mapa myśli

Jak zrobić mapę myśli? Mapy myśli w praktyce

Ile razy zdarzyło Ci się nie móc przywołać czegoś z pamięci, bo zostało to „na końcu języka”? Albo poświęcić na naukę zdecydowanie więcej czasu niż planowałeś? Uczysz się z zapisków, a tu nic nie wychodzi i nie skleja się w jedna całość. Wina najprawdopodobniej leży po stronie źle sporządzanych notatek. I jest to problem wielu osób. W szkole uczyliśmy się bowiem zapisywania słów nauczyciela w układzie linearnym. Tymczasem sukces przynosi notowanie z wykorzystaniem elementów wizualnych i myślenia przestrzennego. I tym jest właśnie mapa myśli. Jak zrobić ją skutecznie? Sprawdźmy!

Co to jest mapa myśli?

Mapą myśli (z ang. mind map) nazywamy notatkę, w której używamy nie tylko wyrazów, ale również graficznych elementów wskazujących na pewną hierarchię między zapisanymi słowami-kluczami. Strzałki, linie, kolory, drobne rysunki – to składowe każdej dobrze przygotowanej mapy myśli. Przykład: w centralnej części karki znajduje się nadrzędne pojęcie, a od niego, jak promienie od słońca, „wyrastają” kolejne hasła: skojarzenia, daty i liczby, cytaty, tytuły książek, metody.

Mapę myśli nazywa się też mapą mentalną. Autorami tej metody są Tony i Barry Buzan (choć mało kto wie, że zapiski w tym właśnie stylu praktykował już Leonardo da Vinci ponad pięć wieków temu). Z czego wynika tak duża skuteczność tej metody? Z wykorzystania nie tylko lewej półkuli mózgu (którą angażujemy przy tradycyjnym notowaniu), ale też lewej. Pierwsza odpowiada za merytoryczną wartość mapy – hasła i zawartą w nich wiedzę. Druga zostaje zaangażowana w użyciu kolorów, kształtów, budowaniu przestrzennej hierarchii i po prostu dbaniu o estetykę projektu. A wykorzystanie dwóch półkul przekłada się bezpośrednio na lepsze zapamiętywanie.
   

Szkolenia dla Menedżerów

   

Jak zrobić mapę myśli?

  • Przygotuj kartkę o formacie dopasowanym do stopnia rozbudowania tematu, jakim chcesz się zająć. Niech będzie to kartka bez kratki lub linii – dzięki temu mocniej pobudzisz swój mózg do pracy! Ustaw ją poziomo, bo wtedy zyskasz więcej przestrzeni do sporządzenia mapy myśli.
  • Na środku kartki umieść słowo-klucz. To centralne pojęcie w całym temacie: problem, który musisz rozwiązać, tytuł wykładu, jaki musisz przepracować, temat rozdziału, z którego informacje musisz zapamiętać.
  • W różnych kierunkach twórz linie, a wraz z nimi dodawaj kolejne hasła i informacje.
  • To bardzo ważne – pamiętaj o hierarchii i kieruj się zasadą „od ogółu do szczegółu”. Niech w jednym miejscu znajdują się informacje ściśle ze sobą powiązane. Możesz je grupować również za pomocą konkretnych kolorów pisaków. Dobrze, jeśli hasła coraz odleglejsze od centralnego słowa-klucza będą zapisane coraz mniejszą czcionką.
  • Pisz wyraźnie, najlepiej wielkimi literami.
  • Nie nanoś na mapę myśli zbyt wielu informacji. Musisz „ogarnąć” ją wzrokiem przy jednym i niezbyt długim spojrzeniu.
  • Dbaj o symetrię mapy myśli. Niech hasła będą równomiernie rozmieszczone na całej kartce, a nie tylko po jednej ze stron.
  • Wykorzystuj ikony i drobne grafiki – to dobra zabawa i sposób na jeszcze mocniejsze zaangażowanie mózgu do nauki!
  • Nie bój się kreślenia i poprawiania. Mapa myśli ma spełniać przede wszystkim praktyczną, nie estetyczną funkcję.

Do czego warto wykorzystać mapy myśli? Przykłady zastosowań

Przykuwające uwagę, atrakcyjne estetycznie i sprzyjające zapamiętywaniu informacji mapy myśli to nie tylko pomoc szkolna. Naucz się robić dobrze takie notatki, a docenisz je także w pracy i codziennym życiu. Wykorzystasz je z powodzeniem m.in. w trakcie burzy mózgów, zapisywania informacji zdobywanej podczas kursu, szkolenia, planowania podróży. A także spisywania najważniejszych informacji z książki, która Cię zainteresowała czy po prostu wyznaczania swoich życiowych celów.

Pamiętaj jednak, że mapa myśli to nie jest rozwiązanie idealne. Są sytuacje, w których ta metoda się nie sprawdzi. Profesor mówi dużo i szybko albo czyta z kartki? Cóż, z pewnością nie zdążysz sporządzić obrazowych notatek i niezbędne będzie szybkie spisywanie słów przy użyciu komputera. A może chcesz przygotować notatki, które z łatwością odczyta ktoś inny? Tutaj też może pojawić się problem. Bo myśli, które przychodziły do głowy Tobie i zostały umieszczone na kartce, u kogoś innego mogą nie wywołać tego samego ciągu skojarzeń.

I jeszcze jedna ważna rzecz – nie ma dwóch takich samych map myśli ani jednej idealnej. Każdy z czasem wypracowuje swój własny styl tworzenia takich notatek; i każdy z nich jest dobry. Z kolei najlepsza mapa to ta, która w największym stopniu ułatwia Ci zapamiętywanie materiału, jakiego dotyczy. Nie traktuj jej jako celu samego w sobie, a jako narzędzie – takie, jak podręczne kartki samoprzylepne czy Technika Pomodoro.

Postaw na kompleksowy rozwój. Rozwijamy wszelkie kompetencje, działamy we wszystkich dziedzinach. Dlatego zapraszamy na nasze szkolenia, które są skuteczne i „łatwo podane”.

Szkolenia biznesowe

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator