Współpraca z Koreańczykami

Co warto wiedzieć o współpracy z Koreańczykami?

Korea Południowa znana jest jako światowy hub technologiczny – to tu powstały Samsung, KIA, LG, Hyundai czy SK Group. To jednak nie jedyne przedsiębiorstwa, z którymi polscy biznesmeni z chęcią nawiązują współpracę. Przede wszystkim Korea to kraj liczący się na świecie – technologicznie, gospodarczo, nawet militarnie. Natomiast trzeba pamiętać, że jest to kraj odmienny kulturowo niż kraje europejskie. Osoby z Korei zwracają dużą uwagę na poszanowanie tradycji i zwyczajów, stąd warto znać koreański savoir-vivre. Stosując się do zasad obyczajowych poprawisz współpracę z Koreańczykami lub zwiększysz jest zakres poprzez zdobycie zaufania. Przestrzeganie dobrych manier pozwoli Ci zjednać Twoich biznespartnerów z Korei i zaprezentuje Ciebie i Twoją firmę w dobrym świetle.

Pierwsze spotkanie – współpraca z Koreańczykami

Koreańczycy to naród kładący nacisk na hierarchizację, gdzie ogromnym szacunkiem darzy się osoby starsze i wyższe stanowiskiem od siebie. Witając się, zacznij właśnie od tych, którzy są najstarsi i pełnią najważniejsze funkcje. Choć Koreańczycy w swojej międzykulturowej tradycji nie uznają podania ręki jako faux pas, zdecydowanie lepiej będzie się ukłonić lub skinąć głową, zgodnie z ich obyczajem. Istotny jest także status społeczny – to, ile zarabiamy, jaką uczelnię skończyliśmy, czy mamy żonę i dzieci. Koreańczycy, szczególnie Ci starsi, nie będą widzieli niczego złego w zapytaniu nas wprost o te kwestie i to jeszcze na etapie zapoznawania się, co może wprowadzić nas w lekką konsternację.

Warto kierować się zasadą uprzejmości, lepiej być w oczach Koreańczyków przymilnym i nazbyt kulturalnym, aniżeli nieco oschłym i zdystansowanym. Ważnym elementem jest wymiana wizytówkami, którą powinien zapoczątkować starszy z biznesmenów. Wszelkie przedmioty – wliczając w to także mile widziane prezenty – należy wręczać oburącz. Z wizytówką należy się zapoznać zaraz po jej otrzymaniu, upominków zaś z reguły się nie rozpakowuje w obecności wręczającego.

Koreańczycy w sytuacjach zawodowych

Współpraca z Koreańczykami wymaga od nas pewnych zachowań i utrzymania określonych zasad. Udając się na spotkanie biznesowe, zwróćmy uwagę na nasz wygląd – Koreańczycy pilnują dress code’u. W szczególności przyjście na spotkanie z Koreańczykiem w ubraniach odsłaniających ramiona jest niedopuszczalne. Spódnice u kobiet są mile widziane, jednak powinny one sięgać przynajmniej do kolana. Niemile widziane jest natomiast dotykanie rozmówcy, czy zbyt natarczywe patrzenie w oczy. Takie spojrzenia mogą być traktowane jako chęć konfrontacji czy forma agresji niewerbalnej.

Przygotowując do współpracy z Koreańczykami, zadbajmy o dużą detaliczność przedstawianych przez nas informacji. Mile widziane jest zadawanie pytań, ustalanie szczegółów i przywiązywanie wagi do niuansów. Zwłaszcza w sytuacji, gdy to rozmówcy z Korei przedstawiają swoje informacje, da im to poczucie zainteresowania i szacunku do ich kwestii. Pilnujmy jednak, by aktywnie słuchać i nie przerywać – nie możemy dać po sobie poznać, że jesteśmy znużeni lub że się wyłączyliśmy. Komunikacja we współpracy z Koreańczykami musi być uporządkowana, klarowna i partnerska.

       

Szkolenie Międzykulturowe Włochy

  

Przede wszystkim bądźmy spokojni, nie denerwujmy się i nie wyrażajmy zniecierpliwienia, w przeciwnym wypadku „stracimy twarz”. Pojęcie twarzy omawialiśmy przy okazji współpracy z Chińczykami, bardzo podobnie to wygląda przy współpracy z Koreańczykami. Dlatego warto zapoznać się z tym wpisem by zrozumieć, jak ogromne znaczenie dla mieszkańców Dalekiego Wschodu ma poczucie honoru i reputacji.

Współpraca z Koreańczykami na co dzień

W Korei popularną praktyką jest zapraszanie biznespartnerów na wspólne posiłki. Jest to jeden z elementów spotkań handlowych, jakie odbywają się w tym kraju. I tu wiele zależy od naszego zachowania i zaprezentowania się koreańskiemu partnerowi. Bowiem, jeśli się dobrze zaprezentujemy, to istnieje duża szansa, że nie spotkamy się kolejnym razem w restauracji, a w koreańskim domu. Jeżeli uda Ci się do tego doprowadzić, również pamiętaj o pewnych regułach, które powinieneś spełnić odwiedzając Koreańczyków w ich domach. Może Ci to przysporzyć wiele korzyści we współpracy z Koreańczykami.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby przed wejściem do domu ściągnąć buty i założyć kapcie dla gości. Jeżeli udajesz się do łazienki należy kapcie zmienić na klapki łazienkowe. Dbajmy o higienę – nasi koreańscy partnerzy będą zgorszeni nie tylko nieświeżym oddechem czy odczuwalnym brakiem prysznica, ale też nieumytymi rękoma po wyjściu z toalety czy brudem pod paznokciami. Zasiadając do stołu z Koreańczykiem, zajmujemy miejsce wskazane przez gospodarza i jemy dopiero wtedy, gdy najstarsza osoba rozpocznie konsumpcję. Próbujemy wszystkich dań, za pierwszą propozycję dokładki uprzejmie dziękujemy, dopiero przy naleganiach gospodarza godzimy się na dodatkową porcję posiłku.

Jeśli zaś chodzi o restaurację, tutaj panuje zasada, że nie zostawia się napiwków ani nie rozdziela się rachunków. W takich przypadkach starsza osoba płaci, młodsza może się zrewanżować zapraszając na kawę i deser do innej restauracji. Jeśli firma naszego biznespartnera organizuje wyjście integracyjne po pracy, potraktujmy obecność jako obowiązkową . Nawet prawdziwa i dobra wymówka będzie tutaj potraktowana jako zniewaga.

Współpraca z Koreańczykami to duże wyzwanie

Mieszkańcy Korei przykładają ogromną wagę do szacunku względem osób starszych wiekiem oraz stażem. Duże znaczenie ma także poczucie honoru, które jest werbalizowane jako zachowanie lub utrata twarzy. Nie mniej ważne są drobiazgi oraz detale, które większość z nas mogłaby pominąć lub przymknąć na nie oko. Współpraca z Koreańczykami wymaga pewnego zaangażowania i dostosowania, skrupulatnie się przygotuj i zapoznaj się z lokalnym savoir-vivrem. Bez tego trudno będzie prowadzić jakiekolwiek rozmowy.

Szkolenia międzykulturowe potrafią naprawdę wiele zdziałać. Nauczą Cię zasad postępowania, obyczajów biznesowych i kultury Twojego kontrahenta. Zasady i kultura obowiązująca w Korei jest specyficzna i zarazem wyjątkowa, dlatego warto się wesprzeć odpowiednim szkoleniem. Szkolenie międzykulturowe Korea przygotuje Cię doskonale do spotkań z Koreańczykami i współpracy, jako kontrahentami.

KOREA

Sprawdź popularne szkolenia:

W sprawie szkoleń zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator