A może espresso……?

Potraktuj ten artykuł jak chcesz, np. jako przerywnik w pracy, a może jako zabawne anegdotki, ale może też jako kilka bardzo praktycznych wskazówek, opartych na moich 12 letnich kontaktach z Włochami, hektolitrach wypitej kawy i kilometrach spaghetti. Żeby zbudować w Italii relacje biznesowe zacząć trzeba na stopie prywatnej, a im bardziej na południe, tym większe ma to znaczenie. Włosi nie są zadufanym w sobie narodem, ale są dumni z niektórych swoich tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych, które wyróżniają ich na świecie. Znajomość kilku z nich, ułatwi Ci przełamanie pierwszych lodów, da podstawy do zdobycia szacunku i zaufania, a przede wszystkim zyskasz sympatię, ponieważ Włosi bardzo doceniają tych, którzy zadają sobie trud, by poznać ich język, kulturę i obyczaje. 

A zatem:

1. Zamawiając we włoskim barze kawę, dostaniesz espresso, mocną aromatyczną i bardzo małą kroplę energii, którą prawdopodobnie wypijesz stojąc, bo i po co siadać na jeden łyk, a poza tym nie zawsze jest gdzie. Pamiętaj zapłać zanim wypijesz. Za kawę Włosi rozliczają się przed konsumpcją, więc jeżeli zapraszasz myśląc, że zapłacisz przed wyjściem, Twój włoski partner przejmie inicjatywę.

2. Zamawiaj cappuccino tylko przed południem, po południu wyjdziesz na początkującego turystę.

3. Żeby ocieplić atmosferę zawsze podkreślaj znaczenie rodziny, a zwłaszcza szacunek do rodziców. Duża część Włochów nie wyprowadza się  z rodzinnego domu przed 35 rokiem życia i, być może, dyrektor handlowy, którego zapraszasz dziś na kolację, również do nich należy.

4. Jeżeli chcesz porozmawiać o sprawach zawodowych, unikaj wplatania tematów z dziedziny piłki nożnej i polityki. Szybko staną się one tematem wiodącym, a jeżeli do tego jesteście w restauracji, grupa dyskutujących szybko się powiększy. Piłka nożna i polityka to dwa sporty narodowe Italii.

5. Statystyki wskazują, że obecnie około 44% mieszkańców Włoch używa wyłącznie języka włoskiego, 51% – języka włoskiego i dialektu, a 5% posługuje się wyłącznie dialektem. Dlatego wybierając tłumacza, upewnij się, że zna on nie tylko język, ale jest również obeznany w lokalnej kulturze.

6. Nie oczekuj, że na pilnego maila wysłanego w porze lunchu, otrzymasz odpowiedź natychmiast. Znajomość systemu pracy u Włochów zdecydowanie ułatwia komunikację i ogranicza nieporozumienia. Zwłaszcza menadżerowie zespołów rozproszonych, w skład których wchodzą członkowie z krajów śródziemnomorskich, powinni wpisać to w grafik.

7. Mówi się, że Włosi są niesłowni. Nie zgadzam się z tym, natomiast ich podejście do czasu jest inne niż na północy Europy, a wynika to  z klimatu oraz kultury. Jednak jeżeli zyskasz ich szacunek i zaufanie, zbudujesz pozytywne relacje osobiste, będą Twoimi partnerami przez wiele lat i z pewnością będziesz mógł na nich liczyć.

Włochy są piątym, co do wielkości, partnerem handlowym Polski. Ten kierunek biznesowy może dać ogromną satysfakcje, o ile przeznaczy się trochę czasu i sił na poznanie swoich przyszłych partnerów.
Mimo kilkunastoletniego doświadczenia, w tym kilkuletniego pobytu we Włoszech, zarówno kraj jak i mieszkańcy nadal mnie zaskakują. Zawsze jednak, gdy wyjeżdżam na południe nie mówię: „jadę do Włoch”, ale „wracam do Włoch”.

Autor: Jacek Olszewski

Trener KREATOR

Więcej o tym, jak z sukcesem współpracować z Włochami, dowiecie się Państwo na szkoleniach. Prosimy wysłać nam, zapytanie ofertowe.

Zobacz SZKOLENIA MIĘDZYKULTUROWE