ciekawostki koreańskie

Gangnam style, czyli prawda o Korei

Rytmy koreańskiego przeboju

Był pewien okres, kiedy wielu się bawiło w rytm koreańskiego przeboju Gangnam Style. Z pewnością nie jedna osoba podśpiewywała sobie na co dzień tę piosenkę pod nosem. W takim razie czy wiesz, co to jest Gangnam?

Przede wszystkim Gangnam to najbogatsza dzielnica Seulu. Jest usytuowana na południowej stronie miasta za rzeką Han. Ponieważ rzeka po koreańsku to „gang”, a „nam” to południe, otrzymujemy zestawienie „gangnam”, czyli południe rzeki. Co najważniejsze, na Gangnam znajdują się siedziby największych koreańskich firm. W szczególności Samsung, LG Twin Towers, Hyundai, a także apartamenty znanych koreańskich aktorów i polityków. W związku z tym w tekście piosenki mówi się o dziewczynie, która robi wszystko, aby zdobyć chłopaka z Gangnam. Ponieważ każda Koreanka marzy o chłopaku z Gangnam, czyli o bogatym życiu koreańskiej księżniczki. I to jest właśnie Gangnam Style.

Koreańskie ciekawostki

Jeśli wybierasz się do Korei lub współpracujesz z koreańskimi firmami, warto wiedzieć, że:

  • Pisanie czerwonym kolorem imion i nazwisk koreańskich to straszne faux pas, ponieważ tym kolorem wypisuje się w Korei… nekrologi.
  • W kulturze koreańskiej przyjęło się, że najpierw pisze się nazwisko, a potem imię, np. Kowalski Jan. W ten sposób Koreańczycy odczytujący europejskie imiona i nazwiska przyjmują, iż Jan to nazwisko. Zwłaszcza, że w Europie kolejność zapisywania imion i nazwisk to Jan Kowalski.
  • Schowanie podarowanej od Koreańczyka wizytówki do kieszeni lub torebki, to znieważenie tejże nowo poznanej osoby. Dlatego, aby okazać szacunek, należy taką wizytówkę umieścić przed sobą na biurku albo po prostu trzymać w dłoniach, a po spotkaniu schować.
  • Jednym z pierwszych pytań, jakie pada podczas spotkania z Koreańczykiem czy Koreanką, to pytanie o… wiek! W szczególności po to, aby odpowiednio umieścić tę osobę w hierarchii. Należy pamiętać, że Korea to z jednej strony kraj bardzo nowoczesny, z drugiej kurczowo przestrzegający pradawnych zasad, np. hierarchii. Zatem, aby wiedzieć jak zwracać się do danej osoby, należy umiejscowić ją w hierarchii. Zwłaszcza w zależności od wieku, płci, zajmowanego stanowiska itp.
      
Szkolenie Korea

   

Współpraca z Koreańczykami wymaga międzykulturowej wiedzy

 • Należy pamiętać, że proces decyzyjny Koreańczyków uchodzi za jeden z najdłuższych na świecie. Zwłaszcza, że Koreańczycy potrafią zamilknąć po spotkaniu nawet na kilka miesięcy i odezwać się w sprawie oferty nawet po pół roku. W przeciwieństwie do Europejczyków, którzy spisują taki kontakt biznesowy na straty. W związku z tym jest to zazwyczaj miłe zaskoczenie dla Europejczyków.
 • Warto wiedzieć, że patrzenie Koreańczykowi w oczy podczas rozmowy jest dość niegrzeczne. Zwłaszcza, jeżeli jest to osoba wyżej w hierarchii od rozmówcy. Dlatego należy skierować wzrok w dół i lekko pochylić głowę.
 • Strojem narodowym w Japonii jest kimono, wie to prawie każda osoba. W takim razie jaką nazwę posiada strój narodowy w Korei? Jak wygląda? Jest to hanbok i jest szeroki.
 • W Korei innych zwrotów używamy dla rodziny mężczyzny i innych dla kobiety. Na przykład, starsza siostra mężczyzny to po koreańsku nuna, natomiast starsza siostra kobiety to onni. W związku z tym jest wiele takich zwrotów. Należy pamiętać, iż obowiązuje prawo krwi i że to rodzina męża jest zawsze ważniejsza. Dzieci należą także to męża i noszą jego nazwisko, kobiety nie zmieniają nazwisk po ślubie.

Jak i gdzie o Korei?

Więcej o tym, jak z sukcesem współpracować z Koreańczykami, dowiecie się Państwo na szkoleniu z kultury koreańskiej w biznesie. Więcej informacji tel. kom. + 48 503 129 393

Szkolenia międzykulturowe

Zapraszamy!