Sposoby radzenia sobie ze stresem

Sposoby radzenia sobie ze stresem – przykłady

Stres potrafi zarówno motywować, jak i odbierać chęć do działania. U niektórych dodatkowo potrafi pojawić się strach paraliżujący, który już całkowicie odbiera moc i energię do wykonania czegokolwiek. Stres zawodowy niestety jest bardzo niekorzystnym czynnikiem w pracy, zarówno z uwagi na stan pracownika, jak i jakość wykonywanych czynności. Jeśli pracownik jest narażony na ciągły stres wówczas jego efektywność i produktywność z każdym dniem spada. Długotrwały stres może prowadzić do utraty zdrowia w różnym zakresie. Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie ze stresem, aby móc radzić sobie z silnym obciążeniem. Każda osoba powinna znaleźć swoje, najlepsze rozwiązania na stres i sytuacje stresogenne.

Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny stresu?

Po części samemu można sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie są najczęstsze przyczyny stresu? Ponieważ na bazie własnych doświadczeń  możemy wytypować kilka czynników, które wpływają na podwyższony jego poziom. Są to bardzo często dość prozaiczne powody, aczkolwiek niosące w dłuższym czasie wyraźne zmiany. Jednak wśród popularnych bodźców stresogennych w pacy możemy wyróżnić:

– monotonne zadania, w szczególności o ruchach jednostajnych w dłuższej perspektywie czasu. Wykonywane przez długi czas mogą prowadzić do frustracji i niechęci
– zbyt duże obciążenie pracą lub praca pod presją czasu. Obie opcje prowadzą do dużego stresu połączonego ze strachem związanym z niedotrzymaniem terminów realizacji. W tej sytuacji niezbędne są techniki radzenia sobie ze stresem
– kwestie związane z zatrudnieniem: umowa terminowa lub zlecenie. Wynikający z nich brak pewności ciągłości pracy, brak ścieżki rozwoju, stres związany z posiadanymi kwalifikacjami na danym stanowisku itp. To czynniki powodujące stres, które spędzają sen z powiek bardzo wielu osobom
– trudna współpraca z przełożonym, konflikty w firmie, słabe relacje z innymi pracownikami. Relacje z innymi ludźmi, zwierzchnikami, dla niektórych osób jest to problem nie do pokonania
– warto też wspomnieć oddzielnie o złej komunikacji i atmosferze w zakładzie pracy. Jeżeli dobra atmosfera i komunikacja wewnętrzna w firmie dobrze wpływa na samopoczucie pracowników, wtedy szukanie sposobów radzenia sobie ze stresem jest bardziej zbyteczne  
– na koniec oczywiście kwestia braku balansu pomiędzy pracą a życiem zawodowym.

To część czynników pogłębiających stres i rozczarowanie pracą, a docelowo tworzące ogromne napięcie i negatywne emocje. Warto poznać dokładnie, jakie zjawiska, czynniki wpływają na samopoczucie w pracy, to zdecydowanie ułatwia sposoby radzenia sobie ze stresem.

Zapytacie: to jak radzić sobie ze stresem?

Aby nie dać się wpędzić w pętlę stresu warto przyjrzeć się temu zjawisku z boku. Obserwując siebie w różnych sytuacjach stresujących łatwiej nam będzie radzić sobie ze stresem. Najlepiej zacząć od określenia przyczyny ciągłego napięcia. W momencie, kiedy nazwiemy co dokładnie powoduje stały stres zdecydowanie łatwiej będzie nam poradzić sobie z nim.

Analiza zadania – jako sposób radzenia sobie ze stresem

Aby uniknąć sytuacji stresujących warto poszczególne zagadnienia poddać drobiazgowej analizie. Łatwiej będzie nam wtedy znaleźć szybkie i skuteczne rozwiązanie stresującej sytuacji oraz oderwać myśli od negatywnych wibracji. Jeśli np. jest to zagrożony termin realizacji projektu, warto od razu porozmawiać o tym z przełożonym. Najpierw samodzielnie rozpisać sobie, co zrobiłeś, co jest do zrobienia, jakich elementów brakuje i ile zajmą czasu, pieniędzy itd. Jeżeli chodzi o zwierzchnika, powinien on mieć  świadomość, że poza tym jednym projektem wykonujesz jeszcze inne zadania. Zwierzchnik musi mieć informacje na bieżąco o postępach lub ewentualnych opóźnieniach. Sygnalizuj wcześniej, że zbieranie danych do projektu wymaga jednak więcej skupienia i pracy. Im szybciej podzielisz się wiadomością stresogenną, tym zwiększasz szanse na jej rozwiązanie.

Relacje z szefem – szkolenie z asertywności będzie bardzo pomocne

Jeśli problemem są relacje z przełożonym warto pomyśleć, co spowodowało takie kontakty i czy można z nim o tym porozmawiać. Do takiej rozmowy oczywiście należy się dobrze przyłożyć. Przygotować sobie wypowiedzi, argumenty przykłady, poprzeć danymi. Najważniejsze, to umieć ubrać zgromadzone informacje w ładny przekaz. Temperatura takiego spotkania może być różna, od spokojnej, po bardzo burzliwą. Dlatego w takich przypadkach bezcenna jest wiedza, której uczymy na szkoleniu Rozwiązywanie konfliktów.
  

Zarządzanie stresem – Szkolenie

  
Jeżeli relacja z szefem z góry jest skazana na niepowodzenie, wówczas należy przemyśleć opcję przejścia do innego działu. Na przykład w celach rozwoju, bądź znalezienia aktywności, która będzie rozładowywać to wewnętrzne napięcie. Ostatecznie, kiedy już nie będzie szans na poprawę, podjąć decyzję o szukaniu innej pracy.

Skutki długofalowego działania stresu

Skutki długofalowego działania stresu mogą przybrać różną formę. Permanentne narażanie siebie na stres może prowadzić do poważnych chorób, nie tylko na płaszczyźnie naszej psychiki, ale także fizycznie możemy odczuwać coraz większe dolegliwości. To już sygnał, że należy podjąć szybkie i zdecydowane kroki, aby zredukować kontakt z czynnikiem wywołującym stres.

Sposoby radzenia sobie ze stresem – zacznij od tego

1. Sen jest dobry na wszystko – radzenie sobie ze stresem

Przede wszystkim zacznij się wysypiać. Sen to czynnik, który kojąco wpływa na nasze ciało i nasze zdrowie. Zazwyczaj bardzo zaniedbywany i skracany, wielokrotnie niedoceniany. Niewyspanie może prowadzić do podenerwowania i negatywnych reakcji na nawet błahe sytuacje. Sen jest uznawany za eliksir życia. Regeneruje Twój organizm i polepsza bilans energetyczny. Poprawia nastrój, zwiększa wydolność mózgu do koncentracji i pomaga radzić sobie z sytuacjami stresującymi.  Odpowiednia dawka snu to 8 godzin.

2. Walka ze stresem na sportowo

Kolejnym wartościowym sposobem jest uprawianie sportu. Jeśli nie masz ulubionej dyscypliny to jest to odpowiedni moment, aby poszukać swojej aktywności fizycznej. Warto spróbować nowych sportów, być może jazda na rowerze, siłownia bądź basen będą okazją do rozładowania emocji. Możesz też spróbować wyciszać się podczas zajęć z jogi czy pilatesu bądź medytacji. Takie wyciszające zajęcia pozwolą w przyszłości kontrolować emocje, a co za tym idzie stres. Dodatkowo wraz z wysiłkiem fizycznym pozbywamy się z organizmu napięcia, złej energii, a zyskujemy siłę i endorfiny.

3. Czytanie dobre na zarządzanie stresem

Ulubiona literatura lub czasopismo, które masz pod ręką. Czytanie też pomaga. Przede wszystkim dlatego, że absorbuje Twoje myśli i skupia uwagę tylko na jednym tekście. Warto chwycić po książkę wieczorem lub wtedy, gdy po prostu poczujesz taką potrzebę. Książka jest dobra zawsze, ale pamiętajmy, że w sytuacji dużych napięć i emocji może nie być wystarczająco. Jeżeli w czasie czytania nie możesz się skupić, sięgnij po inne metody.

4. Co jest dobre na stres? Oczywiście MUZYKA

Muzyka wpływa również kojąco na nasze nerwy. Warto słuchać swoich ulubionych utworów w momentach kiedy stres jest trudny do zniesienia. To bardzo dobry sposób na uspokojenie, np. podróż samolotem, bądź trudne badania medyczne. Wtedy, gdy wiemy, że ta „trudna” dla nas chwila będzie trwała dłużej, możemy posiłkować się muzyką w celu odprężenia, wyciszenia.

5. Rodzina i przyjaciele dobrym sposobem radzenia sobie ze stresem

Rozmowy z bliskimi przed lub po sytuacji stresowej również dają ukojenie. Nic tak nie pomaga, jak wyrzucenie z siebie napięcia i przepracowanie emocji. Osoby z zewnątrz spojrzą obiektywnie na całą sytuację i wesprą w trudnym momencie. Może się okazać, że ktoś wpadnie na ciekawy pomysł lub rozwiązanie. Czasami samo wygadanie się poprawia nastrój, choć nie zawsze eliminuje przyczynę. Taka rozmowa działa oczyszczająco na naszą głowę. Oczywiście nie można przesadzać zarzucając bliskich każdym, najmniejszym problemem z naszego życia.

Jeśli jednak uznamy, że żadna z metod nam nie pomaga, wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty.

Inne skutki działania stresu

Stres potrafi działać deprymująco i niszcząco na nasze samopoczucie, ale może też działać motywująco. Pod wpływem stresu w organizmie wydzielają się adrenalina, noradrenalina i kortyzol, które odpowiadają za biologiczną reakcję organizmu. I to one wspólnie odpowiadają za nasze reakcje na stres. Wówczas nasz organizm decyduje się na walkę albo na ucieczkę. Długotrwały stres i chowanie emocji może prowadzić do depresji, przewlekłego zmęczenia czy bólu głowy, czy innych poważnych chorób. Nie należy ignorować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało. To ono najlepiej nam sygnalizuje, że osiągnęliśmy punkt kulminacyjny stresu. Warto wtedy przyjrzeć się obiektywnie przyczynie stresu i podjąć odpowiednie kroki.

O stresie mówimy na naszym szkoleniu, które dedykujemy wszystkim osobom narażonym na stres, a dalej na wypalenie zawodowe. Te dwa zjawiska często idą w parze. W czasie szkolenia ze stresu dowiesz się więcej o samym zjawisku, przyczynach i skutkach. Ale przede wszystkim poznasz praktyczne i szybkie techniki odstresowujące. Zarządzanie stresem,  szkolenie ze stresu.

Zarządzanie stresem szkolenie

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator