boże narodzenie w irlandii

Boże Narodzenie w Irlandii

Boże Narodzenie w Irlandii – czym się różni od naszego?

Z pewnością jadąc do Irlandii na Święta Bożego narodzenia chcesz wiedzieć jak to na miejscu będzie wyglądało? Przede wszystkim choinki w Irlandii, podobnie jak w Polsce, przyozdabia się kolorowymi lampkami, bombkami. Dodatkowo na ich szczycie najczęściej podziwiać można piękne gwiazdy. W związku z tym domy również w tym czasie zmieniają swój wygląd. Irlandczycy przyozdabiają je gałązkami ostrokrzewu, wierzby, jemioły i świecami. W ten sposób przypominają, że to czas radości i świętowania. Na głównych ulicach i w kościołach umieszczają szopki bożonarodzeniowe.

Wigilia – Boże Narodzenie w Irlandii

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Irlandczycy przygotowują przysmak świąteczny „mince pie” – zapiekaną wołowinę w cieście. Należy pamiętać, że do kolacji bożonarodzeniowej Irlandczycy zasiadają zwykle po południu. Podczas kolacji w szczególności królują tradycyjne dania. Zwłaszcza faszerowany indyk, szynka, wędzony łosoś, a na deser pudding (na słodko) z bakaliami lub żurawiną. Co najważniejsze, Wigilia, w przeciwieństwie do polskich tradycji, nie jest najważniejszym dniem świąt. Dlatego bardzo często w pubach spotkać można grupy znajomych świętujące razem początek Bożego Narodzenia. Dodatkowo w noc wigilijną dzieci zawieszają skarpety przy kominku lub choince z nadzieją, że znajdą o poranku w nich prezenty.
  

Szkolenia Międzykulturowe

  
Po zapadnięciu zmroku zapala się wigilijne świece, które palą się przez całą noc. O północy odprawiana jest msza święta, nie jest ona jednak tak popularna jak Pasterka w Polsce. Najważniejszym dniem Świąt jest Dzień Bożego Narodzenia. Należy pamiętać, że pierwszy dzień świąt, w przeciwieństwie do drugiego, Irlandczycy spędzają zazwyczaj w swoich domach. Czyli tego dnia nie wypada odwiedzać znajomych, to czas w zupełności poświęcany bliskim. Drugi dzień natomiast, mimo że traktowany jest jako dzień postny, jest dniem zabaw i spotkań towarzyskich.

Prezenty w czasie świąt

Przede wszystkim podczas świąt miłą dla wszystkich tradycją jest obdarowywanie zaproszonych gości „christmas cracer”. Zwłaszcza upominkiem w kształcie cukierka, w którym każdy może znaleźć dla siebie mały prezent. Co najważniejsze, Irlandczycy obdarowują prezentami nie tylko bliskich. Ponieważ tradycją jest okazywanie wdzięczności osobom, z których usług się korzystało, np. sprzedawcom, listonoszom. W związku z tym wynagradza się ich w formie małego, symbolicznego podarunku.

The magic of Christmas never ends and its greatest of gifts are family and friends…
Best Wishes for a very Merry Christmas and a Happy New Year!

Magia Świąt nigdy się nie kończy i najlepszym prezentem jest rodzina i przyjaciele…
Najlepsze życzenia Bożonarodzeniowe i Szczęśliwego Nowego Roku!

Poznaj wszystkie nasze szkolenia z komunikacji międzykulturowej. Więcej informacji tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator