praca w japońskiej firmie

Rozmowa rekrutacyjna – Japonia

Czy w poszukiwaniu pracy przydają się szkolenia międzykulturowe?

Case

Szukając zatrudnienia poszukiwałam pracy w wielu firmach. Znalazły się wśród nich także firmy azjatyckie, a konkretnie japońskie. Jedna z nich odezwała się do mnie z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną, na stanowisko biurowe. Ucieszona, ale i zestresowana, odliczałam czas do spotkania. Kilka minut przed, poinformowano mnie, że rozmowa odbędzie się z szefem Japończykiem oraz jego zastępcą – Polakiem. Nigdy nie brałam udziału w szkoleniach międzykulturowych, ale zaczęłam gorączkowo myśleć, jak zachować się podczas takiej rozmowy z Japończykiem? Ostatecznie nie miałam już czasu na przygotowania z kultury i obyczajów japońskich. Stąd niepewna udałam się na rozmowę. Okazało się, że przebiegła ona typowo jak w polskiej firmie. Jednak postanowiłam się przygotować na podobne, ewentualne takie spotkanie w przyszłości. Na szkolenia z etykiety biznesowej Japonii nie mogłam się udać, więc przeszukałam Internet, w celu poznania kilku zasad japońskiej kultury biznesowej.

praca w firmie japońskiej

5 zasad japońskiej etykiety biznesowej podczas rozmowy rekrutacyjnej:

  1. Przygotowanie do rozmowy i punktualność

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej jest kluczem do otrzymania wymarzonej posady w każdej firmie. W przypadku firm japońskich nie wystarczy jednak tylko przestudiować stronę WWW firmy. Trzeba być przygotowanym w taki sposób, aby stanowisko, na które aplikujesz, było jakby „szyte na miarę” dla Ciebie. Twoje zainteresowania oraz ukończone wcześniej studia powinny wiązać się z Twoją przyszłą pracą.

  1. Strój – praca w japońskiej firmie

W kontaktach biznesowych obowiązuje strój biznesowy – schludny i elegancki. Mężczyzna powinien pojawić się na rozmowie w garniturze lub koszuli. Natomiast kobieta w dłuższej, ciemnej sukience/spódnicy i garsonce – granatowej lub czarnej oraz w ciemnych butach. W etykiecie biznesowej Japonii nie powinno się także zakładać kolorowych i ekstrawaganckich dodatków, a także spryskiwać mocnymi perfumami. Co ważne, w Japonii praktycznie nie używa się perfum, a spryskiwanie się mocnym zapachem uważane jest za niesympatyczne i przeszkadzające w stosunku do innych.
   

Szkolenie Japonia

  

  1. Przywitanie – ukłon w Japonii

Na ogół w Japonii wyróżnia się 3 rodzaje ukłonów (3 głębokości odchylenia ciała od pionu). W przypadku rozmowy rekrutacyjnej odpowiedni będzie ukłon o kącie nachylenia bliski 30 stopni. Jest to ukłon zarezerwowany dla formalnych powitań, pożegnań czy podziękowań. Ukłonu nie można wykonywać w biegu – należy się choć na chwilę zatrzymać i ukłonić. Oczywiście bez podnoszenia wzroku na rozmówcę. Praca w japońskiej firmie wymaga znajomości tych obyczajów. Japończycy nie wymagają od obcokrajowców wykonywania takich ukłonów. W obcym sobie kraju najpewniej podadzą rozmówcy rękę – należy ją lekko, nie mocno!, uścisnąć. Natomiast, jeżeli już wiemy jak prawidłowo wykonać ukłon, to warto spróbować.

  1. Wizytówki

W Polsce wizytówki posiadają zazwyczaj firmy oraz osoby prowadzące działalności gospodarcze, natomiast w Japonii posiadają je również osoby prywatne. Jeśli rekruter podaruje nam swoją wizytówkę (skierowaną przodem do nas), należy ją przyjąć obiema dłońmi. Następnie przeczytać, co jest na niej napisane i położyć przed sobą. Wizytówkę należy schować, kiedy spotkanie będzie dążyło ku końcowi.

  1. Jak się zwracać do japońskiego rekrutera?

Gdy Japończyk się przedstawia, najpierw podaje on swoje nazwisko, a następnie imię. To ważna wskazówka, szczególnie kiedy czasami ciężko się domyślić, czy podany wyraz to imię, czy nazwisko. Do nieznajomych Japończyków należy zwracać się po nazwisku, dodając sufiks „-san”, np. Yamada-san, Matsumoto-san. Końcówka ta odpowiada polskiemu „Pan / Pani” i może być dodawana także do imion, jeżeli nasz rozmówca zaproponuje mówienie sobie po imieniu (w przypadku rozmowy rekrutacyjnej jest to raczej wątpliwe).

Praca w japońskiej firmie wiąże się z innymi, aczkolwiek bardzo ciekawymi, obyczajami. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozmowa rekrutacyjna z japońskim przedstawicielem nie będzie już taka straszna. Jeśli nie czeka Cię żadna taka rozmowa, mam nadzieję, że spodobały Ci się ciekawostki z Kraju Kwitnącej Wiśni. A jeżeli chcesz podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać bardzo fachową wiedzę o Japończykach, zapraszamy na nasze szkolenia międzykulturowe, w tym szkolenie z kultury Japonii.

Mata ne! またね (Do zobaczenia!)

Autor:

Aleksandra Sania

Więcej informacji o szkoleniach tel. kom. + 48 503 129 393