Międzykulturowe

Obyczaje międzykulturowe – blog o zwyczajach w innych narodowościach

Podróżując po świecie napotykamy na zróżnicowane obyczaje międzykulturowe. Zwłaszcza, im dalej od naszego rodzimego kraju, tym bardziej odmienne mogą nam się wydawać. Z pewnością odmienne kultury są ciekawe i warte poznawania. Przede wszystkim mogą nas zaskoczyć swoją różnorodnością, barwnością, specyficznymi zwyczajami. Należy pamiętać, że wielu z nas podróżuje nie tylko turystycznie, ale też służbowo. O ile turystycznie możemy sobie pozwolić na pewną niewiedzę, o tyle służbowo jest to już inaczej traktowane. W jednym i drugim przypadku znajomość obyczajów międzykulturowych bardzo się przydaje. Czyli pomaga w przeforsowaniu wielu barier, ułatwia nawiązywanie relacji, pozwala zrozumieć obowiązujące zasady.

Przede wszystkim znajomość obyczajów międzykulturowych działa w dwie strony. Z jednej to nas oceniają i obserwują nasi rozmówcy za granicą. Patrzą, czy umiemy się dostosować, odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z drugiej strony to my obserwujemy naszych rozmówców, dziwimy się lub staramy zrozumieć.

Obyczaje międzykulturowe – czy w kontaktach zagranicznych jest nam to potrzebne?

Wyobraźmy sobie sytuację, że nawiązujemy kontakty z partnerami z bardzo odmiennej kultury obyczajowej niż nasza. W związku z tym rozmawiamy, wysyłamy maile, spotykamy się. Wtedy postępujemy wedle wyuczonych schematów obowiązujących w rodzimym środowisku zawodowym. W ten sposób próbujemy zachęcić naszego partnera do współpracy. Wydawać by się mogło, że wszystko robimy wzorowo, wedle wskazanej etykiety, zasad biznesowych. A jednak coś stoi na przeszkodzie. Czujemy, że ta relacja nie osiąga poziomu, jaki byśmy sobie życzyli.

Przede wszystkim dopasowanie

Należy pamiętać, że są narodowości, które nieznacznie różnią się obyczajami międzykulturowymi od naszych. Ale są też takie, których kultura znacznie odbiega od funkcjonującej w naszym kraju. Dodatkowo są narodowości wyrozumiałe na prezentowanie odmiennych postaw, ale są też takie, które dosyć surowo prezentują zasady panujące u nich w kraju. W takim razie trudne może być nawiązywanie pozytywnych relacji.

Znając obyczaje międzykulturowe i stosując je wykazujemy szacunek dla kultury naszych rozmówców. Pokazujemy im, że się staramy, rozumiemy i przyjmujemy ich zasady obyczajowe. Jednocześnie wiedza ta pozwala na zrozumienie panujących zasad, motywacji, wyborów itp. Prócz samej ciekawej wiedzy o innych kulturach być może zdobędziemy argumenty do nawiązania relacji towarzyskich lub biznesowych.

Blog o obyczajach międzykulturowych

 

Ciekawostki międzykulturowe

KONTYNUUJ CZYTANIE

Tajniki zespołu międzykulturowego

KONTYNUUJ CZYTANIE

Powitanie z Indusem

KONTYNUUJ CZYTANIE

Pan Kim i grupa krwi

KONTYNUUJ CZYTANIE

Boże Narodzenie w Irlandii

KONTYNUUJ CZYTANIE

Gangnam style, czyli prawda o Korei

KONTYNUUJ CZYTANIE

Święty Mikołaj z Laponii

KONTYNUUJ CZYTANIE

Z pieczątką na Fina

KONTYNUUJ CZYTANIE