święty mikołaj z laponii

Święty Mikołaj z Laponii

Święty Mikołaj z Laponii – kto go nie zna?

Święty Mikołaj z Laponii jest jedną z najbardziej czczonych postaci przez Kościoły Prawosławne. Przede wszystkim jest patronem między innymi Grecji, Albanii, Rosji, Moskwy, Nowogrodu. Dodatkowo jest uznawany za świętego przez Kościół katolicki. Według podań, po bogatych rodzicach, otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Ze względu na jego szlachetność mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Dodatkowo znanych jest wiele historii o dobrych uczynkach biskupa Miry.

W szczególności najbardziej popularna to opowieść o trzech ubogich pannach. W związku z tym zgodnie z legendą Święty Mikołaj pomógł biednemu wieśniakowi uzbierać posag dla swych córek. Następnie ów wieśniak chciał sprzedać w niewolę jedną z córek i za uzyskane w ten sposób pieniądze zapewnić posag pozostałym dwóm. W noc przed sprzedażą najmłodszej córki przyszły święty zakradł się do domostwa i pozostawił wiele złotych monet w leżącej pończosze. Niektóre opowiadania mówią, że biskup wrzucił worek z monetami przez komin. W ten sposób najmłodsza córka została uratowana, a wszystkie trzy siostry wyszły dobrze za mąż i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Dlatego dzisiejszy Święty Mikołaj z Laponii przynosi podarunki w pończochach, a wchodzi do domu przez komin.

Jak wygląda Święty Mikołaj z Laponii?

Przede wszystkim w naszej kulturze Święty Mikołaj kojarzy się z postacią przynoszącą prezenty. Co najważniejsze przynosi podarki na Boże Narodzenie, ponieważ w kalendarzu dzień Świętego Mikołaja wypadał blisko dnia Bożego Narodzenia. Czyli 6 grudnia jest obchodzone wspomnienie liturgiczne Świętego Mikołaja. Najczęściej przedstawiany jest on jako starzec z siwą brodą i w charakterystycznym czerwonym stroju z workiem pełnym prezentów. Należy pamiętać, że współczesny wizerunek zawdzięcza on koncernowi Coca Cola. W ten sposób na zlecenie w roku 1930 jego wygląd opracował amerykański artysta Fred Mizena. W związku z tym Święty Mikołaj w obecnej postaci wywodzi się z kultury amerykańskiej. Jednak sama legenda jest znacznie starsza. Zatem, początkowo Święty Mikołaj przybywał z południa, gdyż Mira – miasto, którego był biskupem, leży na południu. Jednak człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego zimowego pejzażu.
  

Szkolenie Finlandia

  
W roku 1822 Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym Święty Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji. W ten sposób dzisiaj wszystkie dzieci wiedzą, że wraz ze swoimi pomocnikami elfami Święty Mikołaj mieszka w Laponii. Według fińskiej legendy powstałej w okresie międzywojennym mieszka on na górze Korvatunturi, tuż przy granicy z Rosją. Dodatkowo stare podania fińskie, pochodzące jeszcze z czasów pogańskich, mówiły o złym duchu pojawiającym się pod postacią kozła. Co najważniejsze, pojawiał się w najkrótszym dniu roku i domagał się podarków. W związku z tym te dwie baśnie musiały się pomieszać, gdyż Święty Mikołaj nosi w Finlandii imię Joulupukki (Kozioł Bożonarodzeniowy).

Napapiiri – wioska Świętego Mikołaja

Finowie świetnie wykorzystali fakt, że Święty Mikołaj kojarzy się z Laponią. To oni wybudowali wioskę Świętego Mikołaja w miejscowości Napapiiri (w pobliżu Rovaniemi), gdzie dzieci wysyłają listy do Świętego Mikołaja. Jego adres pocztowy: Santa Claus Main Post Office, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finland). Wszystko można zobaczyć pod adresem www.santaclausvillage.info. Dodatkowo Finlandia jest jeszcze z innego powodu najlepszym miejscem na siedzibę Świętego Mikołaja. Przede wszystkim dzień 6 grudnia jest świętem narodowym w Finlandii. Więc sami powiedzcie, czy jest lepszy kandydat na siedzibę Świętego Mikołaja? To nie są żarty, 6 grudnia jest rzeczywiście świętem narodowym w Finlandii. Ponieważ właśnie tego dnia w 1917 roku senat Finlandii ogłosił niepodległość tego kraju. Jest to tym ważniejsze święto dla Finów, że nigdy wcześniej nie mieli oni własnego państwa. Początkowo znajdowali się pod panowaniem szwedzkim, a później rosyjskim.

Aby dowiedzieć się więcej o Finach zapraszamy na szkolenie o kulturze Finlandii. Kontakt w sprawie szkoleń tel. kom. + 48 503 129 393

Kreator

Literatura:
„Finlandia” Przewodnik Pascala 2004
„Finlandia w faktach” Wydawnictwo Otava 2002