woskie obyczaje

A może espresso…?

Włoskie obyczaje na co dzień

Przede wszystkim potraktuj ten artykuł jak chcesz, np. jako przerywnik w pracy, a może jako zabawne anegdotki. Dodatkowo jako kilka bardzo praktycznych wskazówek, opartych na moich 12 letnich kontaktach z Włochami. To tam poznałem włoskie obyczaje. W szczególności wypiłem hektolitry kawy i zjadłem kilometry spaghetti. Co najważniejsze, żeby zbudować w Italii relacje biznesowe zacząć trzeba na stopie prywatnej. W takim razie im bardziej na południe, tym większe ma to znaczenie. Należy pamiętać, że Włosi nie są zadufanym w sobie narodem, ale są dumni z niektórych swoich tradycji. Zwłaszcza tych zwyczajów, które wyróżniają ich na świecie. Dlatego znajomość kilku z nich, ułatwi Ci przełamanie pierwszych lodów, da podstawy do zdobycia szacunku i zaufania. Przede wszystkim zyskasz sympatię, ponieważ Włosi bardzo doceniają tych, którzy zadają sobie trud, by poznać ich język, kulturę i obyczaje. Zatem:

Kawa

Zamawiając we włoskim barze kawę, dostaniesz espresso, mocną, aromatyczną i bardzo małą kroplę energii. Przede wszystkim wypijesz ją stojąc, bo i po co siadać na jeden łyk, a poza tym nie zawsze jest gdzie. W szczególności pamiętaj – zapłać zanim wypijesz. Ponieważ za kawę Włosi rozliczają się przed konsumpcją. Dlatego, jeżeli zapraszasz myśląc, że zapłacisz przed wyjściem, Twój włoski partner przejmie inicjatywę.

Co najważniejsze, zamawiaj cappuccino tylko przed południem, po południu wyjdziesz na początkującego turystę.

Rodzina

Należy pamiętać, żeby zawsze podkreślać znaczenie rodziny, a zwłaszcza szacunek do rodziców. Wtedy na pewno ocieplisz atmosferę. W szczególności, że duża część Włochów nie wyprowadza się z rodzinnego domu przed 35 rokiem życia. Więc być może, dyrektor handlowy, którego zapraszasz dziś na kolację, również do nich należy.
  

Włoska kultura biznesu

  

Nie mieszaj spraw zawodowych z piłką nożną i polityką

Co najważniejsze, jeżeli chcesz porozmawiać o sprawach zawodowych, unikaj wplatania tematów z dziedziny piłki nożnej i polityki. Ponieważ szybko staną się tematem wiodącym. Zwłaszcza, jeżeli jesteście w restauracji, grupa dyskutujących szybko się powiększy. Należy pamiętać, że piłka nożna i polityka to dwa sporty narodowe Italii.

Język i lokalne włoskie obyczaje

Statystyki wskazują, że obecnie około 44% mieszkańców Włoch używa wyłącznie języka włoskiego. Następnie 51% – języka włoskiego i dialektu, a 5% posługuje się wyłącznie dialektem. Dlatego wybierając tłumacza, upewnij się, że zna on nie tylko język, ale jest również obeznany w lokalnej kulturze.

Pora lunchu

Przede wszystkim nie oczekuj, że na pilnego maila wysłanego w porze lunchu, otrzymasz odpowiedź natychmiast. Znajomość systemu pracy u Włochów zdecydowanie ułatwia komunikację i ogranicza nieporozumienia. Zwłaszcza menadżerowie zespołów rozproszonych, w skład których wchodzą członkowie z krajów śródziemnomorskich, powinni wpisać to w grafik.

Słowność

Mówi się, że Włosi są niesłowni. Nie zgadzam się z tym, natomiast ich podejście do czasu jest inne niż na północy Europy. Przede wszystkim wynika to z klimatu oraz kultury. Jednak jeżeli zyskasz ich szacunek i zaufanie, zbudujesz pozytywne relacje osobiste, będą Twoimi partnerami przez wiele lat. Z pewnością będziesz mógł na nich liczyć.

Należy pamiętać, że Włochy są piątym, co do wielkości, partnerem handlowym Polski. Ten kierunek biznesowy może dać ogromną satysfakcję, o ile przeznaczy się trochę czasu i sił na poznanie swoich przyszłych partnerów.
Mimo kilkunastoletniego doświadczenia, w tym kilkuletniego pobytu we Włoszech, zarówno kraj jak i mieszkańcy nadal mnie zaskakują. Zawsze jednak, gdy wyjeżdżam na południe nie mówię: „jadę do Włoch”, ale „wracam do Włoch”.

Autor: Jacek Olszewski

Trener KREATOR

Więcej o tym, jak z sukcesem współpracować z Włochami, dowiecie się Państwo na szkoleniu Włoska kultura biznesu.

Zobacz inne SZKOLENIA MIĘDZYKULTUROWE, więcej informacji o szkoleniach tel. kom. + 48 503 129 393