zarządzanie stresem

Zarządzanie stresem w pracy – jakie techniki wykorzystać?

Stres jest to odpowiedź organizmu na różne, zazwyczaj negatywne, doświadczenia i sytuacje. Stres potrafi działać motywująco i mobilizująco w wielu sytuacjach. W szczególności, gdy zadania lub sytuacje nie przekraczają naszych możliwości i kompetencji. Jego wpływ i skutek zależny jest również od naszej bieżącej kondycji i sytuacji fizyczno-psychiczno-emocjonalnej. Okazuje się jednak, że długotrwały stres o wysokim poziomie i tak wpływa destrukcyjnie na zdrowie danej osoby. Nawet, gdy jest związany z teoretycznie pozytywnymi działaniami, np. zdobycie premii, sukcesy sportowe itp.

Każda osoba w inny sposób podlega presji i mechanizmom stresującym. Dla jednych dana czynność wydaje się niczym szczególnym, inna osoba będzie przeżywała skutki przez wiele dni. Zazwyczaj organizm w pierwszej fazie radzenia sobie ze stresem intensywnie walczy i się broni. Manifestuje to na wiele sposobów, często bólem brzucha, nawet biegunką, zwiększoną potliwością, poddenerwowaniem, trudnościami w zasypianiu. Bardzo często ignorujemy te sygnały, bądź odsuwamy je od siebie. Niestety każda emocja, złe samopoczucie pozostawiają w naszym organizmie ślad. O ile jest to jednorazowa sytuacja, niewiele nam grozi. Ale w przypadku cyklicznych wydarzeń, ich skutki mogą być dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne. Duża częstotliwość sytuacji stresujących ostatecznie może prowadzić do poważnych zaburzeń i depresji. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie wprowadzić u siebie zarządzanie stresem.

Jak zarządzać stresem?

Aby uniknąć negatywnych skutków oddziaływania stresu, warto poznać techniki zarządzania stresem i zacząć je sukcesywnie wdrażać w życie.

Przede wszystkim warto myśleć pozytywnie i zaakceptować, że nie mamy wpływu na zdarzenia, które nie są od nas zależne. Ustanowienie siebie jednostką odpowiedzialną za wszystkie zdarzenia tylko wzmaga frustrację i wewnętrzne niezadowolenie. Stąd tak ważne jest pozytywne nastawienie.

Aktywne uprawianie sportu to bardzo zdrowy sposób na radzenie sobie ze stresem. Można go wypocić na siłowni, wyrzucić na zajęciach kickboxingu, bądź wyjeździć na rowerze. Każda forma ruchu doskonale sprawdza się w takiej sytuacji. Podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny, hormony szczęścia i wówczas dużo bardziej przychylnie patrzymy w przyszłość. Jest to jeden w najlepszych sposobów na zarządzanie stresem.
  

Szkolenie Zarządzanie pokoleniami

 

Medytacje i techniki relaksacyjne – to świetne rozwiązanie na zarządzanie stresem. Zwłaszcza dla osób szukających wyciszenia, odpoczynku, chwili spokoju. Głębokie oddechy wyrównują pracę serca, co docelowo obniża napięcie i zmniejszają nerwy.

Dobra dieta wspomaga odporność na stres

Zdrowe i regularne posiłki to ważny element w walce ze stresem. Dostarczając organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, zdecydowanie łatwiej możemy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zawarte w diecie witaminy i minerały wspomagają organizm w walce ze stresem.

Odpoczynek i sen to istotni gracze w rozgrywce ze stresem. W czasie głębokiego snu następuje znaczna redukcja czynnika powodującego napięcie. Kiedy jesteśmy poddenerwowani wyzwala się adrenalina, która znacznie utrudnia zasypianie i nieprzerwany sen. Dlatego warto zwrócić uwagę w jakim nastroju kładziemy się spać. Powinniśmy zadbać o odpowiednie wyciszenie i spokój tuż przed snem, to pomoże nam zasnąć i zregenerować siły.

Hobby i rozwijanie swoich pasji to metoda odwracająca uwagę od czynników stresowych. Ważne, aby nasze zainteresowania wzbudzały w nas chęć do rozwijania się w tym kierunku, a nie powodowały dodatkowy stres (kiedy na przykład nie udaje nam się czegoś zrobić).

Spotkania ze znajomymi, przyjaciółmi, jak w powiedzeniu: w grupie siła. Czasem dobrze jest wygadać się, aby poukładać sobie w głowie cały problem. To także moment kiedy możemy spojrzeć na daną sytuację oczami osoby z zewnątrz i docelowo zdystansować się do sprawy. Spotkania to też czas, kiedy możemy zrelaksować się ulubionym towarzystwie. 

Zarządzanie stresem w organizacji

W warunkach biznesowych mamy oczywiście inne możliwości i okoliczności, aby reagować na bieżąco na stres. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie wewnętrznych programów zarządzania stresem w organizacji. Na przykład organizując działania mające na celu zmniejszenie lub eliminację stresu u pracowników. Dobrze jeśli dodatkowo skierowane są na pomoc i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Programy wsparcia można podzielić ze względu na cel działania – po pierwsze zapobieganie. Tutaj istotą jest zapobieganie i niwelowanie źródeł stresu. Kolejną  jest reagowanie w czasie rzeczywistym – czyli wsparcie i działania, kiedy dany problem zostanie zauważony. I ostatni: wspieranie i pomoc pracownikom po trudnych doświadczeniach.

Wdrożenie w firmie działań prewencyjnych zapobiegających pojawianiu się czynników stresogennych

Do organizacyjnych sposobów zarządzania stresem w organizacji zaliczyć należy: ergonomię na stanowiskach pracy, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, odpowiednie zarządzanie czasem pracy, jasne określenie zakresu obowiązków i jego przestrzeganie, sprawna i bezpośrednia komunikacja, wprowadzanie programów motywacyjnych i rozwojowych dla pracowników.

Konsekwencją nieprawidłowego zarządzania stresem w organizacji będą m.in. spadek wydajności pracownika, wypadki przy pracy, straty w materiale, towarze, zwiększenie absencji pracowników, fluktuacja kadr, spadek atrakcyjności firmy na rynku pracy.

Zarządzanie stresem w pracy – metody na stres

Jak to zrobić? Najlepiej wykorzystując programy przygotowane dla pracowników polegające na zmianie myślenia o sytuacjach stresujących. Bardzo przydają się tutaj szkolenia z radzenia sobie ze stresem dopasowane do grupy uczestników. To również wdrażanie programów z zarządzania czasem. Bardzo ciekawą propozycją jest również szkolenie z asertywności. Szkolenie to uczy, jak umiejętnie wyrażać własne zdanie nie naruszając czyjejś autonomii i jego emocji. Wartościowym i wspierającym działaniem jest kurs z właściwego planowania i zarządzania czasem pracy. A także komunikacja wewnętrzna w firmie, dla osób, które czują dyskomfort podczas współpracy z innymi osobami z firmy. Fajnym sposobem są również wspólne wyjścia i spotkania integracyjne. Takie działanie buduje grupę i ułatwia budowanie relacji. Zajęcia team building – to treningi  wypracowujące zasady pracy w zespole. Uczą rozpoznawać mocne i słabe strony – także wspomagają w rozładowaniu stresu w pracy. Warsztaty relaksacyjne to zarówno nauka, jak i forma zmniejszenia napięcia w grupie.

Prewencyjna walka ze stresem

Zarządzanie stresem jest trudne z uwagi na delikatność tematu. Nie każdy pracownik jest na tyle otwarty, że będzie szukał naszego wsparcia i pomocy. Kluczowym zaś jest zwrócenie uwagi na to, że takie zjawisko występuje w organizacji i jakie działania należy podjąć, aby im zapobiegać. Działania prewencyjne przynoszą bardzo dobre efekty jeśli są wdrażane w odpowiednim czasie. Kiedy zignorujemy pojawiające się sygnały może wiązać się to w ostateczności ze sporymi stratami w postaci absencji pracowników, czy dużej fluktuacji kadr. Zatem zasadnym jest wprowadzanie programów wspierających radzenie sobie ze stresem.

Aby zacząć wdrażać dobre praktyki i skuteczne metody zapraszamy na szkolenie Zarządzanie stresem. Zacznijmy od tego, aby móc sobie szybko poradzić, a następnie rozbudujemy w sobie inne kompetencje, które eliminują negatywny wpływ stresu na organizm.

Zarządzanie stresem szkolenie

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator