rozwój pracownika

Trendy w rozwoju pracowników – które najważniejsze?

Trendy to obserwowane mody i schematy, które w danym okresie zyskują na popularności i znaczeniu. W tym artykule trendy dotyczą rozwoju pracowników, czyli dostarczaniu im zasobów do jeszcze efektywniejszej pracy. Część tych zasobów – jak np. nowoczesny sprzęt, samochody służbowe, otoczenie biurowe czy wsparcie sztuczną inteligencją – pochodzą od pracodawcy. Część zaś – jak zjawisko quiet quittingu – to wynik samodzielnie podejmowanych zmian. Które z tych trendów mają obecnie największy wpływ i najsilniej zmieniają obraz pracy?

Rozwój pracowników – Miejsce pracy zdefiniowane na nowo

Jeszcze kilkanaście lat temu praca hybrydowa – część z domu, część z biura – skojarzona była przede wszystkim z zawodami kreatywnymi. Jednak pandemia udowodniła nam, że niemal każdy zawód umysłowy – od nauczyciela po doradcę kredytowego – może być wykonywany zdalnie. Tym sposobem dla wielu pracowników miejsce pracy jest tam, gdzie mogą skorzystać z laptopa i gdzie dostępny jest Internet. Raporty można przecież sporządzać w Excelu, pracę z klientami gwarantuje system CRM, a zebrania z pracownikami odbędą się na Zoomie. Nawet szkolenia da się organizować zdalnie, bez konieczności przemieszczania się czy grupowania.

Skoro o CRM-ach mowa, to warto dodać, że jest to jedno z wielu narzędzi, które ma za zadanie ułatwić pracownikom życie. Czasochłonne, monotonne, ale niedające się pominąć zadania wykonywane są obecnie przez programy i aplikacje. Pracownicy nie muszą się martwić segmentacją klienta, przypominaniem kontrahentom o płatności czy ręcznie przygotowywać umowę. To wszystko wykona wcześniej przygotowany program, z wszelkimi funkcjami odciążającymi pracownika. Tak więc trendem powiązanym z popularyzacją pracy zdalnej jest wzrost jej efektywności poprzez korzystanie z narzędzi automatyzacyjnych.

Nowe zasady na rynku pracy w rozwoju pracowników

Najmłodsi przedstawiciele pokolenia baby boomers mają już 60 lat, a na rynku pracy dominują millenialsi (1980-2000). Do głosu dochodzi też generacja Z – najstarsi jej przedstawiciele mają już 23 lata i coraz częściej pojawiają się na rynku pracy. To w radykalny sposób zmienia zasady gry na wielu płaszczyznach. Tym osobom niemal od zawsze towarzyszyła cyfryzacja i Internet, dlatego spotkania osobiste coraz częściej będą zamieniane na wideokonferencje i czaty grupowe. Jako że są to osoby dorastające już u schyłku PRL i w warunkach kapitalizmu, zmienia się również podejście do pracy.
  

Szkolenia międzykulturowe

 

Odchodzi bowiem przeświadczenie, że trzeba się chwycić pierwszej lepszej pracy (najlepiej w zakładzie państwowym lub sektorze budżetowym) i kurczowo trzymać się jej całe życie. Od samego posiadania pracy znacznie istotniejsze będzie zachowanie work-life balance. Czyli możliwość samorealizacji oraz szacunek do samego siebie w życiu zawodowym i prywatnym. Jeśli tak nie będzie, to po fazie początkowego osłabienia wydajności nastąpi – rzekomo niespodziewane – złożenie wypowiedzenia. Ten proces – zwany quiet quittingiem – nasilił się po okresie pandemii. Dla wielu pracodawców są to zaskakujące zjawiska, gdzie trudno zrozumieć motywy i zasady funkcjonowania współczesnych pokoleń. Deską ratunkową w tych tarapatach może być sprawne zarządzanie pokoleniami, choć dla wielu jest to duża rewolucja.

Dostrzeganie istoty dobrostanu pracowniczego

Wspomnieliśmy wyżej, że poprzednie pokolenia funkcjonowały w zupełnie innych warunkach pracy. Sukcesem było posiadanie w miarę dobrze płatnej pracy, nawet w systemie trójzmianowym. Ponad to rzadko kto oczekiwał czegoś więcej, ważna była stabilność i pewność pracy. Dziś jednak nie wszystko uda się załatwić wypłatą ponad średnią rynkową. Nie zmotywujemy też pracowników jednorazowymi premiami i czytelnym systemem prowizyjnym. Coraz większą rolę odgrywa idea dobrostanu pracowniczego, czyli dbałości o niego w sposób holistyczny.

Karta sportowa oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej to w wielu branżach przyjęty standard, którego brak istotnie osłabia pracodawcę na rynku. Przewagę natomiast zyskują te firmy, które oferują benefity w sposób celowany, np. wybór między dopłatą do przedszkola, autem służbowym do użytku prywatnego lub opłaceniem kursów i szkoleń. Wzrosła też świadomość na temat zdrowia psychicznego, w wyniku czego wdrażane są działania prewencyjne. Higiena intelektualna staje się niemal tak popularna, jak higiena sanitarna. 

Rozwój pracowników a trendy

Rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, a tylko te firmy, które rozumieją obecne trendy, są w stanie zatrudnić prawdziwe talenty. Nie jest to łatwa sztuka, szczególnie w przypadku aktualnie trwającej wymiany pokoleń i w realiach obecnej dynamiki geopolitycznej. Aby lepiej dostosować miejsce pracy i organizację systemu HR, warto skorzystać z naszych kursów w zakresie zarządzania pracownikami. Rozwój pracowników może być bardzo opłacalny. Dzięki temu łatwiej będzie przejść przez motywację obecnych pokoleń i zyskać stałych kadrach i zmotywowanych pracownikach.

Zapraszamy na szkolenia biznesowe do firmy KREATOR. Dopasujemy program oraz ścieżkę do Twojego pracownika. W naszej firmie możesz realizować pojedyncze szkolenia, jak i całe projekty rozwojowe. Prowadzimy je zarówno w formule stacjonarnej, jak i online.

Szkolenia biznesowe

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator