Narzędzia planowania kariery

Problem Solving – jakie metody rozwiązywania problemów warto stosować w firmie?

Wśród pracowników znajdziemy osoby bardzo statyczne oraz te zmotywowane, czyli o różnych aspiracjach i ambicjach zawodowych. Gdy przyjrzymy się swoim podwładnym zauważymy, że wielu pracowników czuje potrzebę rozwoju, awansowania w strukturach i zdobywania nowych kompetencji. Daje im to poczucie spełnienia zawodowego, które w pozytywny sposób odzwierciedla się na jakości życia. Jednak nie jest to możliwe bez świadomego planowania ścieżki rozwojowej takiego pracownika. Dlatego, że trzeba mieć odpowiednie narzędzia planowania kariery, umiejętnie je wykorzystywać i dobierać do potrzeb podwładnych. Czasami nie wystarczą same szkolenia, ale także inne niestandardowe rozwiązania motywujące. Na czym polega planowanie kariery, w jaki sposób to robić i kto nam w tym pomoże? Jakie narzędzia do planowania kariery okażą się cennym wsparciem dla Ciebie i Twoich współpracowników?

Narzędzia planowania kariery – świadome działania

Podstawą spełnienia zawodowego, rozwoju i awansu jest świadome i zamierzone działanie. Bez tego niemożliwe byłoby wyznaczenie celów, wytyczenia ścieżki oraz dobrania narzędzi do osiągnięcia sukcesu. Aby możliwe było świadome planowanie kariery, należy:

 • Dobrze poznać samego siebie, przede wszystkim swoje mocne i słabe strony
 • Zrozumieć swoje atuty i talenty oraz znaleźć obszary, w których się sprawdzą
 • Aktywnie zwiększać swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w szkoleniach
 • Systematycznie aktualizować wiedzę w obszarze swoich kompetencji
 • Patrzeć w sposób holistyczny na sytuację bieżącą i szukać rozmaitych rozwiązań
 • Poszukiwać szans i benefitów tam, gdzie inni widzą niekorzystne sytuacje
 • Dostrzegać większe wartości niż pieniądze (np. benefity pozapłacowe, elastyczny czas pracy, wartościowy i kompetentny przełożony, możliwość pracy zdalnej)

Powyższe aspekty sprawią, że znacznie poprawi się jakość naszej pracy, co w pozytywny sposób wpłynie na nasze życie zawodowe. To jednak tylko przykładowe elementy, a świadome planowanie kariery to przede wszystkim zrozumienie pełnionej roli w danej organizacji. Następnie dobór wszelkich narzędzi do rozwoju, podnoszenia kompetencji oraz obranie skutecznego systemu motywacyjnego.
   

Szkolenia dla produkcji

 

Kto może pomóc w planowaniu kariery?

Większość osób żyje w przekonaniu, że planowanie kariery powinno odbywać się tylko w sposób samodzielny. Z jednej strony każdy z nas jest kowalem własnego losu i nikt nie awansuje nas za piękne oczy czy szeroki uśmiech. Z drugiej jednak strony zdecydowanie warto porozmawiać z osobami nieco bardziej doświadczonymi od nas samych, którym się udało. Będąc menedżerem, powinieneś być gotowy do przekazywania wiedzy, w jaki sposób Twoi podwładni powinni kierować swoją karierą. Swojego przełożonego zaś traktuj jako partnera w biznesie, który pomoże Ci się rozwinąć. Możesz się od niego wiele nauczyć i dowiedzieć w jaki sposób jemu udało się dotrzeć do odpowiedniego szczebla.

Takie podejście nie tylko pomoże Ci w planowaniu kariery, ale też pozytywnie zadziała na całą organizację. Przy planowaniu kariery warto również postawić na edukację od specjalistów. Wcześniej wspomniane zwiększanie kompetencji poprzez szkolenia biznesowe i specjalistyczne dotyczy także zarządzania swoją ścieżką zawodową. Dzięki temu nauczysz się m.in. określać kamienie milowe, przygotowywać programy naprawcze czy korzystać z dostępnych narzędzi planowania kariery.

Narzędzia planowania kariery

Planując karierę, warto rozpatrywać ją jako zespół naczyń połączonych, mocno ze sobą skorelowanych. Czyli  każda akcja wiąże się ze skutkami z innych kierunków i jednocześnie otwarciem nowych możliwości. Co więcej, wcześniejsze szanse nie muszą być bezpowrotnie utracone i mosty popalone. Należy pamiętać, że w wielu sytuacjach możliwe jest bowiem przebranżowienie lub dodatkowa specjalizacja. Najczęściej spotykane narzędzia do planowania kariery to:

 • Mapy kariery – ścieżki pokazujące, w którą stronę możemy iść zależnie od naszych kompetencji. Czyli  dla przykładu – pracownik ubezpieczeń – ubezpieczenia na życie / majątkowe / komunikacyjne – analityk ryzyka / obsługa klienta, itd.
 • Migracje wewnętrzne – przenoszenie do innych działów i zespołów w ramach danej organizacji oznaczające z reguły formę awansu horyzontalnego. Rozumiejąc to w niektórych przypadkach zajęcie wyższego stanowiska. Ewentualnie awans wertykalny, czyli zwiększenie odpowiedzialności
 • Szkolenia zawodowe. To zbiorcze pojęcie, które skupia w sobie m.in. sesje z trenerami biznesu, specjalistyczne kursy, praca z coachami i mentorami. Ich efektem jest ugruntowanie lub skorygowanie wcześniej określonej ścieżki
 • Struktury zaszeregowania. Rozpisanie krok po kroku kolejnych szczebli kariery wraz z opisem obowiązków, zadań, przywilejów i wynagrodzenia. Pomaga to pracownikowi zorientować się, która ścieżka kariery będzie najlepsza

Planowanie kariery = szybciej osiągniesz efekt

Narzędzia panowania kariery są niezwykle istotnym, choć niekiedy pomijanym narzędziem naszego życia zawodowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozwijać się w takim kierunku, który przyniesie nam największą satysfakcję. Zdawanie się na własne umiejętności może być jednak zadaniem nieco karkołomnym. Warto więc konsultować swój plan z osobami trzecimi, jak np. bardziej doświadczeni przełożeni. Niezwykle przydatne okażą się także narzędzia do planowania kariery, które pomogą określić odpowiednią dla nas ścieżkę zawodową.

Zachęcany do przejrzenia wszystkich naszych szkoleń dla firm. Szkolenia przeprowadzamy w formie stacjonarnej oraz w trybie online. Przed każdym szkoleniem przeprowadzamy odpowiednie przygotowanie, dlatego nasze warsztaty są efektywne i ładnie dopasowane do działalności Państwa Firmy. Zapraszamy
Dla handlowców polecamy szkolenia ze sprzedaży.

Szkolenia ze sprzedaży

 

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator