praca w logistyce

Praca w logistyce - rozpocznij pracę jako logistyk

Rynek pracy w obecnych czasach jest niezwykle dynamiczny, przez co w niektórych branżach popyt na pracowników może gwałtownie zmaleć. Coraz częściej też można spotkać się z sytuacjami, w których obecny zawód przestaje sprawiać satysfakcję. Aby cieszyć się interesującymi wyzwaniami, a poza satysfakcją mieć przyzwoitą pensję, warto rozważyć przebranżowienie się do innego sektora. I tu przykładem jest praca w dziale logistyki, która jest pełna wyzwań i ciekawych obowiązków. Dzisiaj wszyscy doskonale wiemy, że transport towarów, produktów odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym, produkcji, handlu, całym biznesie. Dlatego jedną z proponowanych opcji jest kształcenie oraz przebranżowienie do sektora logistycznego. Tutaj zawsze praca poszukuje człowieka, a dostępne stanowiska sprawiają, że każdy może znaleźć niszę dla siebie.

Na czym polega praca w logistyce i czym zajmuje się logistyk?

Logistyka to ogół działań podejmowanych na bieżąco lub zaplanowanych w celu realizacji przepływu dóbr z punktu A do punktu B. Jest to pojęcie niezwykle rozbudowane i bardzo ogólne, pod którym kryje się cały szereg czynności. Dla przykładu, logistyką będzie przekazanie zamówienia z działu sprzedaży do realizacji lub odbiór prefabrykatów od wykonawcy. Ale w skład kompetencji logistycznych mieści się również zapakowanie gotowych produktów czy ich przetransportowanie do miejsca docelowego. To sprawia, że osoba opisująca siebie jako logistyk może pracować na bardzo szerokim spektrum działań, w różnych działach i z różnym zakresem specjalizacji. Niektóre osoby mogą pilnować, by stany magazynowe odpowiadały zapisom księgowym, inne będą wykonywać zadania związane z typową pracą fizyczną. Z kolei jeszcze inne będą nadzorować jakość odebranych surowców do produkcji.

Zawody związane z logistyką uchodzą za stabilne, szczególnie gdy zatrudnienie znajdujemy w sektorze budżetowym. Na pewno jest to praca ciekawa i urozmaicona. Jeżeli lubisz dynamiczne zadania, działanie w planowaniu, ale także w sytuacjach nadzwyczajnych – może to być praca dla Ciebie. Obecnie można się kształcić w tym kierunku na uczelniach publicznych oraz prywatnych. Popularne są także wyspecjalizowane szkolenia z logistyki, które dostarczają wiedzę w wąskim zakresie, ale mocno wyspecjalizowanym.
    

Szkolenia dla produkcji

 

Gdzie i na jakich stanowiskach pracuje logistyk?

Wiele osób sądzi, że logistyka ogranicza się tylko do pracy w firmach transportowych jako spedytor lub dyspozytor. Nic bardziej mylnego! Logistycy znajdują zatrudnienie także w centrach logistycznych i magazynowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, branży FMCG, na lotniskach, portach i stacjach kolejowych. Dodatkowo jest duże zapotrzebowanie na logistyków w sektorze usług miejskich (np. firmy utrzymujące czystość, przedsiębiorstwa komunikacyjne), firmach budowlanych, sieciach handlowych. Wśród zawodów związanych z logistyką najpopularniejsze to:

  • Specjalista do spraw zaopatrzenia
  • Koordynator do spraw logistyki
  • Specjalista do spraw zarządzania łańcuchem dostaw
  • Specjalista do spraw zarządzania zapasami
  • Kierowca C+E (z opcjonalnymi uprawnieniami ADR)
  • Specjalista do spraw importu / eksportu
  • Spedytor / dyspozytor

Nazwy pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami mogą się oczywiście różnić. Gdyż każde przedsiębiorstwo może stworzyć własne nazewnictwo stanowisk i obowiązków. Jednak większość firm utrzymuje podobny styl i schemat wyszczególniony powyżej. Istotą jednak jest zakres obowiązków, który polega na koordynacji procesów logistycznych w określonej niszy.

Przebranżowienie do pracy w logistyce

Do branży logistycznej najczęściej kierują się osoby, które podjęły się studiów w tym kierunku. Jednakże dynamiczny rozwój branży sprawia, że w wielu miejscach wciąż można znaleźć wakaty. Nie trzeba podejmować się pięcio- lub trzyletniej ścieżki edukacji wyższej, by sprawdzić się w roli logistyka. Bardzo dobre przygotowanie dają specjalne kursy tematyczne organizowane przez naszą firmę, czyli szkolenia dla działu logistyki. Pozwalają one przyswoić kluczową wiedzę teoretyczną, a następnie wykorzystać ją w praktyce podczas analizy case studies. To bardzo dobre przygotowanie przed przystąpieniem do rekrutacji na podstawowe stanowiska logistyczne, która pozwala na przebranżowienie się do tego sektora. Część zawodów – jak na przykład kierowca zawodowy – nie wymaga wykształcenia wyższego. Wystarczy pomyślnie zdane prawo jazdy kategorii C+E oraz szkolenie wdrożeniowe z zakresu logistyki. Analizując obecne możliwości rynkowe i naszą ofertę, możesz skutecznie przebranżowić się w niespełna tydzień.

Praca w logistyce – może czas na zmiany?

Logistyka to prężnie rozwijający się sektor, który oferuje szereg wakatów. Jeśli więc nie czujesz satysfakcji z obecnej pracy lub masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia, warto rozważyć przebranżowienie się i ruszać do pracy w logistyce! Jeśli jesteś osobą skrupulatną, dobrze komunikującą się w zespole, umiesz planować i dobrze czujesz się jako organizator, warto podjąć zawód logistyka. Możesz wykorzystać wiele uczelni kształcących w tym kierunku. Możesz także skorzystać z naszych szkoleń z logistyki, pomożemy Ci w tym i przygotujemy Cię do pracy w logistyce na wybranych specjalnościach.

Zobacz całą naszą ofertę szkoleń dla firm. Jeżeli nie ma w tym spicie czegoś, co Cię interesuje napisz do nas, prowadzimy wiele innych treningów nie uwzględnionych na www. Szkolenia wykonujemy w dwóch formach: stacjonarnej oraz w trybie online. Przed każdym szkoleniem robimy wywiad, zbieramy wszelkie informacje, dlatego nasze warsztaty są efektywne i bardzo dobrze dopasowane do działalności Państwa Firmy. Zapraszamy
Dla handlowców polecamy szkolenia ze sprzedaży.

Szkolenia logistyka

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator