współpraca z hindusami

Współpraca z Indiami – co jest ważne?

Przeciętnemu człowiekowi Indie kojarzą się z kinem Bollywood, charakterystyczną muzyką, kolorowymi ubraniami, intensywnymi przyprawami i egzotycznymi zwierzętami. I jest to oczywiście odpowiednie postrzeganie, natomiast coraz częściej zerkamy na ten kraj, jako szansę na relacje handlowe, współpracę międzynarodową. Dzieje się tak  głównie z powodu wzrostu znaczenia Indii na arenie międzynarodowej. Należy pamiętać, że jest tutaj jedno „ale” – nie sposób prowadzić biznesu z Hindusami bez znajomości ich obyczajów. W jaki sposób w takim razie rozpocząć współpracę z Hindusami? Jak postępować we współpracy z biznesmenami z Indii, aby nie zaliczyć mniejszej lub większej wpadki?

Pierwsze spotkanie – współpraca z Hindusami

Indie to kraj wielokulturowy, zróżnicowany wewnątrz lokalnymi zwyczajami i obyczajami, a nawet językiem. Warto wiedzieć, że hindi włada zaledwie co trzeci mieszkaniec tego kraju, więc na co dzień używa się języka angielskiego. Aby to zrozumieć, można się posłużyć naszym, lokalnym przykładem. To tak, jak gdyby mieszkańcy Śląska witali się skinieniem głowy, Kaszubi podaniem ręki, a mieszkańcy Wielkopolski poprzez ukłon. Czyli mamy do czynienia z bardzo odmiennymi rodzajami komunikacji, nie rozumiejącymi się nawzajem.

Zasady Savoir vivre w biznesie i życiu prywatnym są w Indiach szczególne, o kilku warto wspomnieć już teraz. Jedyną formą uniwersalnego przywitania w Indiach jest złożenie rąk niczym do modlitwy na klatce piersiowej i powiedzenie „Namaste”. Warto pamiętać, że nie praktykuje się tutaj uścisku dłoni, a już na pewno nie używa się do tego lewej ręki. Ważną informacją jest to, że w Indiach lewa dłoń uchodzi za nieczystą. W praktyce służy do utrzymania higieny po skorzystaniu z toalety, nie spotkamy się tam z papierem toaletowym. Dlatego podczas kontaktów z Hindusami zapomnijmy, że lewa dłoń istnieje i nie używamy jej w kontaktach towarzyskich.

Inne obyczaje są zarówno odmienne, jak i podobne do innych kultur, a często w takich porównaniach porusza się sposób wręczania wizytówek. W tym przypadku wręczanie wizytówki nie jest tak istotne, jak w innych narodowościach. Jeśli jednak to zrobimy – pamiętajmy, by wykonać to poprzez przekazanie karteczki trzymanej kciukiem i palcem wskazującym prawej dłoni.
  

Szkolenie Międzykulturowe Korea

 

Hindusi w sytuacjach zawodowych

Pierwsze, co trzeba wiedzieć, to fakt, że Hindusi są łagodni i z natury przyjaźnie nastawieni. Drugie – że „przyjazne nastawienie” nie wyklucza prób manipulacji lub oszustw względem drugiej osoby. Choć zabrzmi to źle, to „podpuszczanie” partnerów biznesowych poprzez mówienie półprawdy czy przeinaczanie faktów jest akceptowane, traktuje się to jako „próbę sprytu”. Bycie nazbyt uprzejmym i skłonnym do ustępstw jest czasem traktowane jako oznaka uległości psychologicznej, co Hindusom daje poczucie przewagi nad Tobą. Może to prowadzić do zgrzytów w komunikacji, jednakże takie myślenie zanika w rejonach, gdzie biznes z krajami zachodnimi kwitnie. Wiecznie żywe i powszechne jest jednak to, że Hindusi mają specyficzne podejście do punktualności oraz terminowości. Pojęcie „dzisiaj” może oznaczać, że zamówienie otrzymasz przed 12:00, ale też możesz się go spodziewać o 23:57. Zapomnijmy, że podczas jednego spotkania załatwimy wszelkie kwestie – potrzebne będzie co najmniej kilka tur rozmów. Te drobne niedogodności jednak bledną w zestawieniu z wyjątkowo życzliwym nastawieniem, dążeniem do sytuacji win-win oraz sympatycznym, hinduskim „luzem”.

Współpraca z Hindusami na co dzień

Wiemy już, że lewa ręka w Indiach uchodzi za nieczystą i nie robimy nią nic. Stąd można przypuszczać, że  prawa ręka będzie szczególnie eksploatowana w Indiach. Przykład? Spożywanie posiłku – tutaj nawet takie dania jak ryż z sosem raczej spożywa się dłonią aniżeli sztućcami. Gdziekolwiek nie pójdziemy – do domu, świątyni, restauracji, a nawet sklepu – możemy być poproszeni o ściągnięcie butów. Jednocześnie nie musimy obawiać się o utratę obuwia – obyczaje hinduskie sprawiają, że do kradzieży dochodzi niezwykle rzadko. Podczas rozmowy z kolei spodziewajmy się żywej gestykulacji i podniesionego głosu – to forma pokazania zainteresowania współrozmówcy. Zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych ustalajmy wszelkie szczegóły i nie dawajmy pola do niedopowiedzeń. Możemy być pewni, że wszelkie nieustalone kwestie Hindusi zinterpretują na swoją korzyść lub obronę. Choć wspominaliśmy o życzliwym nastawieniu i hinduskim luzie, to nie bądźmy zdziwieni sprzeczkami na ulicach. Mentalność Hindusów bywa taka, że ludzie generują i podsycają konflikty właśnie ze względu na coś, co w naszym kraju nazwalibyśmy „siłą wyższą” lub opieszałością.

Współpraca biznesowa z Hindusami oparta na cierpliwości

Wybierając się na spotkania biznesowe do Indii, uzbrójmy się w cierpliwość – relacje z Hindusami bywają trudne i wymagające. Z jednej strony otwarcie na drugiego człowieka oraz brak pośpiechu nie wprowadzają presji terminowej. Z drugiej jednak terminowość i organizacja czasu pracy mocno szwankuje. Nie oznacza to jednak, że niczego nie da się tutaj załatwić – wręcz przeciwnie, Hindusi mogą być świetnymi biznespartnerami. Należy jednak pamiętać, by poznać lokalne zwyczaje i nie zakładać, że dana osoba kieruje się odgórnie przykazanymi zasadami savoir-vivre.

Zapraszamy na Szkolenie międzykulturowe Indie. Podczas treningu poznasz wiele przydatnych obyczajów, zachowań oraz nawyków biznesowych Hindusów. To z pewnością ułatwi Ci stosunki z Hindusami i pomoże w nawiązywaniu relacji biznesowych.

Sprawdź popularne szkolenia:

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator