Gangnam style, czyli prawda o Korei

Niedawno można było bawić się w rytm koreańskiego przeboju Gangnam style. Ale, czy wiesz, co to jest Gangnam?

Gangnam to najbogatsza dzielnica Seulu, usytuowana na południowej stronie miasta za rzeką Han. Ponieważ rzeka po koreańsku to gang, a nam to południe, otrzymujemy zestawienie gangnam, czyli południe rzeki. Na Gangnam znajdują się siedziby największych koreańskich firm, np. Samsung, LG Twin Towers, Hyundai, a także apartamenty koreańskich aktorów i polityków. W tekście piosenki mówi się o dziewczynie, która robi wszystko, aby zdobyć chłopaka z Gangnam.

Ponieważ każda Koreanka marzy o chłopaku z Gangnam, czyli o bogatym życiu koreańskiej księżniczki. I to jest właśnie gangnam style.

Jeśli wybierasz się do Korei lub współpracujesz z koreańskimi firmami, warto wiedzieć, że:

  • Pisanie czerwonym kolorem imion i nazwisk koreańskich to straszne faux pas, ponieważ tym kolorem wypisuje się w Korei… nekrologi.
  • W kulturze koreańskiej przyjęło się, że najpierw pisze się nazwisko, a potem imię, np. Kowalski Jan, dlatego często Koreańczycy odczytujące europejskie imiona i nazwiska przyjmują, iż Jan to nazwisko, gdyż w Europie kolejność zapisywania imion i nazwisk to Jan Kowalski.
  • Schowanie podarowanej od Koreańczyka wizytówki do kieszeni lub torebki, to znieważenie tejże nowo poznanej osoby. Aby okazać szacunek, należy taką wizytówkę umieścić przed sobą na biurku albo po prostu trzymać w dłoniach, a po spotkaniu schować.
  • Jednym z pierwszych pytań, jakie pada podczas spotkania z Koreańczykiem czy Koreanką, to pytanie o… wiek! Dlatego, aby odpowiednio umieścić tę osobę w hierarchii. Korea to z jednej strony kraj bardzo nowoczesny, a z drugiej kurczowo przestrzegający pradawnych konfucjańskich zasad, np. hierarchii. Aby wiedzieć jak, zwracać się do danej osoby, należy umiejscowić ją w hierarchii, zależnie od wieku, płci, zajmowanego stanowiska itp.
  • Proces decyzyjny Koreańczyków uchodzi za jeden z najdłuższych na świecie, ponieważ Koreańczycy potrafią zamilknąć po spotkaniu nawet na kilka miesięcy i odezwać się w sprawie oferty nawet po pół roku, kiedy to Europejczycy spisują taki kontakt biznesowy na straty. Jest to zazwyczaj miłe zaskoczenie dla Europejczyków.
  • Patrzenie Koreańczykowi w oczy podczas rozmowy jest dość niegrzeczne, zwłaszcza, jeżeli jest to osoba wyżej w hierarchii od rozmówcy, dlatego należy skierować wzrok w dół i lekko pochylić głowę.
  • Strojem narodowym w Japonii jest kimono, wie to prawie każda osoba. A jaką nazwę nosi strój narodowy w Korei? Jak wygląda? Jest to hanbok i jest szeroki.
  • W Korei innych zwrotów używamy dla rodziny mężczyzny i innych dla kobiety. Na przykład, starsza siostra mężczyzny to po koreańsku nuna, natomiast starsza siostra kobiety to onni. Jest wiele takich zwrotów. Należy pamiętać, iż obowiązuje prawo krwi i że to rodzina męża jest zawsze ważniejsza, a dzieci należą także to męża i noszą jego nazwisko, kobiety nie zmieniają nazwisk po ślubie.

Więcej o tym, jak z sukcesem współpracować z Koreańczykami, dowiecie się Państwo na szkoleniach.

Komunikacja międzykulturowa – KOREA

Szkolenia międzykulturowe

Zapraszamy!