Pan Kim i grupa krwi

1. Nazwiska.


Kiedy przyjeżdżamy  na spotkanie do firmy koreańskiej, informując, że jesteśmy umówieni z panem Kimem, możemy być pewni, że od razu zostaniemy zapytani: A z którym?  Warto się więc przygotować i od razu podać także imię klienta. Dlaczego?


W Korei Południowej, zamieszkałej przez ponad 50 milionów mieszkańców, używa się obecnie tylko około 250 nazwisk. Kilka z nich jest niezwykle popularnych, a najbardziej Kim. Nazwisko to nosi co 5-ty obywatel Korei Południowej; inne niezwykle popularne to Lee i Park. 
Dodatkowo warto wiedzieć, że w Korei, podobnie jak w Chinach, tradycyjnie podaje się najpierw nazwisko, a potem imię. Jeżeli jednak nazwisko jest latynizowane lub tłumaczone na język angielski, wtedy imię napisane jest na pierwszym miejscu.


2.  Kuchnia.

Powiedzieć o jest kimchi [wym. kimczi], że jest najbardziej znaną koreańską potrawą,  to nic nie powiedzieć.
To przystawka oraz składnik różnych potraw, bez której  Koreańczyk nie wyobraża sobie żadnego posiłku. Kimchi jest ostrą potrawą na bazie kapusty pekińskiej poddanej fermentacji. Zawiera między innymi duże ilości czosnku, chili, rzepę i imbir. Kimchi uznawane jest za jedną z 5 najzdrowszych potraw  świata (choć  warto powiedzieć, że nie jest wskazane dla osób z predyspozycjami genetycznymi do zachorowania na raka żołądka).


Istnieje ponad 200 oficjalnych przepisów, np.  kimchi jjigae (gulasz), kimchi-guk (zupa), kimchi-jeon (naleśnik) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi). 


Kimchi to jedyna potrawa, dla której wymyślono specjalne lodówki, zastępujące gliniane garnki zakopywane częściowo w ziemi. Z uwagi na charakterystyczny, intensywny aromat uwalniający się w procesie fermentacji, kimchi przechowywano poza budynkami.      

  
W 2013 roku tradycyjny sposób przygotowywania kimchi na zimę – kimjang – został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Kimchi jest tak ważne dla Koreańczyków,  że w 1986 roku w Seulu otwarto jego muzeum  – Kimchi Field Museum.


3.     Grupa krwi.

Koreańczycy przywiązują bardzo dużą wagę do grupy krwi, gdyż  uważają, że warunkuje ona charakter. Celebryci informują o grupie krwi na swych profilach. O podanie grupy krwi są  proszone osoby starające się o pracę i oczywiście potencjalni kandydaci na męża lub żonę. 


Na ogół  najwyżej są cenione osoby z grupą „0”, uchodzące za zrównoważonych, otwartych, towarzyskich i pewnych siebie, aczkolwiek często niezorganizowanych liderów. Bywają szczerzy „do bólu”, a przez co wydają się nieraz aroganccy. 


Osoby z grupą krwi „A” to podobno dobrze zorganizowani, choć nieco nerwowi introwertycy. Są uprzejmi, wytrwali i wręcz uparci. Cechuje ich równocześnie nieśmiałość i kłopoty z uzewnętrznianiem prawdziwego „ja”. 


Grupa krwi „B” – to pełni pasji, niecierpliwi, kreatywni i kapryśni indywidualiści. Wśród nich jest wielu nie stroniących od rozrywek łowców damskich serc. 


Osoby z grupą „AB” to typ racjonalnych geniuszy. Uchodzą za rozsądnych oraz interesownych. Posiadają przeciwstawne cechy charakteru; są jednocześnie empatyczni i zawzięci, dlatego nieraz postrzega się ich jako dwulicowych.


A jaka jest Twoja grupa krwi? Czy koreański profil pasuje do Ciebie?


Więcej o tym, jak z sukcesem współpracować z Koreańczykami, dowiecie się Państwo na szkoleniach.
Komunikacja międzykulturowa – KOREA
Szkolenia międzykulturowe

Zapraszamy!