Konflikty międzypokoleniowe

Konflikty międzypokoleniowe – jak je rozwiązywać?

Obecny rynek pracy to schyłek baby boomerów, siła generacji X, Y oraz początek pokolenia Z. To nie tylko kumulacja doświadczeń, ale też odmienne punkty widzenia i sposoby pojmowania rzeczywistości. To także różnorodne kryteria angażowania się do wielu zadań, inicjatyw i podejścia do obowiązków. Inne spojrzenie na procedury, nowoczesne technologie, szkolenia i kryteria zawodowe. Czyli styl funkcjonowania w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym.

Ostatnie 20-30 lat to intensywny rozwój technologiczny, globalizacja, a dalej rozwarstwienia społeczne. Stąd obecnie na rynku pracy funkcjonuje kilka pokoleń o bardzo odmiennych poglądach i wartościach. Często na tym tle może dochodzić do pewnych nieporozumień, które z czasem mogą się zamienić w konflikty. Dlatego ważną umiejętnością staje się sprawne zarządzanie pokoleniami, aby wyeliminować takie sytuacje. Czym są konflikty międzypokoleniowe w pracy, czego najczęściej dotyczą i jak je rozwiązywać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Konflikty międzypokoleniowe – skąd się biorą i czym jest konflikt międzypokoleniowy?

Ile razy zdarzyło Ci się, że starszy pracownik upominał Cię, że robisz coś niepoprawnie, mimo że korzystasz ze sprawdzonej przez siebie metody? Czyli w słusznej wierze podejmowałeś decyzję o wykonaniu zadania, ale starszy lub młodszy pracownik zwrócił Ci uwagę, że ma lepsze doświadczenie i zrobiłby coś inaczej? Ile razy masz wrażenie, że młodsi koledzy nic nie robią i po zwróceniu uwagi krzywo na Ciebie spojrzeli? Takie drobne niesnaski i inne spojrzenie to codzienność pracy w zespole międzypokoleniowym. Problem pojawia się, gdy taki drobiazg nie rozchodzi się po kościach, a przeradza się w otwarty konflikt wyniszczający zespół. Geneza z reguły sprowadza się do tego, że pewna sytuacja lub zachowanie może być rozmaicie odbierana przez przedstawicieli różnych generacji.

Przykładem może być skorzystanie z telefonu podczas pięciominutowej przerwy po wykonaniu obowiązków. Dla baby boomerów – wychowanych w kulcie ciężkiej pracy – taka przerwa może być sytuacją nie do przyjęcia, w ich optyce marnujesz czas. Pokolenie X krzywo spojrzy, wszak te kilka minut lepiej poświęcić na rozmowę z koleżanką lub kolegą z pracy. Generacja Y w zupełności to zrozumie i sama prawdopodobnie będzie korzystać ze smartfonów. „Zetki” z kolei będą zdziwione, że nie korzystasz ze smartfona równolegle do wykonywania swoich obowiązków. Różnorodność pokoleń będzie wymagała od zwierzchnika dużych umiejętności w zarządzaniu w szczególności zarządzaniu pokoleniami.
  

Szkolenie z mediacji

 

Czego najczęściej dotyczą konflikty międzypokoleniowe?

Konflikty międzypokoleniowe tak naprawdę mogą dotknąć każdego tematu, jednak pewne kwestie są szczególnie łatwym zarzewiem konfliktowym. Najczęstsze powody sporów pomiędzy pokoleniami to:

  • Sposób komunikacji. Starsze pokolenia preferują osobiste rozmowy i komunikację, są niechętni i nieufni względem mediów społecznościowych. Inaczej to wygląda u młodszych pokoleń. Dla przykładu millenialsi i zetki wolą najbardziej przystępną formę komunikacji, wykorzystując też social media.
  • Work-life balance. Osoby starsze wychowane w kulcie ciężkiej pracy uważają nadgodziny za coś zupełnie normalnego. Młodsi z kolei wolą mieć zaległości lub odłożyć pracę na jutro niż poświęcić czas prywatny na pracę po godzinach.
  • Motywacja i zachęty. Baby boomersi oraz iksy wolą podwyżkę finansową niż możliwość szkolenia czy rozwoju. Generacje Y oraz Z o wiele bardziej chcą mieć szanse na rozwój i to tym, a nie bonusem finansowym prędzej ich przekonamy.
  • Przywiązanie do pracodawcy. Starsze osoby potrafią przepracować całe swoje życie zawodowe u jednego, maksymalnie dwóch pracodawców. Młodsi nie mają problemu ze zmianą pracodawcy co kilka lat, o ile propozycja jest atrakcyjna.

Jak rozwiązywać konflikty międzypokoleniowe?

Najprościej można byłoby stwierdzić, że z konfliktami międzypokoleniowymi „po prostu trzeba żyć”. Nie jest to jednak do końca prawdą. W zespole, który jest świadomy pokoleniowej odmienności, łatwiej przepracowywać takie konflikty. Pracownicy świadomi procesów międzypokoleniowych są bardziej wyrozumiali na tego typu zjawiska i ich reakcje są mniej zaskakujące. Dlatego łatwiejsze jest kierowanie zespołem świadomym. Jednocześnie w zespołach dojrzałych międzypokoleniowo zjawiska te same z siebie znacznie rzadziej się pojawiają. Podstawą więc będzie dbanie o relacje wewnątrz danej struktury oraz regularne integrowanie i budowanie zespołu.

Jeśli jednak konflikt międzypokoleniowy już się pojawi, rozsądny lider zacznie działać zaraz po jego dostrzeżeniu. Jeżeli spór jest we wczesnym stadium, powinien przeprowadzić zebranie, na które zaprosi skonfliktowane osoby. Podczas takiego spotkania należy wysłuchać argumentów obu stron i zwrócić uwagę, że takie nieporozumienie wynika z różnicy pokoleń. To oznacza inne doświadczenia, inny sposób myślenia. A co za tym idzie, inne podejście do pracy, które niekoniecznie musi być gorsze. Jeżeli jednak spór jest zaawansowany, wówczas należy przeprowadzić rozmowę z całym zespołem. Najważniejsze jest to, by sporu międzypokoleniowego nie pozostawić bez reakcji. Dostrzegajmy w różnych pokoleniach szanse i korzyści, nie zagrożenia.

Doceniaj różnorodność pokoleniową

Każdy z nas jest inny, a na nasze postrzeganie świata niemały wpływ ma generacja, którą reprezentujemy. To, co dla nas jest oczywiste, dla innego może być niezrozumiałe, a nawet rodzić bunt. Tym sposobem powstają konflikty międzypokoleniowe, których bardzo trudno uniknąć w miejscu pracy. Zamiast jednak eskalować spór, warto podjąć próbę rozmowy. Możesz to zrobić przy okazji zebrań z pracownikami lub wykorzystać mediacje w momencie silnych konfliktów. Dobry menedżer powinien natychmiast reagować na pojawiający się problem, a następnie wytłumaczyć, że i jedna i druga strona może mieć rację.

Zapraszamy na szkolenie Zarządzanie pokoleniami, które możemy przeprowadzić w formie stacjonarnej lub online. To bardzo ważny obszar na dzisiejszym rynku pracy, gdzie spotykamy 3 lub 4 pokolenia, które muszą ze sobą współpracować. 

Zarządzanie pokoleniami

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator