biuro na medal

Biuro na medal – 3 przydatne TRICKI

Jak zwiększyć EFEKTYWNOŚĆ pracowników?

Przez cały rok zbiera mi się sterta obowiązków, które skrupulatnie odkładam do szuflady podpisanej „na wakacje”. Też tak macie? Lato to dobry czas, by zająć się tymi mniej pilnymi, aczkolwiek wymagającymi dopięcia, zaległościami. Jest to również dobry okres na zejście z „wysokiego C” i spokojne rozejrzenie się wokół, ponieważ w codziennym pędzie wiele nam umyka. Zwróć uwagę, że podczas codziennej pracy w biurze przegrzewają się nie tylko komputery, ale i nasze głowy. Przede wszystkim te pierwsze mają zapewniony stały system wentylacji, optymalizujący ich pracę. Z kolei w przypadku pracowników należy zatroszczyć się o to osobiście i zapewnić im dogodne warunki. Zwłaszcza, ze wiele osób ma problemy z koncentracją i właściwą oceną sytuacji. Nadmierne skupianie się na nieistotnych kwestiach oraz życie w ciągłym biegu nie pomagają w rozładowaniu napięcia. Zwłaszcza w zwiększeniu efektywności. Wręcz przeciwnie.

Czyste, oszklone biuro w centrum miasta

Mogłoby się wydawać, że nowe, przeszklone biuro w centrum miasta, ukochane krzesło i koledzy na open space to przepis na pracę w idealnych warunkach. Ale wiesz co? Pozory mylą! Praca biurowa niesie za sobą wiele zagrożeń. Może nie są tak spektakularne, jak zagrożenia czyhające na ratowników górskich czy strażaków. W każdym razie dawkowane w niskich, długotrwałych i systematycznych stężeniach również mogą być niebezpieczne. Praca biurowa wiąże się z narażeniem na liczne czynniki niekorzystnie wpływające na zdrowie pracowników. Przede wszystkim takie jak np. niewłaściwe parametry mikroklimatu. Czyli nieodpowiednia temperatura, wilgotność/suchość powietrza oraz stopień jego czystości, hałas, oświetlenie itp. Do tego dochodzi promieniowanie optyczne, pola elektromagnetyczne i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

SZKLANE DOMY w mieście

Piękne biurowce rosną w polskich miastach, jak grzyby po deszczu. Niestety ich realizacje często nie uwzględniają wymagań higienicznych, które wynikają z przepisów prawnych. Cięcie kosztów przez inwestorów odbija się na nieprawidłowych projektach i adaptacjach budynków. W wyniku oszczędności powstaje wiele projektów nieodpowiednio zorientowanych w przestrzeni. W szczególności ze zbyt dużą ilością szklanych ścian i nieodpowiednią ergonomią. Co więcej, poziom i częstotliwość występowania czynników uciążliwych podczas pracy w biurze nie jest w żaden sposób kontrolowany.

I CO Z TEGO?

Ekspozycja pracowników na wyżej wymieniane czynniki może prowadzić do wyczerpania psychofizycznego oraz do „syndromu chorego budynku” (SBS, z ang. sick building syndrome). Jest to zespół objawów występujących tylko w określonych miejscach, np. miejscu pracy. Zdarza ci się miewać przewlekły ból głowy, mijający od razu po wyjściu z biura? SBS przejawia się zwykle zmęczeniem, utrudnionym oddychaniem, bólami i zawrotami głowy. Dodatkowo trudnościami z koncentracją, z zapamiętywaniem oraz podrażnieniem oczu i gardła. Zatrważający jest fakt, że w 2003 roku do grupy SBS zaliczało się od 10 do nawet 30% polskich biurowców.

CO Z TYM ZROBIĆ?

Czy widzisz w swojej firmie ogólny spadek motywacji? Atmosfera pomiędzy pracownikami nie wydaje się być tak przyjazna, jak kiedyś? Czy dawna werwa zespołu ustąpiła miejsca grupowej senności i znużeniu? Jeżeli odpowiedziałeś na pytania twierdząco, może to być właściwy moment do wypróbowania poniższych tricków. Bardzo możliwe, że niewielkim kosztem uda Ci się nieco ożywić atmosferę w biurze i podnieść jakość twojego środowiska pracy. Co najważniejsze, przełoży się to na skuteczność i wydajność całego zespołu.

TRICK 1. WPROWADŹ TROCHĘ ZIELENI

Oczywiste, że walka z systemem i zmiana biurowca na bardziej przystępny do pracy jest niewątpliwie ogromnym przedsięwzięciem. Zamiast przeprowadzać wielkie rewolucje, spróbuj czegoś małego i obserwuj rezultaty. Badania wykazały, że rośliny doniczkowe korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Co najważniejsze, jeżeli Twoja załoga pracuje przy komputerach, odrobina zieleniny skutecznie zwiększy jej wydajność oraz wpłynie na zdolność koncentracji. Rośliny skutecznie tłumią hałas i wpływają na obniżenie poziomu stresu. W obliczu tych informacji niepozorna paprotka może okazać się lepszym wyborem niż trzecia kawa.
 

Szkolenia dla firm

 
Mogłoby się wydawać, że obstawienie biurek roślinami da jedynie efekt zagracenia i niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Nic z tych rzeczy. Dzięki roślinom wprowadzonym do biur Statoil w Oslo, 30% pracowników pożegnało się z bólem głowy i suchością gardła, a 84% pracowników poprawiło się samopoczucie. Co więcej, ¼ pracowników uporała się z problemem suchej skóry, a 20% – ze zmęczeniem. Przede wszystkim wiąże się to z dobroczynnym wpływem roślin, które nawilżają i oczyszczają powietrze. Może skandynawskie metody sprawdzą się także u nas?

TRICK 2. SZTUKA DLA SZTUKI

W codziennej, żmudnie wykonywanej pracy potrzebna nam jest odrobina wytchnienia i inspiracji. Szybki rzut oka na przyjemny pejzaż, czy martwą naturę skutecznie wpłynie na poprawę naszego nastroju. Zwłaszcza wprowadzając do biura odrobinę sztuki utrzymasz swych pracowników w dobrym samopoczuciu. Co najważniejsze, wpłynie to korzystnie i na Ciebie i na nich. Jeżeli w Twoim biurze nie ma możliwości zawieszenia większych obrazów, zachęć pracowników do spersonalizowania swoich biurek.

Niech przyniosą ramkę ze zdjęciem pieska, pocztówkę od ciotki z Ameryki czy inny graficzny akcent. Tylko obiecaj go nie wyśmiać! Personalizacja stanowisk pracy oraz dostosowanie ich dla pracowników przełoży się zarówno na pozytywną atmosferę, jak i na wyniki. Friedrich Schiller mawiał, że życie jest chmurne, a sztuka radosna. Spróbuj tej metody. Może niewielkim kosztem uda Ci się wpuścić odrobinę szczęścia i radości do biura.

TRICK 3. TABLICA KORKOWA

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że również w Twoim biurze wala się zakurzona, średniozagospodarowana tablica korkowa. Przede wszystkim warto by ją odświeżyć. W szczególności usuń nieaktualne ogłoszenia czy zbędne ulotki. Zastąp je motywującym cytatem, zabawną fotografią z integracji lub memem. Niech tablica przekształci się z punktu informacyjnego w dynamiczny gadżet. W przeciwieństwie do obrazu, na którym nic się już raczej nie zmieni (no chyba, że domalujesz tam wąsa), aranżacje tablicy korkowej można stale modyfikować. Przede wszystkim dodając coraz to nowe stymulatory. Ludzki mózg potrzebuje ich w momentach spadku entuzjazmu w czasie dnia pracy. Zatem tekst beznadziejnej piosenki czy pokrzepiający cytat mogą zdać tu egzamin.

CZY TO WSZYSTKO?

Należy pamiętać, że metod na zaktywizowanie pracowników i polepszenie standardu ich pracy jest wiele. Ja podaję Ci moje ulubione, ale warto też szukać innych rozwiązań. W szczególności feng shui, skrupulatne sprzątanie, a może zwyczajne żaluzje? Warto, byś spędzał część swojego dnia pracy z pracownikami. W związku z tym możliwe, że przebywając w ich pokoju sam poczujesz potrzebę zainstalowania jonizatora 🙂
Pamiętaj, że człowiek to nie maszyna. Nierzadko zdarza się, że Twoi podwładni spędzają w pracy więcej czasu niż w domu. Dlatego zapewnienie dobrych stanowisk pracy oraz utrzymywanie przyjaznej atmosfery jest niezbędne.

Zapraszamy na szkolenia ze sprzedaży. Więcej informacji tel. kom. + 48 503 129 393

Maja Pendel
KREATOR

LITERATURA

  • E. Jankowska, D. Kondej, M. Pośniak: Subiektywna ocena jakości środowiska pracy w pomieszczeniach biurowych. Medycyna Pracy, 2003, nr 54(5), s. 437-444.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. DzU nr 75, poz. 690, 2002.
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych, użytkowania budynków mieszkalnych. DzU nr 74, poz. 830, 1999.
  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane. DzU nr 106, poz. 1126, 2000.
  • Dutkiewicz J., Górny R.L.: Biologiczne czynniki szkodliwe dla zdrowia – klasyfikacja i kryteria oceny narażenia. Medycyna Pracy, 2002, nr 53, s. 29-39.
  • Bonnevie Ch., Fjeld T., 2002. The effect of plants and artificial day-light on the well-being and health of office workers, school children and health care personnel. The Plants for People Symposium, Floriada, 1-10.
  • Nowak J., 1997 – Oddziaływanie roślin na samopoczucie, zachowanie i zdrowie człowieka, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 449: 13-22.
  • Costa P, R.W. James. 1995. „Constructive Use of Vegetation in Office Buildings, Plants for People Symposium”. 23 November 1995, Hague, Holland.
  • Ingham Ch.: Automotywacja na 101 sposobów, Wydawnictwo: IFC PRESS, Kraków 1999.