to gra zdecydowanie warta świeczki!

Szkolenia biznesowe

Jeżeli chcesz podążać razem z nami i nadal się rozwijać, przejrzyj nasze szkolenia i wybierz coś dla siebie. Tylko uważaj, bo mało kto kończy na jednym – tak wciągają 🙂 

Kreator