ciekawostki międzykulturowe

Ciekawostki międzykulturowe

Ciekawostki międzykulturowe związane z podróżami

Ciekawostki międzykulturowe mogą być przydatne na każdym etapie pobytu za granicą. Być może wyjeżdżasz i odwiedzasz nowe miejsca głównie po to, aby je zaliczyć. Dodatkowo zrobić sobie zdjęcie na tle słynnych zabytków lub krajobrazów. Również możesz być podróżnikiem z krwi i kości, głęboko zainteresowanym innymi kulturami oraz ludźmi.
Przede wszystkim, bez względu na Twoją motywację, ważne, że wyjeżdżasz!

Co najważniejsze, człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje bodźców, zmian i zróżnicowanego środowiska. Dlatego długotrwałe życie w monotonnym otoczeniu może wręcz mu szkodzić.

Według psychologów, jeśli podróżujesz (i w kraju, i za granicę), dostrzegasz nowe wzorce, wartości, religie, języki, style życia.
Przede wszystkim prowadzi to do zwiększenia Twojej kreatywności, gdyż:

  • Zmuszasz się do myślenia, otwartości i w szczególności rozwijasz intelektualnie.
  • Zmniejszasz swój egocentryzm.
  • Łatwiej i chętniej podejmujesz się działań nowych i niekonwencjonalnych.
  • Przekraczasz granice swojej życiowej przestrzeni. Czyli włączasz do swojego stylu życia nowe, zaczerpnięte od innych  postawy. W szczególności, gdy chodzi o jedzenie, ubiór, zachowania.
  • Widzisz siebie i swoje życie jakby z zewnątrz. Co najważniejsze, znajdując nowe spojrzenie, a nierzadko rozwiązania.

Więc jeśli chcesz być bardziej twórczy, pakuj się, jedz ślimaki, zwiedzaj jaskinie, tańcz flamenco. Obserwuj ptaki, zdobywaj szczyty i ciesz się wszystkim, co robisz i widzisz po raz pierwszy!

Ciekawostka międzykulturowa z uśmiechem

Inną ciekawostką międzykulturową jest uśmiech. Więc jak sądzisz? Czy uśmiech w każdej kulturze stanowi oznakę radości i przyjaźni?

Nie.

Należy pamiętać, że uśmiech nie stanowi w środowisku międzynarodowym uniwersalnej oznaki radości. Czyli jego postrzeganie jest silnie uwarunkowane kulturowo.
  

Szkolenia Międzykulturowe

  
W szczególności w przypadku kultur Zachodu, uśmiech jest aktem przyjaźni i służy nawiązywaniu dobrych relacji. Jednak w krajach Dalekiego Wschodu jest często oznaką zażenowania, smutku, niepokoju czy złości.

Kciuk w górę jako ciekawostka międzykulturowa

Kolejna ciekawostka międzykulturowa jest powiązana z popularnym kciukiem. W związku z tym, czy kciuk uniesiony ku górze jest we wszystkich krajach znakiem akceptacji?

Nie.

Należy pamiętać, że powszechnie gest ten staje się gestem oznaczającym „Wspaniale!“, „OK!“. W szczególności popularne „Lubię to“ (choćby za sprawą Facebooka). Jednak w niektórych częściach świata może on nadal oznaczać niezwykle obelżywy i obraźliwy akt seksualny. Zwłaszcza dotyczy to mieszkańców południowej Europy oraz Bliskiego Wschodu (szczególnie Iranu).

W wielu krajach europejskich, m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, oprócz znaczenia „dobrze“ gest ten oznacza cyfrę 1.

Ciekawostki międzykulturowe o Chińczykach

Ciekawostka międzykulturowa związana z prezentami ofiarowanymi Chińczykowi. Czy prezent otrzymany od Chińczyka należy rozpakować w jego obecności?

Nie.

Przede wszystkim, Chińczyk nigdy nie odpakuje prezentu przy darczyńcy. Uczyni to po wyjściu gości. Należy zachować się w taki sam sposób, otrzymując prezent od Chińczyka.

Dodatkowo prezent najlepiej wręczać podczas obiadu lub bankietu.
Należy pamiętać, że do nietaktownych prezentów można zaliczyć ostre przedmioty. W szczególności one symbolizują zerwanie współpracy. Dodatkowo zegary, gdyż oznaczają pogrzeb lub rychłą śmierć oraz przedmioty z logo firmy.

Zobacz cały dział Komunikacja międzykulturowa. Więcej informacji tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator.