Współpraca z krajami EMEA

Jak się przygotować do współpracy z krajami EMEA

EMEA to akronim oznaczający obszar geograficzny obejmujący Europę, Bliski Wschód i Afrykę – Europe, Middle East, Africa. Nazwa ta spotykana jest w zestawieniach, analizach rynków finansowych i różnego rodzaju raportach makroekonomicznych. Skrót ten stosuje się między innymi przy porównywaniu różnych regionów ekonomicznych i gospodarczych, stąd wyodrębniono biznesowy obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki jako oddzielny region. A skoro o biznesie mowa, nie sposób uniknąć tematu związanego ze spotkaniami i współpracą międzynarodową. Nie można zakładać, że we wszystkich krajach EMEA panują takie same zwyczaje. Kraje wchodzące w skład obszaru EMEA są bardzo zróżnicowane kulturowo i rozległe obszarowo. Należy pamiętać, że przedsiębiorca z Polski chcąc z nimi współpracować, powinien postawić na komunikację z krajami EMEA. Jednocześnie musi mieć świadomość, że powinien się dobrze przygotować do rozmów z tymi partnerami.

Współpraca z krajami EMEA – wielonarodowy tygiel kulturowy

Współpraca z krajami EMEA to sprawa bardzo złożona. Połączenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki stanowi daną makroekonomiczną, którą najczęściej odnosi się do rynku inwestycyjnego. Można na jej podstawie zaobserwować pewne wahania i fluktuacje rynkowe, jak również wyszukiwać trendy inwestycyjne. Warto jednak zwrócić uwagę, jak ogromna różnorodność skupia się w tym wskaźniku. Na całokształt EMEA składa się 46 państw europejskich, 16 krajów Bliskiego Wschodu i 54 państwa afrykańskie. Nie ma więc mowy o ujednoliceniu kulturowym, wspólnych tradycjach czy uniwersalnym prowadzeniu negocjacji. Jedyne, co w jakiś sposób łączy wszystkie kraje EMEA jest wymiana wizytówek – we wszystkich krajach stosuje się zasadę podawania wizytówki prawą ręką, a proces ten inicjowany jest przez starszego z rozmówców. Na tym jednak kończą się wspólne reguły. Trudno porównać stonowanych Szwedów do ekspresyjnych Arabów, zdystansowanych Niemców do spoufalających się Rosjan czy też cierpliwych Kenijczyków do temperamentnych Włochów.

Dlatego chcąc współpracować z krajami EMEA należy się nastawić na indywidualne rozpatrywanie każdego kraju pod kątem kulturowym i obyczajowym.

Dobór zespołu negocjacyjnego to połowa sukcesu przy współpracy z krajami EMEA

Afrykański i bliskowschodni paternalizm niejako kontrastuje z europejską kulturą równości, dlatego należy bardzo dokładnie rozważyć skład grupy negocjacyjnej. Wysyłanie „młodego i przebojowego” zespołu nie spotka się z uznaniem biznesmenów z Afryki. Bliskowschodni negocjatorzy mogą wręcz otwarcie okazywać lekceważenie takiej grupie, podobnie jak lekceważąco mogą traktować kobiety przystępujące z nimi do rozmów. Na podstawie wcześniej wspomnianego paternalizmu dobrze jest obrać jako lidera grupy najstarszego z mężczyzn – to on będzie wzbudzać największy autorytet i to z jego zdaniem będą liczyć się wszyscy rozmówcy. We współpracy z krajami EMEA powinno się stosować zasadę, że jedno spotkanie może nie wystarczyć do zawarcia współpracy. Przedstawiciele krajów takich jak Rosja, Włochy, Francja czy niemal wszystkie państwa Czarnego Lądu mają tendencję do przeciągania rozmów tylko po to, by poznać lepiej partnera biznesowego. Nie należy spieszyć się z tempem rozmów, tak samo jak z przechodzeniem na „Ty” – pozwólmy ten krok wykonać drugiej ze stron.
  

Szkolenia Międzykulturowe

 

Transparentność przede wszystkim

Wyobraź sobie mecz piłki nożnej, w której sędzia przymyka oko na faule i zagrania ręką. Sytuacja bulwersująca sama w sobie, co dopiero, gdy takie uprzywilejowanie dotyczy tylko jednej z drużyn. Jeśli nie chcesz, żeby Twoja współpraca biznesowa wyglądała tak, jak powyższy mecz piłkarski, zadbaj o transparentność zasad. Powód takiego działania jest związany z powszechnym łapówkarstwem w krajach Bliskiego Wschodu (Syria, Jemen) i Afryki (Somalia, Sudan Południowy). Jest to problem na tyle istotny, że bez koperty z plikami pieniędzy będzie trudno załatwić jakiekolwiek sprawy, nawet te urzędowe. Cudzoziemcy doświadczą tego ze zdwojoną siłą, gdzie niektóre organy mogą dawać komunikaty wprost, że „Europejczyków stać na wniesienie opłaty”. Przykre, lecz prawdziwe, dlatego warto zabezpieczyć się przed takimi działaniami, a równolegle zadbać o to, by w naszych relacjach i filiach zagranicznych nie dochodziło do podobnych procederów.

Współpraca międzykulturowa z krajami EMEA – dobrze się przygotuj

Współpraca w ramach krajów EMEA oznacza nieustanne mierzenie się z różnicami kulturowymi. Warto zapoznać się z lokalnymi zasadami, dobrze też przeszkolić zespół negocjacyjny, by biegle funkcjonował we współpracy z lokalnymi biznesmenami. W wielu przypadkach kluczem do sukcesu jest jasna hierarchizacja, brak pośpiechu oraz transparentność w działaniu. Te trzy reguły pozwolą nam uniknąć faux pas w większości krajów Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Zapraszamy na szkolenia międzykulturowe. Jeżeli na liście naszych szkoleń nie znajdziesz interesującego Cię kraju, napisz do nas. Nie wszystkie kraje, z których szkolmy znajdują się na naszej WWW.

Komunikacja międzykulturowa

wie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator