budowanie pewności siebie

6 praktycznych sposobów na budowanie pewności siebie

Trzeba było poprosić o podwyżkę… Mogłem zagadać do tej dziewczyny w autobusie… Zdałabym egzamin lepiej gdyby nie nieśmiałość… To jedne z najczęstszych sytuacji, będących efektem braku lub niewystarczającej pewności siebie. I niestety ten czynnik potrafi znacząco pogorszyć jakość życia. Ale wbrew pozorom nieśmiałość i pewność siebie nie są czymś danym raz na zawsze i niezmiennym. Tak, jak każda cecha charakteru mogą być rozwijanie w pożądanym przez nas kierunku. Poznaj 6 sprawdzonych sposobów na budowanie pewności siebie!

Czym jest pewność siebie i na czym polega budowanie pewności siebie?

Pewnością siebie nazywamy myślenie, w którym nie kierujemy się strachem przed nieznanym, a odwagą, wiedząc, że nawet 99% przypadków strachu jest nieracjonalna i nawet nie bezużyteczna, a wręcz szkodliwa.

W dalekiej przeszłości, kiedy człowiek każdego dnia walczył o przetrwanie, strach był bardziej uzasadniony. Dziś sytuacje takie, jak zdawanie egzaminu, odezwanie się do nieznajomej osoby czy wystąpienie przed publicznością postrzegamy jako niebezpieczeństwo. A przecież te czynności nie stanowią zagrożenia dla życia. W momencie, gdy ten lęk nie pozwala nam na realizowanie swoich celów i marzeń, zaczyna być dużym problemem.

Dlatego tak ważne staje się, by jak najwcześniej zadać sobie pytanie o to, jak zbudować pewność siebie. I znaleźć na to skuteczne sposoby. Najlepsze są te, które niejako zmuszają do zmiany najbardziej utrwalonych przekonań. One dają bowiem pewność solidnej, nie tylko krótkotrwałej metamorfozy.

Jak zbudować pewność siebie? 6 sposobów

1. Polub siebie – budowanie pewności siebie

Zaczynamy od tego, co najtrudniejsze, ale niezbędne. Ciężko pracujesz, uczysz się i pniesz po szczeblach edukacji lub kariery. Jesteś dobry/a dla otaczających Cię ludzi. To rzeczy, z których warto być dumnym i je także postrzegać jako sukces. Po prostu lub siebie i czynności, które wykonujesz. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to stawaj przed lustrem i powtarzaj sobie: lubię siebie 🙂 

2. Porównuj się do innych, ale w dobry sposób

Porównanie do innych ma sens tylko wtedy, kiedy motywuje Cię do realizacji założonych celów. Jeśli po dowiedzeniu się, że znajomy osiągnął sukces zaczynasz w siebie wątpić, zrezygnuj z obserwacji jego poczynań. Pamiętaj, że obserwacja nie może mieć nic wspólnego z zazdrością lub zawiścią. Podziwiaj z dumą, doceniaj i mów sobie, że też takie sukcesy osiągasz – nawet, jeżeli są ciut mniejsze. Nie wyceniaj swoich działań, mów do siebie: jestem dobry, też tak potrafię, zrobię to, lubię to…

3. Zrezygnuj z dążenia do ideału – on nie istnieje

Kiedy budowanie pewności siebie opierasz na dążeniu do wyimaginowanego ideału, nieosiągalnego nawet dla najbardziej utalentowanego człowieka, możesz być skazany na porażkę. A w momencie, gdy zaliczysz upadek, Twoja samoocena poleci w dół. Na początek wyznaczaj sobie mniejsze progi, ale osiągalne. Z czasem możesz je powiększać, gdy zobaczysz, że pewność siebie idzie w parze z odwagą, motywacją i optymizmie. Pamiętaj – nie musisz być idealny/a, by być pewny/a siebie, a Twoja wartość nie wyraża się w perfekcjonizmie, lecz ciągłym uszlachetnianiu swojego charakteru, także drobnymi czynami.
  

Podejmowanie decyzji – Szkolenie

 

4. Kieruj się wartościami i bądź autentyczny/a

Mów to, co czujesz. Otwarcie i szczerze, choć spotkasz się wielokrotnie ze sprzeciwem. Podejmuj decyzje w oparciu o to, co uznajesz za wartościowe i słuszne. Żyj w zgodzie z sobą i lub siebie. Nie odpychaj negatywnych emocji – one także tworzą Ciebie jako człowieka. Kiedy staniesz się autentyczny/a, nawet porażka, o ile poprzedzona zachowaniem zgodnie ze sobą, nie podburzy Twojego poczucia pewności siebie. Inni zaczną też widzieć Cię jako osobę szczerą i taką, na której można polegać, a to dodatkowa korzyść, która wzmacnia.

5. Nie bądź dla siebie zbyt surowy/a

Samokrytyka jest niezbędna do rozwoju osobistego, ale biczowanie się nie pomaga w niczym. Jeśli chodzi o budowanie pewności siebie, podejście skoncentrowane na współczuciu to najskuteczniejsza metoda. Traktuj siebie jak przyjaciela, nie wroga. Rozmawiaj ze sobą, zamiast stosować przemocowe nakazy. Nie nazywaj siebie negatywnymi określeniami. Powiedz sobie: ok, przytrafił się błąd, popełniłem go. Następnym razem będę wiedział, jak to zrobić.

6. Myśl pozytywnie

Banał? Może, ale skuteczny! Obierając jakiś cel, wierz, że uda Ci się go zrealizować. I tak sobie wmawiaj. Każdego dnia myśl o nim, wizualizuj sukces z najdrobniejszymi detalami, czynnościami pośrednimi. Wyobraź sobie jego zakończenie oraz jak dobrze się czujesz, kiedy już to osiągniesz. Bo jeśli od początku założysz, że się nie powiedzie, nie ma mowy o budowaniu pewności siebie.

Budowanie pewności siebie u dziecka – warto w to zainwestować!

Wzmocnienie poczucia własnej wartości u dziecka skutkuje większą śmiałością i odwagą w dorosłym wieku. Jeśli jesteś rodzicem, już od początku akceptuj uczucia malucha, unikaj szufladkowania jego zachowań oraz cech charakteru. Ucz, pokazując jak można skutecznie poradzić sobie z niektórymi trudnościami, a później twórz okazje, w których dziecko będzie mogło samo wykazać się nabytymi umiejętnościami. Proces budowania pewności siebie u dziecka jest długi, ale zdecydowanie wart Twojej uwagi i czasu. Zaprocentuje w przyszłości! Dzięki temu pojawia się duża szansa, że maluch, po wejściu w dorosłość, nie będzie musiał szukać sposobów na to, jak zbudować pewność siebie 🙂 

Wymienione sposoby na budowanie pewności siebie to nie całość, a wyłącznie „zajawka” do dużego projektu, który musisz rozpocząć i poprowadzić na własną rękę. Projekt, który – co jest całkowicie normalne – nigdy się nie kończy. Pewność siebie tworzysz każdego dnia, małymi zachowaniami i gestami oraz trzymaniem się określonego, pozytywnego sposobu myślenia, który nierzadko będzie „uciekał” w mroczne, nieśmiałe rejony. Przygotuj się na to już teraz. Dzięki temu staniesz się dla siebie bardziej wyrozumiały/a, a to znacznie ułatwi sprawę. Ale spokojnie – po wprowadzeniu sześciu opisanych sposobów też zauważysz zmianę: zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Może nie diametralną, ale na pewno skutecznie motywującą do dalszej pracy nad swoim charakterem 🙂

A jak budować pewność siebie w życiu zawodowym?

Oczywiście przez rozwój kompetencji, czyli zwiększenie swojej wiedzy i umiejętności. Chociażby przez szkolenia i pogłębianie umiejętności w komunikacji.

Szkolenia Menedżerskie

Idąc konkretnie dalej, jeżeli jesteś szefem i chcesz się wzmocnić, chcesz czuć się pewnie, zainwestuj w szkolenia menedżerskie. Na pewno poczujesz się pewniej na swoim stanowisku oraz podczas rozmów z pracownikami.

Kreator